Wiosenne porządki zgodne z zasadami feng shui

Wiosenne porządki wcale nie bez powodu są coroczną tradycją. To świetny moment, by odświeżyć dom, oczyścić go z zimowej energii i przygotować na nadchodzące miesiące. Stosując Feng Shui podczas wiosennych porządków, wprowadzisz do domu nową energię. W jaki sposób warto to zrobić? Przygotowałam garść porad i podpowiedzi!

 

Co to jest Feng shui?

Feng shui jest starożytną sztuką życia w harmonii z naturą, która podpowiada, jak czerpać energię chi z otoczenia, by wieść spełnione i szczęśliwe życie. Feng shui tłumaczone z języka chińskiego dosłownie oznacza wiatr i woda.

Ten system wierzeń został sformalizowany ponad 3000 lat temu w Chinach. W chińskiej kulturze wiatr i woda są odzwierciedleniem dobrego zdrowia i szczęścia. Bo dobre feng shui oznacza szczęście. I odwrotnie, złe feng shui oznacza pecha lub nieszczęście. Niektóre elementy praktyk feng shui sięgają co najmniej 6000 lat temu i zawierają elementy astronomii, astrologii, filozofii i fizyki. Wierzenia te są ściśle związane z taoistyczną wizją rozumienia natury, szczególnie z myślą, że ziemia jest żywa i wypełniona energią chi.

Feng shui jest uważane za sztukę urządzania, która ułatwia zrozumienie, w jaki sposób przedmioty znajdujące się w przestrzeni wpływają na nasze życie w różnych obszarach. Jest to złożony zbiór wiedzy, który uczy, jak równoważyć i harmonizować energie danej przestrzeni – domu, biura czy ogrodu. Jej celem jest zapewnienie szczęścia ludziom przebywającym w danej przestrzeni. Niektórzy uznają feng shui za pseudonaukę, mimo to filozofia ta wywarła niesamowity wpływ na estetykę aranżacji wnętrz oraz układ architektoniczny przestrzeni życiowych zarówno w kulturze wschodniej, jak i zachodniej.

Poruszałam już tematykę feng shui, możesz o tym przeczytać w artykule pt. Feng shui – co to jest i w czym może pomóc oraz czy filozofia feng shui pomoże przyciągnąć pieniądze? Kluczową koncepcją feng shui jest równowaga oraz odpowiednie rozstawienie przedmiotów w mieszkaniu, które mogą ułatwiać przepływ energii lub ją blokować.

Nie bez powodu wiosenne porządki to coroczna tradycja. To niezwykły moment w roku, który pozwala pozbyć się irytującej zimowej energii, odświeżyć dom i przygotować się na nadchodzące cieplejsze miesiące. Feng shui skupia się na energetyzowaniu mieszkania, minimalizowaniu wszystkiego, co zaburza przepływ energii, dlatego idealnie pasuje do zwykłej procedury wiosennych porządków i nie wymaga dodatkowego sprzętu.

Jak wykorzystać feng shui do wiosennych porządków?

Pozbądź się bałaganu

Jesteśmy mistrzami w zagracaniu naszego mieszkania, dlatego tak istotne jest jego regularne oczyszczanie. Według feng shui energia gromadzi się wokół naszej przestrzeni. W związku z tym przedmioty, które niepotrzebnie zajmują miejsce w domu, blokują nasze chi. Dlatego jeszcze przed przystąpieniem do generalnych wiosennych porządków należy zastanowić się, czy naprawdę potrzebujemy każdego przedmiotu, który nas otacza. Powinniśmy być świadomi ich posiadania, ale także utrzymywać nad nimi kontrolę.
Podczas wiosennych porządków zadaj sobie 3 pytania:

  • czy tego używam?
  • czy tego potrzebuję?
  • czy to uwielbiam?

