Problemy z włosami sygnalizują zmiany zachodzące w ludzkim organizmie. Dieta, ilość wypijanej wody, suplementy, ciążą, choroby i dolegliwości czy stres – wpływają na kondycję i wygląd naszych włosów. Dobry trycholog potrafi znaleźć przyczynę łuszczycy, łupieżu, świądu i przetłuszczania się skóry głowy oraz słabych i nadmiernie wypadających włosów. A następnie zaproponuje odpowiednie rozwiązania – zabiegi i pielęgnację domową, dietę i styl życia, które skutecznie wpłyną na poprawę kondycji włosów i zdrowie skóry głowy. Dlaczego warto wybrać się do trychologa?
Spis treści
Kim jest trycholog?
Trychologia to dziedzina medycyny i kosmetologii, zajmująca się badaniem, diagnozowaniem, leczeniem i pielęgnacją ludzkich włosów oraz skóry głowy. Trycholog, lekarz od włosów – jak mawiają pacjenci, zidentyfikuje przyczynę problemu, zaleci odpowiednią pielęgnację, dietę i styl życia. Zajmuje się problemem łojotoku, łupieżu, łuszczycy, łysienia czy nadmiernym przetłuszczaniem się włosów i skóry głowy. Dobry trycholog jest ekspertem od włosów i skóry głowy.
O czym mówią nasze włosy?
Włosy są barometrem naszego ciała. Reagują na każde zaburzenie wewnętrznej równowagi nawet to najmniejsze. Sygnalizują zmiany zachodzące w ciele. Zmiana diety, ilość wypijanej wody, ciąża, choroby i dolegliwości – wszystko to wpływa na kondycję i wygląd naszych włosów. Analiza mineralna tkanki włosów może powiedzieć znacznie więcej o tym, co dzieje się w twoim ciele niż badanie krwi. Trudno jest samodzielnie rozszyfrować, co chcą powiedzieć nasze włosy. Tak samo, jak trudno jest pozbyć się problemu z włosami, jeśli nie znamy jego przyczyny. Trycholog odgrywa kluczową rolę w tym, aby pomóc lepiej zrozumieć włosy i skórę głowy oraz rozwiązać problemy z nimi tak, aby zadbać o zdrowy i piękny wygląd.
Z jakimi problemami pacjenci najczęściej trafiają do trychologa?
Najczęstszą przyczyną konsultacji trychologicznych jest wypadanie włosów oraz problemy skóry głowy. Wypadanie włosów może być spowodowane niedoborem witamin i minerałów, zmianami hormonalnymi, nieodpowiednią dietą, genetyką, problemami autoimmunologicznymi, stresem, chorobami, lekami czy stosowaniem kosmetyków i urządzeń do stylizacji włosów. Inną przyczyną wizyty u trychologa jest łuszczyca skóry głowy. To choroba, która czasami mylona z łupieżem, ponieważ objawia się suchymi i białymi łuskami, powodującymi świąd. Inną grupą problemów, z którymi pacjenci trafiają do trychologa, jest wypadanie włosów po covidzie czy łysienie androgenowe. Skuteczne postępowanie w przypadku wypadania włosów zależy od przyczyny i indywidualnych cech pacjenta.
Jak przeciwdziałać wypadaniu włosów?
Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w zapobieganiu wypadaniu włosów, tzw. łysieniu telogenowym:
- Zrównoważona dieta: wprowadzenie do diety składników odżywczych, takich jak białko, witaminy: A, C, D, E, biotyna, żelazo, cynk może wspomóc zdrowy wzrost włosów. Zalecane są również zdrowe tłuszcze jak te zawarte w awokado, orzechach i rybach.
- Unikanie stresu: stres może wpływać na kondycję włosów, dlatego ważne jest utrzymanie aktywnego stylu życia i wypróbowanie technik relaksacyjnych, takich jak joga, medytacja czy spacery.
- Unikanie napięcia i uszkodzeń włosów poprzez noszenie luźnych fryzur, ograniczenie stosowania gorących narzędzi do stylizacji, jak prostownice czy suszarki.
- Higiena i pielęgnacja włosów: regularne mycie włosów delikatnym szamponem i stosowanie odżywki, która dostarczy cennych składników aktywnych, może pomóc w utrzymaniu zdrowia i kondycji włosów. Unikanie silnych środków chemicznych.
- Terapie stymulujące przyrost i zagęszczenie włosów jak mezoterapia.
Wielu przypadkach wypadanie włosów można skutecznie zatrzymać lub zminimalizować, jeśli podejmiesz odpowiednie kroki we współpracy z trychologiem.
Co to jest łysienie androgenowe?
Łysienie androgenowe, znane także jako łysienie typu męskiego lub łysienie typu żeńskiego, to rodzaj łysienia, które jest spowodowane wrażliwością mieszków włosowych na hormony androgenne, zwłaszcza dihydrotestosteron (DHT). W przypadku mężczyzn i kobiet, które są genetycznie predysponowane do tego typu łysienia, DHT może powodować stopniowe miniaturyzowanie mieszków włosowych, co ostatecznie prowadzi do przerzedzenia i utraty włosów.
Istnieją różne metody leczenia łysienia androgenowego, jednak najważniejsze jest, aby rozpocząć je bardzo wcześnie, tuż po rozpoznaniu pierwszych objawów:
- Zastosowanie niektórych leki stosowanych w formie wcierek w skórę głowy.
- Terapie laserowe: Niektóre urządzenia wykorzystujące niskopoziomowy laser lub światło LED.
- Terapie hormonalne: U kobiet czasem stosuje się terapie hormonalne, takie jak doustne środki antykoncepcyjne, aby regulować poziomy hormonów wpływających na łysienie.
- Przeszczep włosów: W przypadkach zaawansowanego łysienia, przeszczepienie włosów może być opcją, aby przywrócić naturalny wygląd.
Kiedy warto udać się do wykwalifikowanego trychologa?
W przypadku, gdy zauważysz:
- nadmierne wypadanie włosów
- łamliwość włosów
- ekstremalnie suche włosy
- mocno rozdwajające się końcówki włosów
- uciążliwy łupież
- uporczywy świąd i łuszczenie skóry głowy
- utratę brwi lub rzęs
- utratę dużej ilości włosów
- przerzedzenie włosów
- nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy
- drastyczne zmniejszenie objętości włosów
- zaburzenia pracy tarczycy
To tylko niektóre sytuacje podpowiadające, że twoje włosy błagają, byś zasięgnął rady trychologa, który zrozumie Twoje włosy, wykona odpowiednie badania oraz przyjrzy się twojej historii medycznej i stylowi życia. Dopiero po rozpatrzeniu wielu różnych czynników odpowiednia diagnostyka oraz leczenie przyniosą oczekiwane rezultaty.