Wianek na drzwi – historia, symbolika, trendy – cz. 2

Wianek na drzwi to popularna dekoracja, którą dostrzegam na drzwiach zewnętrznych domów jednorodzinnych. Istnieje mnóstwo różnych inspiracji, bo w sklepach znaleźć można: wianek na drzwi wiosenny, wianek na drzwi bożonarodzeniowy, wianek na drzwi jesienny, wianek na drzwi adwentowy, wianek na drzwi boho, wianek na drzwi w stylu skandynawskim, wianek na drzwi w stylu morskim czy wianek na drzwi glamour. Czym się kierować podczas wyboru tej niezwykłej dekoracji drzwi i jaka jest historia powstania wianka dekoracyjnego na drzwi?

 

Przeczytaj pierwszą część artykułu pt. Wianek na drzwi – historia, symbolika, trendy – cz. 1

Wieniec na drzwiach domu – tradycja ze Skandynawii

Następstwem wieńca adwentowego, było pojawienie się nieco później, zwyczaju wieszania wieńców na drzwiach domów. Tradycja ta wywodzi się ze Skandynawii i oznacza zaproszenie do domu, gdyż wieńce adwentowe zwiastują tam przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia – wyrażają nadzieję i oczekiwanie na cud narodzin Jezusa. W Skandynawii wieńce bożonarodzeniowe stały się wręcz kluczowymi elementami dekoracji świątecznych. Tworzono je z gałązek świerku i jodły.

Natomiast w tradycji anglosaskiej w okresie bożonarodzeniowym jeden wieniec zawiesza się na drzwiach domostwa, natomiast drugi umieszcza się w jadalni. Bezsprzecznie do obecnego spopularyzowania wieszania wieńca na drzwiach przyczyniła się szeroko rozwinięta kultura przystrajania domów w okresie bożonarodzeniowym w Stanach Zjednoczonych, gdzie to właśnie dekoracje tworzą niepowtarzalną aurę świąt.

Wianek na drzwi boże narodzenie

Współcześnie w Stanach Zjednoczonych wieńce na drzwiach traktuje się jako jeden z obowiązkowych elementów dekorujących zewnętrzną część domu lub mieszkania. Wieszanie dekoracyjnego wieńca bożonarodzeniowego na drzwi najczęściej kojarzymy właśnie z amerykańską kulturą i zwyczajem bogatego zdobienia wnętrz na Gwiazdkę, skąd moda ta rozprzestrzeniła się na całym świecie. W Polsce wianki jako ozdoba na drzwiach w okresie bożonarodzeniowym stają się coraz bardziej popularne już od kilku lat.

Wianki na drzwi całoroczne – dostosowane do okazji

Dekoracje w postaci wianków stanową unikatową i elegancką dekorację wnętrz, która powoduje, że goście już od samego progu mają doskonały nastrój. Wywołują one pozytywne emocje zarówno w przechodniach, jak i sąsiadach. Wianki na drzwi stanowią ocieplenie wizerunku domu. Warto dekorować nimi drzwi o każdej porze roku oraz na różne okazje, gdyż jak już wiemy, nie są one zarezerwowane wyłącznie na okres bożonarodzeniowy, czy wielkanocny. W zależności od stylu, potrzeb i preferencji aktualnie można wybrać:

 • wianek na drzwi wiosenny
 • wianek na drzwi jesienny
 • wianek na drzwi na lato
 • wianek na drzwi na zimę
 • wianek na drzwi adwentowy
 • wianek na drzwi bożonarodzeniowy
 • wianek na drzwi wielkanocny
 • wianek na drzwi całoroczny
 • wianek na drzwi Halloween

Wianek na drzwi z różnego rodzaju kwiatów

Kwiaciarnie i sklepy z ekskluzywnymi dekoracjami i ozdobami dla domu oferują wianki na drzwi wykonane z różnego rodzaju kwiatów, dekoracji, ziół i dodatków. Największą popularnością wśród nich cieszą się: wianek na drzwi z lawendy, wianek na drzwi z hortensji, wianek na drzwi z eukaliptusa, wianek na drzwi z gipsówki, wianek na drzwi z gałęzi, wianek na drzwi z magnolii, wianek na drzwi z mchu, wianek na drzwi z piwonii, wianek na drzwi ze słoneczników, wianek na drzwi z tulipanów, wianek na drzwi z wrzosu oraz wianek na drzwi z jarzębiny.

Wianek na drzwi dopasowany do stylu

Zależnie od preferencji można także wybrać eleganckie wianki ozdobne na drzwi takie jak:

 • wianek na drzwi w stylu skandynawskim
 • wianek na drzwi w stylu morskim
 • wianek na drzwi boho
 • wianek na drzwi rustykalny
 • wianek na drzwi glamour
 • wianek na drzwi nowoczesny
 • wianek na drzwi naturalny
 • wianek na drzwi minimalistyczny

Wianek na drzwi – jak wykonać krok po kroku?

