Tradycje związane z Dniem Matki na świecie

Matka jest najważniejszą osobą w życiu każdego człowieka. To ona nosi przez 9 miesięcy pod sercem i daje życie, a następnie troszczy się i opiekuje dziećmi. Nie dziwi zatem fakt, że w wielu kulturach na świecie docenianie mam jest popularną tradycją. Jednak w każdym kraju robi się to w innym terminie oraz nieco inaczej. Oto jak Dzień Matki obchodzony jest na świecie.

 

Matki często decydują się na łączenie pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci. Chcą dać im wszystko, co najlepsze i zapewnić lepszą przyszłość. Dbają o swoje maluchy od najmłodszych lat, nawet gdy są już dorosłe i założą własne rodziny. Większość tradycji związanych z Dniem Matki obejmuje wręczanie laurek, kwiatów i prezentów, robienie pysznego śniadania czy domowego Spa lub spędzanie czasu w przyjemny sposób z mamą.

Kiedy obchodzony jest Dzień Matki na świecie?

Międzynarodowy Dzień Matki nie istnieje i to jest najlepszy dowód na to, że Dzień Matki warto świętować przez cały rok. Mimo to obchodzony jest niemal na całym świecie. Każdy kraj obchodzi Dzień Matki innego dnia – niektóre ustalają datę na podstawie pór roku, inne zbiegają się z religijnymi wydarzeniami.

Data Kraj
Druga niedziela lutego Norwegia
8 marca Albania, Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Bułgaria, Kazachstan, Mołdawia, Rosja, Serbia, Wietnam
Czwarta niedziela Wielkiego Postu Irlandia, Nigeria, Wielka Brytania
21 marca Arabia Saudyjska, Egipt, Irak, Jordania, Kuwejt, Libia, Liban, Oman, Palestyna, Somalia, Sudan, Syria, Zjednoczone Emiraty Arabskie
10 maja Gwatemala, Meksyk, Salwador
Pierwsza niedziela maja Hiszpania, Portugalia, Węgry
Druga niedziela maja Australia, Bangladesz, Belgia, Bermudy, Brazylia, Chiny, Chorwacja, Dania, Finlandia, Holandia, Indyk, Japonia, Kanada, Kolumbia, Niemcy, Nowa Zelandia, Słowacja, Stany Zjednoczone, Ukraina, Turcja, Włochy
26 maja Polska
30 maja Nikaragua
Ostatnia niedziela maja Dominikana, Francja, Haiti, Madagaskar, Mali, Mauritius, Maroko, Szwecja, Tunezja
12 sierpnia Tajlandia
15 października Malawi
8 grudnia Panama

Tradycje związane z Dniem Matki na świecie

Od wręczania laurek i ręcznie wykonanych bukietów kwiatów, po prezenty, przygotowywanie specjalnych potraw, a także uczestnictwo w religijnych nabożeństwach. Istnieje wiele różnych sposobów celebrowania Dnia Matki. Poznaj różne tradycje związane ze świętowaniem Dnia Matki na świecie.

Dzień Matki w Brazylii

Obchody Dia das Maes w Brazylii rozpoczynają się od udziału całej rodziny w mszy świętej. Po jej zakończeniu odbywa się piknik lub grill, w którym udział bierze wiele pokoleń. Mamom w Brazylii wręczane są najczęściej kwiaty czy desery.

Dzień Matki na Dominikanie

Na Dominikanie obchody Dnia Matki są bardzo uroczyste. Wiele rodzin spotyka się, by wspólnie świętować przy jedzeniu, napojach i tańcu. Popularnymi prezentami na Dzień Matki są tam nie tylko kwiaty, ale również perfumy czy czekoladki.

Dzień Matki w Etiopii

W Etiopii Dzień Matki obchodzony jest nieco inaczej, bo pod koniec pory deszczowej i wczesną jesienią, gdy odbywa się Festiwal Antrosht. Wówczas rodziny gromadzą się w swoich domach podczas obfitego posiłku i uroczystości. Córki tradycyjnie przynoszą warzywa i ser, a synowie mięso. Wspólnie przygotowują mięsny haszysz, śpiewają, tańczą i opowiadają historie o rodzinnych bohaterach.

Dzień Matki w Japonii

Haha no Hi to święto japońskich mam, podczas którego dzieci przygotowują im okaasan na śniadanie. To danie składające się z jajek. Poza tym mamom wręczane są czerwone goździki lub róże — symbol czci i szacunku. Od lat 50. XX wieku popularnym japońskim zwyczajem jest rysowanie portretu mamy i zgłaszanie go do konkursów plastycznych. W tym dniu dzieci pomagają w obowiązkach domowych czy gotowaniu obiadu. Dzień Matki w Japonii jest jednym z popularnych nowszych świąt obok Bożego Narodzenia i Walentynek.

Dzień Matki w Meksyku

Niezależnie od dnia tygodnia, w którym przypada to święto w El Día de la Madre, tradycyjnie dzieci budzą swoje mamy serenadą. Następnie jedzą wspólne śniadanie składające się z tamales przypominających gołąbki oraz piją atole – popularny meksykański napój. Większość rodzin obiad lub kolację w Dzień Matki jada w restauracji, aby mamy nie musiały gotować tego dnia.

Dzień Matki w USA

W Dzień Matki w Stanach Zjednoczonych dzieci wręczają mamon drobne upominki i laurki, a także rozpieszczają i dają im czas na relaks. Przynoszą śniadanie do łóżka, zajmują się sprzątaniem czy przygotowują ulubiony deser.

Dzień Matki w Wietnamie

Święto mam w Wietnamie obchodzone jest podczas buddyjskiego festiwalu Vu Lan. To czas szacunku i wdzięczności dla rodzicielki. Podczas festiwalu Wietnamczycy noszą białą różę, by oddać hołd zmarłym matkom lub czerwoną, która jest oznaką szacunku dla żyjącej matki. Mieszkańcy tego kraju w Dzień Matki modlą się w świątyniach oraz wypuszczają ptaki.

dzień matki na świecie - blog dla mam

Mama to wyjątkowa kobieta w życiu każdego człowieka, która zawsze kocha bezwarunkowo. Służy wsparciem i dobrą radą w dobrych i złych chwilach. Przytula, całuje, rozśmiesza, ociera łzy. Kibicuje swoim dzieciom niezależnie od podjętych przez nie decyzji oraz obranej w życiu drogi. Czasem tak bardzo przyzwyczajamy się do jej obecności, że przestajemy dostrzegać wszystkie małe cuda, które wydarzają się dzięki mamie. Warto częściej niż tylko raz w roku celebrować i rozpieszczać swoją rodzicielkę obdarowując ją wyjątkowymi prezentami na Dzień Mamy, ale też przez cały rok. Dzięki temu zawsze będzie czuła się ważna, doceniana i kochana.

Może zainteresują Cię również artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.