Wiosenne anomalia pogodowe. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Kiedy byłam małą dziewczynką, wiosna kojarzyła mi się z czasem pięknej pogody. Takim magicznym momentem w roku, kiedy świeci ciepłe słonce, które budzi roślinność do życia. Jednak ciągle postępujące zmiany klimatyczne nadal pozostają nieujarzmione przez człowieka. Czy istnieje jakikolwiek sposób, aby uchronić się przed wiosennymi anomaliami pogodowymi? Czy możemy zabezpieczyć swój dom, ogród – dorobek życia – przed powodzią, wichurą, tornadem i huraganem?

 

Wiosną i latem spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu. Jednak warunki pogodowe potrafią się dramatycznie zmienić w kilka chwil. Bywają takie momenty, że na otrzymanie jakiegokolwiek alertu pogodowego jest już za późno. Niby za oknem świeci piękne słońce i obserwujemy bezchmurne niebo, jednak w ciągu kilkudziesięciu minut, możemy zaobserwować ekstremalnie niebezpieczne warunki pogodowe z wichurami, burzami, tornadami i wyładowaniami elektrycznymi (czego zawsze strasznie się obawiam podczas burzy, ale nie mów nikomu, ok?). W efekcie te wiosenne anomalia pogodowe powodują mnóstwo zniszczeń.

Wichury potrafią łamać nawet stare i grube konary drzew bądź też wyrywać je z korzeniami. Poza tym zrywają linie energetyczne i dachy. Pamiętam jedną z takich trąb powietrznych, która kilka lat temu spustoszyła wiele lasów i parków w okolicach miejsca mojego zamieszkania. Wówczas przypominały one jakby obraz z filmu fantasy, o katastrofie czy klęsce żywiołowej, która miała się nigdy nie wydarzyć. A jednak nastąpiła. Wtedy to również stoliki, krzesła, parasole i inne elementy wyposażenia ogródków restauracyjnych znajdujących się przy rynku naszego pięknego miasta w jednej chwili porwała silna trąba powietrzna. Drzewa pod wpływem silnego wiatru łamały się jak zapałki.

Oczywiście nikt wówczas nie był przygotowany na taką sytuację. A działo się to 23 lipca 2009 roku. Był piękny słoneczny dzień. Nic nie zapowiadało tragedii. Wybraliśmy się z grupką znajomych na lody do restauracji przy rynku. Usiedliśmy w jednym z ogródków restauracyjnych. I w kilka chwil ni stąd, ni zowąd pojawiła się trąba powietrzna. Wystarczyło 10 minut, by spowodować mnóstwo zniszczeń w postaci zerwanych dachów, połamanych drzew i lokalnych podtopień.

Powódź

Jednym z najczęstszych wiosennych anomalii pogodowych niewątpliwie są powodzie. Intensywne ulewne deszcze, nawet te trwające kilkanaście minut mogą doprowadzić do lokalnych podtopień i powodzi.

Burze z wyładowaniami atmosferycznymi

Dawniej burze nie występowały tak często, jak teraz. Aktualnie czasami strach się wybrać na dłuższą przejażdżkę rowerową. Wystarczy chwila. Spotkanie dwóch różnych frontów atmosferycznych… i trach! I bez ostrzeżenia, w jednej chwili powstaje burza, czasem z gradem i piorunami, które stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Warto oczywiście zainstalować sobie aplikację pogodową i na bieżąco monitorować pogodę w regionie, jednak aplikacja ta czasem nie nadąża za ekspresowymi zmianami w naturze.

Wichury, trąby powietrzne i tornada

W ostatnim czasie równie często pojawiają się silne wiatry, wichury i tornada, które powodują zniszczenia budynków, samochodów czy przydomowych upraw.

Przed wszystkimi powyższymi skutkami anomalii pogodowych warto się zabezpieczyć. W jaki sposób to zrobić?

Ubezpieczenie od skutków anomalii pogodowych jako gwarancja bezpieczeństwa i ochrony

Ubezpiecz dom od powodzi, wichury i huraganu!

Raczej trudno jest się przygotować na skutki, jakie pozostawiają po sobie trąby powietrzne, burze czy powodzie. Możemy jednak zdecydować się na ubezpieczenie domu i budynków gospodarczych. Dlaczego warto posiadać takie ubezpieczenie od wichury, powodzi i huraganu? Bo jeśli przydarzy nam się taka przykra sytuacja, gdy zniszczony zostanie nasz dom oraz jego wyposażenie, możemy otrzymać pieniądze na usuwanie skutków zniszczeń i niezbędne naprawy. Niestety mogą one powodować ogromne straty finansowe. Zatem wybierając ubezpieczenie dla domu, warto przewidzieć jak najwięcej takich sytuacji losowych i anomalii pogodowych, które mogą nas dotknąć nie tylko wiosną, ale również o każdej porze roku. Przy wyborze ubezpieczenia dla domu od zjawisk pogodowych warto zwrócić szczególną uwagę na ich definicje. Bo każda firma ubezpieczeniowa może stosować inne nazewnictwo rozróżnione prędkościami wiatru.

Jest kilka dobrowolnych ubezpieczeń, które warto wykupić, by uchronić się przed skutkami wiosennych anomalii pogodowych. Mogą do być:

  • ubezpieczenie elementów stałych budynku mieszkalnego od ognia i innych zdarzeń losowych;
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Dowiedz się więcej o tym, jak uchronić się przed skutkami wiosennych anomalii pogodowych?

Mówi się, że „przezorny zawsze ubezpieczony”. I chyba coś w tym jest. A ja, mimo iż ostatnio skupiam się bardziej na oszczędzaniu niż wydawaniu, niewątpliwie lubię czuć się bezpiecznie. W związku z tym uważam, że takie ubezpieczenie to doskonałe rozwiązanie. Nie ważne ile będzie kosztować, ważne, że w sytuacji kryzysowej (choć mam nadzieję, że taka nie nastąpi) będę miała dodatkowe fundusze na naprawę ewentualnych uszkodzeń domu po burzach, huraganach, intensywnych opadach deszczu, wichurach czy gradobiciu.

ubezpieczenie domu

Moim zdaniem nie warto starać się zaoszczędzić tych kilku set złotych rocznie. Lepiej spać spokojnie i nie ryzykować utraty całego majątku czy nawet dorobku życia. Dlatego ja po wybudowaniu nowego domu (zapraszam na =>> blog o budowie domu) wybiorę dla nas ubezpieczenie mienia od ognia i innych zdarzeń losowych, aby zyskać ochronę finansową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.