Trycholog – lekarz od włosów i skóry głowy

Problemy z włosami sygnalizują zmiany zachodzące w ludzkim organizmie. Dieta, ilość wypijanej wody, suplementy, ciążą, choroby i dolegliwości czy stres – wpływają na kondycję i wygląd naszych włosów. Dobry trycholog potrafi znaleźć przyczynę łuszczycy, łupieżu, świądu i przetłuszczania się skóry głowy oraz słabych i nadmiernie wypadających włosów. A następnie zaproponuje odpowiednie rozwiązania – zabiegi i pielęgnację domową, dietę i styl życia, które skutecznie wpłyną na poprawę kondycji włosów i zdrowie skóry głowy. Dlaczego warto wybrać się do trychologa?

Kim jest trycholog?

Trychologia to dziedzina medycyny i kosmetologii, zajmująca się badaniem, diagnozowaniem, leczeniem i pielęgnacją ludzkich włosów oraz skóry głowy. Trycholog, lekarz od włosów – jak mawiają pacjenci, zidentyfikuje przyczynę problemu, zaleci odpowiednią pielęgnację, dietę i styl życia. Zajmuje się problemem łojotoku, łupieżu, łuszczycy, łysienia czy nadmiernym przetłuszczaniem się włosów i skóry głowy. Dobry trycholog jest ekspertem od włosów i skóry głowy.

O czym mówią nasze włosy?

Włosy są barometrem naszego ciała. Reagują na każde zaburzenie wewnętrznej równowagi nawet to najmniejsze. Sygnalizują zmiany zachodzące w ciele. Zmiana diety, ilość wypijanej wody, ciąża, choroby i dolegliwości – wszystko to wpływa na kondycję i wygląd naszych włosów. Analiza mineralna tkanki włosów może powiedzieć znacznie więcej o tym, co dzieje się w twoim ciele niż badanie krwi. Trudno jest samodzielnie rozszyfrować, co chcą powiedzieć nasze włosy. Tak samo, jak trudno jest pozbyć się problemu z włosami, jeśli nie znamy jego przyczyny. Trycholog odgrywa kluczową rolę w tym, aby pomóc lepiej zrozumieć włosy i skórę głowy oraz rozwiązać problemy z nimi tak, aby zadbać o zdrowy i piękny wygląd.

Z jakimi problemami pacjenci najczęściej trafiają do trychologa?

Najczęstszą przyczyną konsultacji trychologicznych jest wypadanie włosów oraz problemy skóry głowy. Wypadanie włosów może być spowodowane niedoborem witamin i minerałów, zmianami hormonalnymi, nieodpowiednią dietą, genetyką, problemami autoimmunologicznymi, stresem, chorobami, lekami czy stosowaniem kosmetyków i urządzeń do stylizacji włosów. Inną przyczyną wizyty u trychologa jest łuszczyca skóry głowy. To choroba, która czasami mylona z łupieżem, ponieważ objawia się suchymi i białymi łuskami, powodującymi świąd. Inną grupą problemów, z którymi pacjenci trafiają do trychologa, jest wypadanie włosów po covidzie czy łysienie androgenowe. Skuteczne postępowanie w przypadku wypadania włosów zależy od przyczyny i indywidualnych cech pacjenta.

Jak przeciwdziałać wypadaniu włosów?

Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w zapobieganiu wypadaniu włosów, tzw. łysieniu telogenowym:

 • Zrównoważona dieta: wprowadzenie do diety składników odżywczych, takich jak białko, witaminy: A, C, D, E, biotyna, żelazo, cynk może wspomóc zdrowy wzrost włosów. Zalecane są również zdrowe tłuszcze jak te zawarte w awokado, orzechach i rybach.
 • Unikanie stresu: stres może wpływać na kondycję włosów, dlatego ważne jest utrzymanie aktywnego stylu życia i wypróbowanie technik relaksacyjnych, takich jak joga, medytacja czy spacery.
 • Unikanie napięcia i uszkodzeń włosów poprzez noszenie luźnych fryzur, ograniczenie stosowania gorących narzędzi do stylizacji, jak prostownice czy suszarki.
 • Higiena i pielęgnacja włosów: regularne mycie włosów delikatnym szamponem i stosowanie odżywki, która dostarczy cennych składników aktywnych, może pomóc w utrzymaniu zdrowia i kondycji włosów. Unikanie silnych środków chemicznych.
 • Terapie stymulujące przyrost i zagęszczenie włosów jak mezoterapia.

Wielu przypadkach wypadanie włosów można skutecznie zatrzymać lub zminimalizować, jeśli podejmiesz odpowiednie kroki we współpracy z trychologiem.

Co to jest łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe, znane także jako łysienie typu męskiego lub łysienie typu żeńskiego, to rodzaj łysienia, które jest spowodowane wrażliwością mieszków włosowych na hormony androgenne, zwłaszcza dihydrotestosteron (DHT). W przypadku mężczyzn i kobiet, które są genetycznie predysponowane do tego typu łysienia, DHT może powodować stopniowe miniaturyzowanie mieszków włosowych, co ostatecznie prowadzi do przerzedzenia i utraty włosów.

Istnieją różne metody leczenia łysienia androgenowego, jednak najważniejsze jest, aby rozpocząć je bardzo wcześnie, tuż po rozpoznaniu pierwszych objawów:

 • Zastosowanie niektórych leki stosowanych w formie wcierek w skórę głowy.
 • Terapie laserowe: Niektóre urządzenia wykorzystujące niskopoziomowy laser lub światło LED.
 • Terapie hormonalne: U kobiet czasem stosuje się terapie hormonalne, takie jak doustne środki antykoncepcyjne, aby regulować poziomy hormonów wpływających na łysienie.
 • Przeszczep włosów: W przypadkach zaawansowanego łysienia, przeszczepienie włosów może być opcją, aby przywrócić naturalny wygląd.

Kiedy warto udać się do wykwalifikowanego trychologa?

W przypadku, gdy zauważysz:

 • nadmierne wypadanie włosów
 • łamliwość włosów
 • ekstremalnie suche włosy
 • mocno rozdwajające się końcówki włosów
 • uciążliwy łupież
 • uporczywy świąd i łuszczenie skóry głowy
 • utratę brwi lub rzęs
 • utratę dużej ilości włosów
 • przerzedzenie włosów
 • nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy
 • drastyczne zmniejszenie objętości włosów
 • zaburzenia pracy tarczycy

gabinet trychologiczny

To tylko niektóre sytuacje podpowiadające, że twoje włosy błagają, byś zasięgnął rady trychologa, który zrozumie Twoje włosy, wykona odpowiednie badania oraz przyjrzy się twojej historii medycznej i stylowi życia. Dopiero po rozpatrzeniu wielu różnych czynników odpowiednia diagnostyka oraz leczenie przyniosą oczekiwane rezultaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.