Wirtualna asysta to zawód przyszłości i jeden z 5 filarów mojego biznesu. Zależy mi na tym, by oferować najwyższej jakości usługi, które ułatwią prowadzenie firm moim klientom, dając im ogromną wartość. Właśnie dlatego jesienią 2022 zdecydowałam się wziąć udział w Szkole Wirtualnych Asystentek stworzonej przez Kasię Racisz. Coraz więcej firm poszukuje wirtualnych asystentek do współpracy B2B. Zastanawiasz się, dla kogo jest ten zawód i jak zostać wirtualną asystentką. Przygotowałam recenzję kursu z certyfikatem dla wirtualnych asystentek, który praktycznie przygotowuje do zawodu zdalnej sekretarki.
Spis treści
Kim jest wirtualna asystentka?
WA oferuje wsparcie dla firm w wykonywaniu różnorodnych zadań. Wspiera mikromarki, firmy i przedsiębiorstwa w obsłudze klientów, copywritingu, zadaniach administracyjnych, marketingu, public relations, pozycjonowaniu, planowaniu spotkań, zarządzaniu projektami, księgowości, obsłudze zamówień, kwestiach IT lub prawnych czy dbaniu o social media.
Oczywiście jedna osoba nie musi znać się na wszystkich tych kwestiach. Większość Zdalnych asystentek specjalizuje się w jednej lub kilku dziedzinach. Ja na przykład oferuję firmom profesjonalne usługi copywritingu SEO, obsługę kalendarza, skrzynki mailowej i telefonu, dodawania produktów do sklepów internetowych, tworzenie prostych grafik, działania PR, a także możliwość publikacji treści na stronach www.
Jak zostać wirtualną asystentką?
Zastanawiasz się jak zostać wirtualną asystentką bez doświadczenia i zdobyć pierwsze zlecenia? To wcale nie takie trudne jak myślisz. Również ty możesz zostać freelancerką i spełniać się w zawodzie WA pracując zdalnie z zacisza własnego domu.
Zastanów się, czy wirtualna asysta to zawód dla ciebie
Pierwszym krokiem, by zostać zdalną sekretarką, jest ustalenie, czy jest to zawód dla Ciebie. Większość WA prowadzi własne firmy i obsługuje kilku lub kilkunastu klientów. Wszystkie zadania wykonuje online, w zaciszu własnego domu. Zanim podejmiesz tego typu współpracę, rozważ, czy masz predyspozycje do tego zawodu, wbrew błędnie powielanej opinii uważam, że zawód wirtualnej asystentki nie jest dla każdego. Rzeczywiście to idealne zajęcie dla mam, gdyż pozwala łączyć pracę zawodową z macierzyństwem, jednak najpierw powinnaś wiedzieć jakimi kwestiami chcesz się zajmować.
Pomyśl:
- Kto będzie Twoim klientem?
- W czym chcesz pomagać firmom?
- Jakie usługi chcesz zaoferować?
- Jak wycenisz usługi?
Zapisz się na dobre szkolenie z certyfikatem dla Wirtualnych Asystentek
Obszerny kurs wirtualnej asysty z certyfikatem przygotuje Cię doskonale nie tylko do pracy jako zdalna sekretarka, ale także do prowadzenia własnego biznesu oraz zdobywania klientek. Ja rekomenduję Szkołę Wirtualnej Asysty Kasi Racisz, ponieważ sama wzięłam w niej udział. Recenzję tego kursu dla WA znajdziesz poniżej.
Zdecyduj jakie rodzaje usług chcesz oferować?
Wirtualna asysta to multum różnorodnych kwestii od tworzenia stron internetowych i pozycjonowania, po copywriting, obsługę klientów i kalendarza spotkań, sprawy prawne, kadrowe i księgowe czy marketing i PR. W związku z tym, że trudno byłoby zdobyć wiedzę i doświadczenie w każdym z tych obszarów, polecam wybranie dla siebie kilku różnych usług (najlepiej takich, które lubisz robić).
Zbuduj swoją markę online
Własna strona internetowa oraz profile w mediach społecznościowych twojego biznesu to podstawa, by móc zaprezentować swoje umiejętności, doświadczenia, portfolio oraz umożliwić sobie dotarcie do klientów. Zadbaj o odpowiednie treści, wartości, misję oraz listę usług. Nie zapomnij opowiedzieć o sobie. Zdjęcia przedstawiające cię podczas pracy będą na pewno bardzo pomocne.
Współpraca z bardziej doświadczoną WA
Dobrym pomysłem na zbudowanie portfolio klientów oraz nabranie pewności w zawodzie zdalnej asystentki jest na początku podjęcie współpracy z doświadczoną WA. Następnym etapem rozwoju Twojego biznesu jako WA może być oferowanie początkowo usług w promocyjnej cenie. Warto też zapytać znajomych, być może okaże się, że oni lub ich znajomi właśnie rozważają zatrudnienie wirtualnej asystentki.
Szkoła Wirtualnych Asystentek by Kasia Racisz
Moduł I – asystenckie know-how
Pierwsza sprawa to informacja czym zajmuje się wirtualna asystentka. Po wstępie i wprowadzeniu poznałam cechy idealnej zdalnej sekretarki, wykonałam analizę moich umiejętności, a także słabych i mocnych stron. Następnie określiłam swoją grupę docelową. W kolejnych lekcjach stworzyłam dobrą ofertę i dowiedziałam się, gdzie szukać klientów na usługi wirtualnej asystentki. Kasia odkryła przede mną oraz przed pozostałymi kursantkami:
- Jak wyliczyć stawkę godzinową?
- Jak pracować zdalnie i wydajnie?
- Jak rozliczać czas pracy?
