W jaki sposób słońce wpływa na skórę?

Czy wiesz, że promienie słońca mają zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na nasze zdrowie? Podobnie jak wielu innych rzeczy w naszym życiu, również kąpieli słonecznych powinniśmy zażywać z umiarem, aby uniknąć fotostarzenia skóry, bolesnych oparzeń czy nowotworów skóry.

 

Zalety korzystania z kąpieli słonecznych

Poprawia samopoczucie

Światło słoneczne ma mnóstwo zalet, a jedną z nich jest poprawa nastroju. Przebywanie na słońcu dodaje energii, poprawia samopoczucie oraz zwiększa poziom serotoniny (hormonu dobrego nastroju) w mózgu, a także leczy depresję.

Łagodzi stres

Każdego dnia jesteśmy narażeni na wiele czynników stresogennych. Dobrym sposobem na eliminację stresu poza aktywnością fizyczną, rozwijaniem hobby czy spędzaniem czasu na świeżym powietrzu, jest korzystanie ze słońca. Najlepiej robić to wczesnym rankiem lub wieczorem, gdy nie świeci ono zbyt intensywnie, a przyjemnie pieści skórę swoimi ciepłymi promieniami.

Aktywizuje syntezę witaminy D

Witamina D jest niezbędna dla zdrowych kości, a doskonałym sposobem jej pozyskania jest ekspozycja na promienie słoneczne. Aby zapewnić organizmowi niezbędną dawkę witaminy D, wystarczy zażywać kąpieli słonecznych przez 15 minut dziennie.

Wady korzystania z kąpieli słonecznych

Powoduje uszkodzenie oczu

Długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV może uszkadzać siatkówkę oczu. W efekcie może to prowadzić do zaburzenia widzenia oraz rozwoju zaćmy. Dlatego tak istotna jest ochrona oczu przed promieniami słońca poprzez noszenie okularów i kapelusza przeciwsłonecznego.

Fotostarzenie się skóry

Niewątpliwie skóra udekorowana promieniami słońca wygląda na zdecydowanie starszą. Zmarszczki i fotostarzenie się skóry to kolejny objaw częstej ekspozycji na słońce. Światło UV uszkadza kolagen i elastynę w skórze, przez co staje się ona krucha, mało jędrna i zwiotczała. Inną konsekwencją nadmiernego opalania się jest powstawanie przebarwień i piegów.

Przegrzanie organizmu i udar cieplny

Wyczerpanie cieplne jest odpowiedzią organizmu na nadmierną utratę soli i wody, najczęściej poprzez nadmierne pocenie się. Najbardziej narażone na przegrzanie organizmu i udar cieplny są osoby pracujące fizycznie, uprawiające sport czy nadmiernie opalające się podczas upałów. Wśród typowych objawów tej dolegliwości wylicza się osłabienie, pragnienie, nudności, drażliwość, zawroty i bóle głowy, podwyższoną temperaturę ciała czy zmniejszoną ilość oddawanego moczu. Długotrwałe przegrzanie organizmu może prowadzić do udaru cieplnego, który może być zagrożeniem dla życia.

Oparzenia słoneczne

Oparzenia słoneczne to najczęstszy negatywny skutek nadmiernej ekspozycji na słońce. W efekcie mogą pojawiać się zaczerwienienie, ból, obrzęki, pęcherze, gorączka, dreszcze czy nudności. Warto podkreślić, że częste oparzenia słoneczne mogą prowadzić do rozwoju nowotworów skóry, dlatego przed ekspozycją na słońce trzeba aplikować kosmetyki przeciwsłoneczne, które zapewnią wysokie spektrum ochrony przeciwsłonecznej.

Nowotwory skóry

Najgorszą i coraz bardziej popularną konsekwencją długotrwałego przebywania na słońcu jest rozwój nowotworów skóry. Uszkodzenie skóry przez słońce, które rozwija się przez wiele lat znacznie, zwiększa ryzyko jego wystąpienia.

W jaki sposób słońce wpływa na skórę?

Niezbędna ochrona przed słońcem

Okazuje się, że większości uszkodzeń skóry spowodowanych ekspozycją na słońce można zapobiec. Wystarczy 15 minut przed wyjściem na zewnątrz aplikować kosmetyki przeciwsłoneczne. Wiosną i latem (również w pochmurne dni) powinny to być preparaty z faktorem SPF co najmniej 30, natomiast jesienią i zimą warto stosować kosmetyki chroniące przed słońcem o SPF 20. Trzeba również pamiętać o noszeniu okularów przeciwsłonecznych z filtrami UV, osłaniać głowę kapeluszem z dużym rondem oraz zakrywać swoje ciało długim rękawem. Dobrym pomysłem jest unikanie słońca w godzinach jego największej ekspozycji oraz chowanie się w cieniu zawsze, kiedy to możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.