Wiosenna pielęgnacja roślin doniczkowych

Zabiegi pielęgnacyjne roślin doniczkowych są szalenie istotne o każdej porze roku. Wiosna to moment, gdy większość z kwiatów doniczkowych budzi się do życia i aktywnego sezonu wegetacyjnego. Poznaj kilka prostych kroków, które pozytywnie wpłyną na kondycję roślin w twoim domu.

 

Dla mnie wiosna to magiczny sezon. Dłuższe i cieplejsze dni symbolizują, że wkrótce rozkwitnie wiele roślin doniczkowych, inne zaś będą wzrastać bardziej intensywnie. Dlatego trzeba pomóc im złagodzić stres związany ze zmianą sezonu. Poznaj moją podpowiedzi, z których dowiesz się, jak zadbać o rośliny doniczkowe wiosną.

 

Wiosenna pielęgnacja roślin doniczkowych w 7 krokach

Większość z nich budzi się z długiego zimowego odpoczynku, a każdy kwiatek doniczkowy ma różne potrzeby, dlatego trzeba dostosować do nich zabiegi pielęgnacyjne.

1. Odkurzam i usuwam zanieczyszczenia z liści

Podobnie jak na meblach i innych przedmiotach w twoim domu, kurz, roztocza i zanieczyszczenia osiadają również na liściach roślin doniczkowych. A regularne czyszczenie i odkurzanie liści sprawi, że będą pięknie wyglądać oraz ułatwi fotosyntezę i wpłynie na piękny wygląd i bujny wzrost. Niektóre rośliny można opłukać letnią wodą pod prysznicem, a następnie przetrzeć ich liście suchą szmatką. Nie zalecam stosowania detergentów, ponieważ mogą zatykać pory i szkodzić tym wrażliwszym roślinom. Kwiaty doniczkowe, których liście pokryte są meszkiem, jak np. fiołek afrykański jedynie delikatnie omiatam miękkim pędzelkiem.

2. Przesadzam do większych doniczek i wymieniam ziemię

Pierwsza wiosna w nowym domu to doskonałym moment, by przesadzić kwiatki doniczkowe do większych doniczek oraz wymienić im ziemię, bo nie robiłam tego od bardzo dawna. Zarówno przesadzenie do nieco większej doniczki, jak i całkowita wymiana starej ziemi na nową i bardzo żyzną pobudzi moje roślinki do wzrostu. Choć niektóre rośliny bardzo nie lubią przesadzania, to widzę, że moje kwiatki bardzo tego potrzebują – w niektórych doniczkach ubyło sporo ziemi, w innych na powierzchni pojawił się żółty i nieestetyczny nalot.

3. Aklimatyzuję rośliny do przebywania na zewnątrz

Wiele kwiatów doniczkowych czerpie mnóstwo korzyści z przebywania na zewnątrz w okresie wiosny i lata, jednak wystawienie ich przed dom, na balkon czy taras wiosną może być dla nich zbyt wielkim szokiem. Trzeba je do tego przyzwyczaić, bo rozpieszczone życiem w pomieszczeniu mogą źle zareagować na wiatr, ulewny deszcz czy gwałtownie zmieniające się temperatury. Dlatego w słoneczne i ciepłe dni wystawiam je na balkon na kilka godzin, a obawiając się zbyt niskich temperatur czy przymrozków, chowam je na noc. Brązowe lub przezroczyste liście będą oznaką, że rośliny mają zbyt dużo słońca.

4. Częściej podlewam

Kolejny rytuał wiosennej pielęgnacji moich roślin to częste podlewanie. Choć wcale go jakoś bardzo nie zwiększam, gdyż mamy w domu ogrzewanie podłogowe, a to oznacza, że moje kwiatki wymagają regularnego podlewania w sezonie grzewczym. Kieruję się prostą zasadą – sprawdzam palcem wilgotność gleby i dostosowuję podlewanie do potrzeb moich kwiatków.

5. Rozpoczynam nawożenie

Wiosna to doskonały moment, by rozpocząć nawożenie roślin, które dopiero budzą się z zimowego spoczynku. Trzeba zacząć karmić je powoli, by zapewnić im subtelną dawkę składników odżywczych. Sama wybieram płynne nawozy organiczne i zawsze kupuję je w ilościach hurtowych ze względu na fakt, iż posiadam mnóstwo kwiatków. Mam sprawdzony organiczny nawóz do roślin doniczkowych, który stosuję zarówno do kwiatów w domu, jak i tych, na balkonie i tarasie.

6. Przycinam suche pędy i usuwam liście

W zimie niektóre rośliny doniczkowe stają się słabsze, a wiosna to najlepszy czas, by pozbyć się suchych pędów i liści. Wiosenne przycinanie roślin doniczkowych pobudza do wzrostu i rozgałęzienia. Usuwam martwe lub suche liście i gałęzie.

Wiosenna pielęgnacja roślin doniczkowych

7. Zbieram deszczówkę do podlewania roślin doniczkowych

Choć mamy licznik ogrodowy do wody to staram się zbierać deszczówkę do podlewania roślin w domu, na balkonach, tarasie i w ogrodzie.

Jedna odpowiedź do “Wiosenna pielęgnacja roślin doniczkowych”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.