Unikatowa biżuteria dla fashionistki

Biżuteria jest elementem codziennych stylizacji szczególnym znaczeniu oraz dopełnieniem stroju na wyjątkowe okazje. Od wieków służy do podkreślania statusu społecznego, podnoszenia pewności siebie i przekazywania innym informacji o nas. Nosimy ją z różnych powodów. Pragniemy wyglądać i czuć się wyjątkowo, a unikatowa biżuteria jest idealną ozdobą, formą wyrażania siebie oraz twórczej ekspresji. Dlaczego musisz ją mieć? Poznaj rodzaje biżuterii niezbędne w toaletce fashionistki.

 

Unikatowa biżuteria dla fashionistki — spis treści:

1. Historia biżuterii
2. Różne rodzaje biżuterii
2.1. Korona
2.2. Diadem
2.3 Łańcuszek na głowę i włosy
2.4. Kolczyki
2.5. Spinki i wsuwki do włosów
2.6. Naszyjnik
2.7. Bransoletka
2.8. Zegarek
2.9. Spinki do mankietów
2.10. Pierścionki
2.11. Broszka
3. Biżuteria jako idealny prezent na każdą okazję
4. Unikatowa biżuteria idealną inwestycją

 

1. Historia biżuterii

Od zarania ludzkości ludzie zdobią się biżuterią. Już w starożytności powstawała z muszli, kamieni, kości, zębów czy piór. Najstarszy zachowany naszyjnik wykonany był z rybich ości. W ten sposób myśliwi podkreślali swój status i zyskiwali uznanie społeczeństwa. Biżuteria antyczna znacznie różni się od tego znanej nam dziś, która powstaje z kamieni i metali szlachetnych.

Starożytni władcy nosili korony, amulety oraz inne symbole władzy. Już w 1200 roku p.n.e. w starożytnej Grecji popularnych było wiele rodzajów biżuterii takich jak kolczyki, broszki, naszyjniki, pierścionki czy bransoletki. Złota biżuteria zdobiona kamieniami szlachetnymi była dla nich absolutnym must-have.

Natomiast starożytni Rzymianie wybierali biżuterię na ręce i nadgarstki, a najczęściej tworzyli ją ze złotych monet. W średniowieczu biżuteria była symbolem prestiżu religijnego. W tym okresie po raz pierwszy użyto w niej diamentów. W niektórych społeczeństwach wykorzystywano ją w magii oraz do odpędzania złych duchów.

Biżuteria jest ważnym elementem historii ludzkości w modzie. Na całym świecie ma ogromną wartość ekonomiczną, kulturową i religijną. Istnieje wiele rodzajów biżuterii, które korzystnie wpłyną na nasz wygląd, zależnie od sytuacji.

Z biegiem czasu projektowanie biżuterii stało się bardzo zaawansowaną sztuką i odkryto nowe materiały do jej wyrobu. Powstały też różne rodzaje biżuterii, które zaczęły przybierać określone znaczenia.

2. Różne rodzaje biżuterii

2.1. Korona

Istnieje wiele dowodów na to, że egipscy faraonowie nosili korony. Miały one być symbolem połączenia rodzin królewskich z bogami. Najstarsze odnalezione przez archeologów korony były proste w konstrukcji, zazwyczaj wykonane ze złota lub srebra oraz kamieni szlachetnych.

2.2. Diadem

Kolejnym rodzajem biżuterii dekorującej głowę jest diadem. Ozdobna opaska stworzona z metalu szlachetnego, czasem dodatkowo zdobiona kamieniami szlachetnymi lub perłami. Dawniej noszona jako symbol władzy królewskiej lub kapłańskiej. Diadem pojawił się w czasach starożytnych, jednak od średniowiecza aż do dziś jest ozdobą kobiecej fryzury.

2.3 Łańcuszek na głowę i włosy

Zyskującym dziś na popularności rodzajem biżuterii jest łańcuszek na głowę w formie opaski. Tego typu ozdoby wykorzystywane są nie tylko we fryzurach ślubnych. Łączą estetykę stylu vintage lub boho z wyjątkowym wyglądem i ekstrawagancją.