- Kwestie, jakie warto zawrzeć w umowie z klientami
- Jak przygotować się do rozmowy z klientem?
- Jak pracować, aby nie dopuścić do wypalenia zawodowego?
Moduł II – Zagadnienia techniczne
To mnóstwo wiedzy do zdobycia lub odświeżenia. Poza sprawami stricte technicznymi, takimi jak wystawianie faktur, nagrywanie i montowanie podcastów, tworzenie grafik w Canvie dowiedziałam się także jak wycinać, postać z tła czy jak przeprowadzać transmisję przez BeLive, czy StreamYard. Ciekawszymi dla mnie tematami w tym module było tworzenie dobrych treści, mistrzowska obsługa klienta czy obsługa social mediów (Facebook, LinkedIn, Instagram, YouToube). Ale to nie koniec, ponieważ do spraw technicznych należały także zagadnienia takie jak newsletter i zakładanie konta na Mailerlite oraz cenna wiedza na o tym, jak wysyłać newslettery.
Moduł III – Marketing, czyli sprzedaż usług
W kolejnej części Szkoły Wirtualnej Asysty poznałam przepis na zbudowanie marki osobistej oraz patenty na to, jak prowadzić komunikację z odbiorcami. Kasia zdradziła 7 zasad networkingu, a także podpowiedziała, jak wirtualna asystentka może działać offline. O tym chyba nigdy bym nie pomyślała, bo przecież zawód ten kojarzy się z pracą zdalną. Jednym z kroków w tym module było też stworzenie „elevator pitch”.
Moduł IV – Jak stać się przedsiębiorcą?
Kasia nazwała ten panel tematyczny Wyższym Poziomem Biznesu i rzeczywiście coś w tym jest! Cztery zagadnienia pokazują jak zarządzać biznesem, w jaki sposób go rozwijać i jak skalować biznes, by odnieść sukces i zyskać stałe dochody. Mogłoby się wydawać, że 4 teoretycznie proste tematy takie jak:
- Poczucie własnej wartości w biznesie
- Dziennik rozwojowy
- Workbook Strategia
- Workbook Pieniądze
A jednak to sporo cennego materiału do wdrożenia w biznesie zdalnej sekretarki. Mindset przedsiębiorcy jest niezbędny, by odnieść sukces zawodowy i finansowy.
Moduł V – Zarządzanie projektami
Kwestia zarządzania projektami jest bardzo istotna w codziennej organizacji dnia pracy wirtualnej asystentki. Mnóstwo projektów i zadań do wykonania może powodować nadmierny stres. Aby dobrze się zorganizować, zdalna sekretarka powinna poznać bliżej programy takie jak Asana i Trello, które zdecydowanie ułatwią pracę. Miałam już przyjemność na nich pracować wcześniej, mimo to nie przeszłam do kolejnego materiału, zanim nie przerobiłam tych nagrań. Poznałam kilka patentów, które ułatwiły moją pracę.
Moduł VI – Spotkania online
Zawiera on wszystkie nagrania spotkań online ze Szkoły Wirtualnych Asystentek oraz spotkania z ekspertkami — księgową, prawniczką, fotografką, a także sesję Q&A.
Szkoła Wirtualnych Asystentek z certyfikatem – moja opinia
Kurs „Szkoła Wirtualnych Asystentek” Kasi Racisz był szalenie intensywny, nasycony mnóstwem wiedzy, wypełniony cennymi poradami oraz spotkaniami z ekspertami. Całość składa się z VI modułów, świetnie opracowanych na stronie internetowej. Co więcej, dla mnie bardzo istotnym faktem, który zachęcił mnie do zakupu tego kursu, był stały dostęp do tej wiedzy. Czyli jeśli z jakiegoś zagadnienia nie będę korzystać, ale za rok mój klient zdecyduje się na coś takiego, będę mogła wrócić na stronę i odświeżyć sobie wiedzę z tego tematu.
Oznacza to, że zawsze możemy zajrzeć do pomocy naukowych, które znajdują się na stronie internetowej https://kursy.kasiaracisz.pl. Sprawia to również, że każda osoba może wziąć udział w tym szkoleniu, dostosowując je do swoich możliwości czasowych oraz aktualnych możliwości. Jeśli ktoś potrzebuje więcej czasu na zrozumienie jakiegoś zagadnienia, robi to i nie musi gonić za całą grupą.
Kasia jest szalenie pomocną osobą. Chętnie odpowiada na pytania i prostym językiem wyjaśnia zawiłe kwestie. Uważam, że Szkoła Wirtualnych Asystentek to absolutne must have dla każdego, kto poważnie myśli o tym zawodzie. Wiedza i doświadczenia, które w niej zdobyłam, pozwalają nabrać pewności siebie i wiatru w żagle, by stworzyć własny biznes, a dzięki temu perfekcyjnie i profesjonalnie wspierać biznesy innych. Wiedzy jest mnóstwo. Zaznaczę, trzeba realizować kolejne zadania i ćwiczenia, aby robić postępy.
Autorka Szkoły Wirtualnych Asystentek przygotowała także bonusy. Jako że uwielbiam pisać i jestem copywriterką SEO, dla mnie najciekawszym był ten o korekcie tekstów, przygotowany przez Patrycję Bukowską — korektorkę z firmy Zapanuj nad słowami.
Reasumując, Szkoła Wirtualnych Asystentek to mnóstwo wiedzy dla każdego, kto rozważa zmianę zawodu i świadczenie usług wirtualnej asysty. Krok po kroku pomaga zdobyć wiedzę i umiejętności, a w efekcie także opracować biznesplan. Przygotowuje do pracy w zawodzie WA. Uważam, że to absolutny must-have dla każdego, kto poważnie myśli o oferowaniu usług zdalnej sekretarki. Polecam!