Uprawa pelargonii – wskazówki dotyczące ich pielęgnacji

Nie wyobrażam sobie nie posiadać kwiatów. Już kolejny rok od wiosny do jesieni mój balkon zdobią pelargonie. Lubię siedzieć w salonie i spoglądać na ich piękne, kolorowe kwiaty. W jaki sposób dbać o te niezwykłe rośliny, aby cieszyć oko ich wyjątkową urodą przez wiele miesięcy? Uprawa pelargonii jest bardzo prosta.

Jak pielęgnować pelargonie?

Pelargonie to grupa bylin z rodziny bodziszkowatych. Są niezwykle popularną ozdobą balkonów, ale mogą być również uprawiane w ogrodach i pomieszczeniach. Rośliny te wyróżniają barwne kwiatostany w formie baldachu. Pelargonie najczęściej dzieli się na cztery grupy, czyli:

  • pelargonie rabatowe (pasiaste) o wzniesionych pędach i nerkowatych liściach ze wzorami na górnej stronie;
  • pelargonie pachnące;
  • pelargonie wielkokwiatowe, zwane także angielskimi, które mają duże liście i ogromne kwiaty zebrane w baldachy;
  • pelargonie bluszczolistne z płożącymi się łodygami, pojedynczymi lub pełnymi kwiatami oraz błyszczącymi i mięsistymi liśćmi przypominającymi bluszcz.

Olejek z pelargonii w kosmetyce i medycynie naturalnej

Olejek eteryczny z geranium powstaje w procesie destylacji wodnej liści, kwiatów i łodyg pelargonii. Dlaczego wykorzystywany jest w aromaterapii, naturalnej medycynie oraz przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym. Wszystkie zastosowania olejku z pelargonii zebrałam w artykule pt. Pelargonia dla zdrowia i urody.

Jak pielęgnować geranium?

Jeśli zapewnimy roślinom optymalne warunki do rozwoju, ich uprawa jest bardzo łatwa. Do pięknego kwitnienia potrzebują mnóstwo światła, doskonale czują się na słonecznych balkonach. Przed ich posadzeniem warto zastosować keramzyt w doniczce. Sadząc je na balkonach i w donicach zapewnijmy im dobrej jakości glebę, najlepiej połączyć torf z perlitem. Teoretycznie wszyscy radzą, aby sadzić pelargonie na zewnątrz po zimnej Zośce, czyli w Polsce jest to połowa maja. Wszystko dlatego, aby rośliny nie zmarzły, choć ja w tym roku posadziłam je na balkonie już na początku kwietnia i mają się doskonale.

Kwiaty pelargonii należy regularnie podlewać, aby zachować optymalną wilgotność. Choć nawet jeśli ziemia przeschnie zbyt mocno, nic im nie będzie. W czasie upałów najlepiej jest podlewać pelargonię każdego dnia wieczorem. Ja raz na miesiąc zasilam moje balkonowe rośliny ozdobne nawozem do roślin kwitnących, choć na pewno znajdziemy również specjalny nawóz do pelargonii. Warto go stosować, bo chroni przed rozwojem chorób i sprawia, że rośliny kwitną bujnie i obficie, a także są duże i piękne. Niezwykle istotne w przypadku pelargonii, jak również wszystkich innych kwiatów kwitnących, jest regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Dzięki temu roślina nie skupia się na wytworzeniu nasion i nadal pięknie kwitnie, bo ciągle pojawiają się nowe kwiaty.

W geranium uwielbiam ich piękne i długo kwitnące, różnokolorowe kwiaty. Pelargonia odstrasza niektóre szkodniki, dlatego warto sadzić ją w donicach z innymi roślinami. Sama już od kilku lat przygotowuję na balkon wyjątkowe kompozycje z pelargonią oraz innymi roślinami. Czasami są to rośliny płożące, czasami jest to bluszcz, innym razem trawa o kontrastującym kolorze. Co ciekawe pelargonie korzystnie jest sadzić w pobliżu róż, kukurydzy, kapusty czy winogrona. Aby skutecznie zwalczać szkodniki, najlepiej sadzić obramowanie z geranium wokół ogrodu warzywnego lub po prostu posadzić je między warzywami, zwłaszcza w pobliżu roślin, które cierpiały z powodu szkodników w przeszłości.

Uprawa pelargonii moje porady:

  • Kupując pelargonie, zwracaj szczególną uwagę na kolor i rozmiar. Zdrowe liście nie będą miały żadnych przebarwień (ani na górze, ani na spodzie liścia), łodygi będą mocne, a nie marszczone. Nie kupuj roślin zaatakowanych przez szkodniki.
  • Posadź je w doniczkach wypełnionych keramzytem, aby nadmiar wody mógł odpłynąć. W ten sposób nie dopuścisz do zgnilizny korzeni.
  • Pelargonie dobrze się czują i intensywnie kwitną, jeśli ustawisz je w miejscach, gdzie słońce świeci przez minimum 4-6 godzin każdego dnia.
  • Podlewaj rośliny regularnie. Podczas upałów staraj się podlewać je każdego dnia wieczorem. Natomiast zimą ogranicz podlewanie, ale nie pozwól korzeniom przeschnąć.
  • Na bieżąco usuwaj przekwitnięte kwiatostany, aby pobudzać pelargonię do kwitnienia.
  • Podczas okresu intensywnego kwitnienia zasilaj pelargonie nawozem przynajmniej raz w miesiącu. Nie używaj nawozu zimą.
  • Pelargonie przezimują, jeśli na zimę wstawisz je do dobrze naświetlonego wnętrza.
  • Rośliny te można rozmnażać z łodyg, tworząc z nich sadzonki.

Pelargonie – choroby i szkodniki

Najczęstszymi problemami, które doprowadzają do pogorszenia kondycji pelargonii, jest zbyt mały dostęp światła. Oznaką, że pelargonie otrzymują za mało lub za dużo wody są brązowiejące liście. Najczęstszymi chorobami i szkodnikami pelargonii są: fytoftoroza, rdza pelargonii, wirus żółtej plamistości pelargonii, szara pleśń, bakteryjna zaraza pelargonii czy zgorzel zgnilakowa.

blog ogrodniczy pelargonie

Lubisz zdobić swój balkon i ogród różnymi kolorami i odmianami pelargonii?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.