Ozdobny łańcuszek na głowę to nie tylko zamiennik tradycyjnego welonu ślubnego, ale także propozycja oryginalnej biżuterii do włosów na każdą okazję. Z roku na rok na popularności zyskują cygańskie łańcuszki na głowę, tureckie łańcuszki na głowę, indyjskie łańcuszki na głowę, czeskie łańcuszki na głowę czy indyjskie łańcuszki na głowę. To świetna stylizacja na urodziny, rocznicę ślubu czy na letni festiwal, gdyż pozwala wyróżnić się z tłumu.

2.4. Kolczyki

Kolczyki wynaleziono w epoce brązu, a Perscy żołnierze nosili je jako talizmany ochronne podczas bitwy. W starożytności były wykonywane ze złota i zdobione kamieniami szlachetnymi. W Egipcie zyskały taką popularność, że nosili je nawet mężczyźni czy koty. Kolczyki najczęściej przymocowane są do płatka ucha. Wśród najpopularniejszych rodzajów kolczyków wyróżnić można sztyfty, bigle, klipsy, nausznice, kolczyki przeciągane, kolczyki koła, kolczyki żyrandole, kolczyki ażurowe, kolczyki długie. Choć najczęściej noszone są w uszach, to moda na piercing sprawia, że kolczyki pojawiają się także w brwiach, wargach, pępku, języku czy nosie.

2.5. Spinki i wsuwki do włosów

Spinki i wsuwki do włosów to rodzaj biżuterii stosowany w starożytności. Od zarania ludzkości spinki do włosów tworzono z różnorodnych materiałów, takich jak kość słoniowa, drewno czy miedź. W XVII wieku stały się niezwykle wyszukanym elementem biżuterii do włosów. W starożytnych cywilizacjach Egiptu, Grecji i Rzymu były dobrem luksusowym. Zyskały na popularności w 1901 roku, gdy Ernest Godward wynalazł spiralną spinkę do włosów, która pomagała utrzymać fryzurę.

2.6. Naszyjnik

Kolejnym miejscem na ciele, wręcz stworzonym do eksponowania biżuterii, jest szyja. Pierwszym znanym ludzkości rodzajem biżuterii, który przybierał mnóstwo kształtów na przestrzeni dziejów, jest właśnie naszyjnik. Dziś to ozdoba, dawniej jednak stosowano go w celach magicznych, ceremonialnych, pogrzebowych i religijnych. Noszenie naszyjników od wieków uważane jest za oznakę prestiżu. W starożytnych cywilizacjach wierzono, że naszyjniki chokery posiadają wyjątkowe moce i chronią przed złem. Ten element biżuterii może mieć formę opaski lub łańcuszka, a często dodatkowo jest zdobiony klejnotem, wisiorkiem czy medalionem.

Do najbardziej popularnych rodzajów naszyjników, ze względu na ich długość, należą kolia, choker, princess, opera, lariat. Ze względu na technikę wykonania rozróżniamy natomiast: naszyjniki łańcuszkowe, naszyjniki młodzieżowe, naszyjniki girlandy, naszyjniki Sautoir, naszyjniki plastrony, naszyjniki negligee, naszyjniki kołnierze, naszyjniki torsade czy naszyjniki Matinée.

Wiele ikon mody lubiło nosić krótkie naszyjniki. Elementem rozpoznawczym znanej z wyjątkowego stylu Księżnej Diany był naszyjniki choker. Gwiazdy, celebryci, artyści, aktorzy i trendsetterzy stosują naszyjniki jako element codziennego image, który jest podstawą ich stylizacji.

2.7. Bransoletka

Bransoletki od tysięcy lat noszone były jako biżuteria na nadgarstku oraz ramieniu, choć w dzisiejszych czasach mamy także bransoletki na stopę, bransoletki na szyję czy bransoletki na ucho. Naramienniki powstały w epoce brązu, natomiast bransoletki noszone na nadgarstkach popularność zyskały w starożytnych Indiach. Tam też noszenie bransoletek przez zamężne kobiety ma wydźwięk kulturowy, gdyż są uważane za amulety przynoszące szczęście. W niektórych kulturach mają znaczenie w określonych momentach życia. Czasem są symbolem stanu cywilnego, pozycji społecznej, przynależności religijnej, czy pewnych życiowych wydarzeń albo po prostu stylową dekoracją.