Wianek na drzwi to prosta w wykonaniu, a zarazem efektowna dekoracja. Coraz chętniej decydujemy się na ozdobienie nimi drzwi wejściowych i wewnętrznych, wprowadzając tym samym wyjątkową atmosferę w progu domu i kontynuując to wrażenie w środku. Podstawą do stworzenia tej ozdoby jest konstrukcja wieńca, zatem należy rozpocząć od przygotowania jego szkieletu. Można ją wykonać z gałęzi drzew liściastych bądź iglastych takich jak sosna, świerk, cis czy jodła. Wystarczy stworzyć z nich okrąg, związać za pomocą drutu i gotowe. W sklepach florystycznych dostępne są również gotowe okręgi do wykonania wianków – plastikowe, metalowe, styropianowe bądź z suchych gałęzi.

Kolejnym krokiem jest wypełnienie szkieletu konstrukcji wianka odpowiednimi roślinami, ziołami, dodatkami i dekoracjami – w zależności od jego tematyki.

Wianek na drzwi jesienny

Jesienią doskonale sprawdzą się kolorowe liście drzew, jesienne kwiaty, jarzębina, głóg, gałęzie oraz małe dekoracyjne warzywa i owoce kojarzone z jesienią, a także suszone kwiaty.

Wianek na drzwi bożonarodzeniowy

W bożonarodzeniowym wianku na drzwi nie może zabraknąć gałązek świerku, bombek, szyszek, kolorowych wstążek, figurek, mchu czy suszonych owoców. Jeśli chodzi o wianki na drzwi na Boże Narodzenie, to wśród dominujących kolorów wyróżnia się: czerwony – symbolizujący energię życiową siłę, złoty – oznaczający światło i oczekiwanie, srebrny – symbolizujący czystość i spokój oraz zielony – oznaczający budzenie się do życia.

Wianek na drzwi wielkanocny

Do wykonania wieńca wielkanocnego niezbędne będą gałązki bukszpanu, jajka, zajączki, bazie kotki, kurczaczki oraz wielkanocne baranki. Dobierając kwiaty i dekoracje do wykonania wianka na Wielkanoc, warto połączyć zielony, żółty oraz barwy pastelowe.

Wianek na drzwi wiosenny

Natomiast w wieńcu wiosennym doskonale sprawdzą się różnorodne wiosenne kwiaty takie jak magnolie, tulipany, forsycje, piwonie, bzy, krokusy czy narcyzy.

Wianek na drzwi na lato

Elementami dekoracyjnymi wianka na drzwi w okresie letnim mogą być warzywa, jabłka, wiśnie czy gruszki w połączeniu z charakterystycznymi dla tego okresu kwiatami, czyli frezjami, storczykami, różami, słonecznikami, begoniami, amarylisami czy lawendą. Letnie kwiaty doskonale prezentują się w wieńcach na drzwiach w pastelowych kolorach – idealnie pasują do wnętrz urządzonych w stylu boho, retro, rustykalnym czy nowoczesnym.

Co oznacza wieniec na drzwiach?

Aktualnie wieniec jest znakiem powitalnym dla gości i sąsiadów domu oraz ważnym symbolem świątecznych dekoracji bez względu na okazję, których jest wiele. Jednak wianek na drzwi jest także świetną dekoracją stołu, łazienki, sypialni, przedpokoju, korytarza czy salonu.

Wianek na drzwi jako piękna ozdoba wnętrz

Przy dekoracji wnętrz można odejść od tradycji i stworzyć ozdobę, która idealnie wpasuje się w styl naszego domu. W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzą się wianki na drzwi z mchu, a do wnętrza w stylu glamour idealnie pasować będzie wianek na drzwi ze złotymi lub srebrnymi ozdobami. Najlepiej będą prezentować się te w spójnej kolorystyce, z dodatkiem kilku akcentów drugiego koloru. W zależności od dobranych dekoracji oraz chęci wybrania bądź stworzenia wianka na drzwi na daną okazję należy jedynie zmienić jego kolorystykę, a także kwiaty i elementy dekoracji.

Wianek na drzwi - historia, symbolika, trendy

Wianek zawieszony na drzwiach symbolizuje szczęście. Jest modnym elementem dekoracji wnętrz, który świadczy o wyjątkowości i kreatywności domowników oraz wprowadza gości w dobry nastrój. Wianki to dekoracje chętnie stosowane w różnych zakątkach świata. Choć tradycyjnie kojarzą się nam z modną ozdobą drzwi, to mogą stanowić również girlandę, ozdobę drzwi czy stołu.

Popularny blog lifestylowy SposobyNaZycie.pl to wyjątkowe miejsce w sieci inspirowane moim życiem i codziennymi wydarzeniami, na którym piszę także o urządzaniu wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.