Ubezpieczenie samochodu – najważniejsze rzeczy w skrócie

Ubezpieczenie samochodu chroni nas przed skutkami wypadku lub przed innymi, bardzo często niecodziennymi / niespotykanymi na co dzień sytuacjami – np. klęski żywiołowe, ale też coraz to większe gradobicie, czy nawet od połamanych gałęzi / drzew. Sytuacji można mnożyć, ale zanim zdecydujesz się na wybór danego ubezpieczyciela, warto, abyś wiedział, na jakie dokładnie sytuacje jesteś ubezpieczony. Od tego zależy też cena składki, jaką będziesz płacił (zniżki OC – tabela na https://www.ubezpieczeniaonline.pl/). W tym artykule dowiesz się w skrócie o najważniejszych rzeczach dotyczących ubezpieczenia samochodu.

 

Czego się dowiesz?

  • Czy ubezpieczenie jest obowiązkowe?
  • Kiedy ubezpieczenie OC, a kiedy AC?
  • Zniżki, a wypadki samochodowe.
  • Specjalne opcje taryfowe.
  • Koszty ubezpieczenia – oszczędności.

Ubezpieczenie OC i AC

Ubezpieczenie OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe. Ubezpieczenia częściowe i pełne są dobrowolne. Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest wystarczające dla starszych samochodów o niewielkiej wartości. Przynajmniej częściowe ubezpieczenie AC ma sens w przypadku droższych samochodów, a pełne ubezpieczenie AC dla nowych samochodów, drogich samochodów używanych lub kolekcjonerskich. Cena polisy zależy w dużej mierze od indywidualnych cech, takich jak wiek, zawód, miejsce zamieszkania i samochód. Zależy też od ubezpieczyciela i taryfy.

Za każdy bezwypadkowy rok klient otrzymuje zniżkę za jazdę bezszkodową / bezkolizyjną. To sprawia, że składka z roku na rok jest coraz mniejsza, a koszt ubezpieczenia dużo tańszy. Każdej osobie powodującej wypadek zabiera się zniżki – płaci się wtedy pełną cenę, która nie należy do najniższych. Inaczej wygląda sprawa z ”lekki otarciem”, a poważnym wypadkiem samochodowym, przy którym zagrożone jest życie i kasacja samochodu lub innego pojazdu. Niestety, ale ubezpieczyciele mają do tego prawo i chętnie z niego korzystają. Czasami dużo lepiej jest samemu (z własnej kieszeni) zapłacić za drobny wypadek, niejako umawiając się z drugim poszkodowanym kierowcą, aby tylko utrzymać zniżki, ponieważ ich późniejsza odbudowa jest już często trudna lub niemożliwa.

Inaczej też wygląda ubezpieczenie samochodu w kraju, a inaczej za granicą. Jeżeli więc planujesz wyjazd na wakacje, dobrze byłoby, gdybyś wybrał odpowiednią pomoc Assistance dla swojego samochodu (pomoże Ci w tym ten artykuł – https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/a/jak-wybrac-assistance-na-samochod-za-granica-najlepsze-na-twoj-wyjazd/492.html)

Specjalne opcje taryfowe

Wiele ważnych świadczeń z tytułu ubezpieczenia samochodu nie jest automatycznie uwzględnianych. Ważne jest, aby mieć najwyższą możliwą sumę ubezpieczenia oraz klauzulę w AC, którą ubezpieczyciel opłaca w całości nawet w przypadku rażącego niedbalstwa. Wielu ubezpieczycieli oferuje obecnie specjalne opcje taryfowe dla samochodów elektrycznych, które obejmują na przykład uszkodzenie akumulatora i kabla ładującego.

ubezpieczenie samochodu blog lifestylowy o ubezpieczeniach SposobyNaZycie.plKoszty ubezpieczenia – oszczędności

Z ubezpieczeniem samochodu można zaoszczędzić sporo pieniędzy – na przykład z płatnościami rocznymi zamiast półrocznych, z rozsądnym odliczeniem, zobowiązaniami warsztatowymi i wieloma innymi zniżkami, jak np. za parkowanie w garażu.

 

Materiał partnera

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.