Dostępne są: bransoletki szerokie, bransoletki łańcuszkowe, bransoletki modułowe, bransoletki celebrytki, bransoletki segmentowe, bransoletki sztywne, bransoletki z zawieszkami, bransoletki podwójne, bransoletki z kamieniami, bransoletki pozłacane, bransoletki srebrne czy bransoletki złote.

Armille, bransolety i bransoletki, w języku staropolskim nazywane manelami, to koliste ozdoby noszone na nadgarstku lub ramieniu w celach dekoracyjnych, terapeutycznych lub kulturowych. Bransoletki to absolutny must-have każdej fashionistki. Dziś noszone są z zawieszkami, często po kilka na jednym nadgarstku.

Unikatowa biżuteria dla fashionistki kobiecy blog modowy SposobyNaZycie.pl

2.8. Zegarek

Zegarek to także element biżuterii. Choć służy do pomiaru czasu, to jest świetnym elementem dekoracyjnym w stylizacji ze względu na wyjątkowy design oraz metale szlachetne, z których jest wykonany. Luksusowy zegarek z szeroką bransoletką wykorzystuje perły, diamenty czy kamienie szlachetne i jest idealną biżuterią dla współczesnej kobiety wyróżniającej się oryginalnym stylem. W najlepszych sklepach jubilerskich znajdziemy zegarki biżuteryjne, zegarki fashion czy zegarki casualowe.

2.9. Spinki do mankietów

Spinki do mankietów to już bardziej nowoczesny rodzaj biżuterii, który zyskał na popularności w XIX wieku. Często są maleńkim szczegółem, który w ogromnym stopniu wpływa wygląd stylizacji. Dziś nie są już zarezerwowane jedynie dla mężczyzn, gdyż powstaje coraz więcej spinek do mankietów dla kobiet.

2.10. Pierścionki

Pierścionki noszone są na palcach dłoni od wieków. Te najwcześniejsze odnalezione przez archeologów pochodzą ze starożytnej Mezopotamii i wykonywane były z muszli czy kości. W starożytnym Rzymie absolutnie niezbędnym elementem pierścienia był kamień i to właśnie w tym państwie stworzono pierścionek zaręczynowy. Z biegiem lat powstały różnego rodzaju pierścienie, które dziś są świetnym upominkiem na każdą okazję lub z okazji wyjątkowych wydarzeń w życiu. Popularnym symbolem zaangażowania są zarówno pierścionki zaręczynowe, jak i obrączki ślubne. Poza tym istnieje wiele rodzajów klasycznych, współczesnych i ponadczasowych pierścionków, które można ofiarować mamie, babci, przyjaciółce, córce czy żonie.

Pierścionki zdobią palce u rąk, najczęściej wykonane są z metali szlachetnych i zdobione kamieniami. Pierścień jest symbolem wieczności, wolności, wierności oraz przynależności do społeczności. Wyjątkową ozdobą o znaczeniu sentymentalnym będą pierścionki zaręczynowe. W najlepszych sklepach jubilerskich znajdziemy także luksusową biżuterię, taką jak: pierścionki z brylantami, pierścionki z szafirem, pierścionki z rubinem, pierścionki z topazem, pierścionki z tanzanitem, pierścionki ze szmaragdem, pierścionki z ametystem, pierścionki z granatem, pierścionki z cyrkonią, pierścionki z perłami, pierścionki z diamentem, pierścionki z brylantem, pierścionki złote, pierścionki srebrne, pierścionki z białego złota, pierścionki pozłacane, pierścionki ze stali szlachetnej. Na przykład jubiler Kraków oferuje wyjątkowe pierścionki zaręczynowe kolorowe czy złoty pierścionki z kolorowymi kamieniami.

2.11. Broszka

Broszka jest jednym z klasycznych elementów biżuterii, która na przestrzeni wieków przybrała różne style. Istnieją małe i duże, proste oraz ozdobne broszki.

Te znane dziś są inspirowane zapięciem stworzonym w starożytnym Rzymie. Najwcześniejsze wzmianki o nich pojawiają się w epoce brązu. W epoce wiktoriańskiej były symbolem żałoby. Obok pierścionków, broszki są najpopularniejszymi rodzinnymi pamiątkami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.

3. Biżuteria jako idealny prezent na każdą okazję

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni lubią otrzymywać prezenty. Estetycznie zapakowana biżuteria to świetny pomysł na prezent i najpopularniejszy podarunek od zarania dziejów. Naszyjnik, pierścionek, bransoletka czy kolczyk to prosty sposób, by wyrazić, jak ważna jest dla ciebie obdarowywana osoba.

Zazwyczaj nie rozpieszczamy siebie wyjątkowymi upominkami, a biżuteria przez wiele osób uważana jest za dobro luksusowe. Poza tym, że jest modnym elementem stylizacji, jest też przedmiotem sentymentalnym, często kojarzonym z ważnymi życiowymi etapami — ukończenie szkoły, 18-ste urodziny, zaręczyny, ślub, narodziny dziecka czy rocznica ślubu.

Unikatowa biżuteria to najlepszy prezent z okazji narodzin dziecka, chrztu, komunii, urodzin, Dna Matki, Walentynek. Wyjątkową biżuterię warto podarować na Boże Narodzenie, jako podziękowanie dla rodziców na ślubie oraz na specjalne okazje.

Dodatkowo biżuteria jest ponadczasowa. Ubrania wyblakną lub staną się niemodne. Elektronika czy samochody po jakimś czasie stają się stare. Tylko biżuterię można pielęgnować, przekazywać z pokolenia na pokolenie, a pozostanie zachwycająca i piękna przez wieki.

Ciekawą propozycją upominku będą na przykład stare złote pierścionki lub biżuteria dawna.

4. Unikatowa biżuteria idealną inwestycją

Luksusowa biżuteria wykonana z metali szlachetnych i wzbogacona o perły, cyrkonie czy kamienie szlachetne nie tylko prezentuje się elegancko, ale również dodaje pewności siebie. Umiejętnie dobrana do okazji i stylizacji jest absolutnym must-have.

Biżuteria to nie tylko ulubiony dodatek modowy dla kobiet i mężczyzn, ale także okazja do inwestycji. Luksusowa biżuteria wykonana jest z najwyższej jakości metali takich jak złoto, srebro czy patyna. Szlachetna biżuteria zdobiona jest czystymi kamieniami szlachetnymi takimi jak diamenty, szmaragdy, rubiny czy szafiry, a to sprawia, że prezentuje się elegancko i ma zdecydowanie wyższą wartość rynkową.

Rozważając zakup inwestycji, szukamy wartościowych rzeczy. Intrygującą inwestycją — obok nieruchomości czy samochodów — może być unikatowa biżuteria z cennymi i rzadkimi kamieniami szlachetnymi, którą możemy nosić jako modny dodatek do ubioru. Również biżuteria antykwaryczna może być ciekawą formą inwestycji kapitału. W związku z tym, że składa się czystych metali i klejnotów, jest trwała. Nie ulega uszkodzeniu, niematowi się i nie rdzewieje, a to sprawia, że jest trudna do zniszczenia, posłuży przez lata i jest idealną inwestycją, którą można sprzedać w razie potrzeby w dowolnym momencie życia, ponieważ nawet za kilkadziesiąt lat będzie cenna.

Unikatowa biżuteria dla fashionistki kobiecy blog modowy SposobyNaZycie.pl

Unikatowa biżuteria nie ogranicza się do naszyjników i kolczyków. Możesz znaleźć wśród niej także pierścionki, bransoletki, broszki, spinki do mankietów czy stare złote zegarki. Istnieją kolekcje biżuterii w stylu art deco, secesyjnym, wiktoriańskim, edwardiańskim, współczesnym czy z drugiej połowy XX wieku.

Nie zgadzaj się na bylejakość. Wybierz luksusową biżuterię, która sprawi, że poczujesz się jak Milion Dolarów. Podczas zakupu unikalnej biżuterii warto zachować czujność i skorzystać z oferty gemmologa, który potwierdzi autentyczność biżuterii z kamieniami, wyceni przedmiot oraz wystawi certyfikat potwierdzony międzynarodowymi pieczątkami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.