Jeśli odpowiedź, choć na jedno z nich brzmi nie, powinnaś się pożegnać z tym przedmiotem. Celem usunięcia bałaganu i niepotrzebnych gratów oraz bibelotów z domu jest zmniejszenie odczuwanego przez Ciebie lęku i niepokoju.

Zmieć kurz

Wiosenne porządki wymagają sumienności. Choć pozornie może się wydawać, że masz czyste i wysprzątane mieszkanie, to warto zajrzeć pod meble. W miejsca, gdzie zbiera się kurz, który jest odzwierciedleniem stagnacji i braku przepływu energii.

Zdejmij wszystko z półek. Usuń kurz, wyczyść komody, szuflady, stoły i szafki. Umyj przestrzeń pod meblami i łóżkiem. Znajdujący się w sypialni pod łóżkiem bałagan może powodować blokady energetyczne w twoim życiu osobistym i relacjach z innymi.

Umyj okna

Według wierzeń feng shui szalenie istotne są czyste okna, które wpuszczają do domu świeże powietrze i promienie słońca. Zabrudzone i zakurzone okna mogą zakłócać ocenę sytuacji albo zdolność do jej odpowiedniego postrzegania. Myjąc okna, nie zapomnij o wyczyszczeniu żaluzji oraz wypraniu firan i zasłon.

Oczyść telefon i komputer

Bałagan w naszym życiu nie dotyczy jedynie przedmiotów, które znajdują się w domu. W podobny sposób odnosi się do technologii, którą się otaczamy. Warto zatem zrobić porządek w folderach na komputerze czy telefonie. Dobrym rozwiązaniem jest usunięcie starych wiadomości oraz niepotrzebnych plików i folderów.

Wysprzątaj kuchnię

W feng shui kuchnia odzwierciedla stan zdrowia i umiejętność dbania o siebie. Dlatego regularne sprzątanie lodówki, zamrażarki czy szafek powinno poprawiać zdrowie i energię. Pozbądź się przeterminowanych produktów oraz tego, czego nie używasz. Wyeliminuj śmieciowe jedzenie i przekąski, skupiając się na uzupełnianiu zapasów wyłącznie za pomocą zdrowych produktów. W kuchni ważnym elementem, który może wpłynąć na zdrowie i bogactwo w życiu, jest zawieszenie lustra nad piecem.

Potrzebujesz pozytywnych zmian? Oczyść przestrzeń!

Przenoszenie energii z jednego miejsca w inne silnie na nas wpływa. Zatem jeśli potrzebujesz czegoś nowego, najlepszym rozwiązaniem jest opróżnienie szuflady, szafy lub półki. Taki akt tworzenia pustki przyciągnie do Ciebie nową energię.

Zadbaj o zdrowie

Feng shui nie kończy się na przedmiotach znajdujących się w twoim domu. Wiosna to świetny moment, by zadbać również o własne zdrowie – wypełniając dietę mnóstwem warzyw i owoców. Spożywanie produktów kwaśnych ułatwia wytwarzanie większych ilości energii drewna, która sprawi, że poczujesz więcej przypływ energii.

Moda dla zdrowia?

Również w garderobie warto wykorzystać feng shui. Noszenie ubrań w kolorach żółtym i zielonym jest jak zastrzyk pozytywnej energii. Jeśli czujesz się niespokojna i chcesz uspokoić swoją energią, to najlepszym wyborem będzie zwiększenie ilości odzieży w kolorach pozytywnie nastrajającej zieleni.

Zadbaj o wejście do domu

Przedpokój albo hol to ważne miejsce, w którym witasz gości. Wysprzątane i niezagracone ułatwia wnikanie pozytywnej energii do twojego domu. Warto udekorować tę przestrzeń zielonymi roślinami doniczkowymi, które odfiltrują negatywną energię.

Nie zapomnij o sypialni

Wysprzątaj szafy, wynieś niepotrzebne przedmioty i papiery do pracy z sypialni. W ten sposób zadbasz o odpowiedni przepływ chi, który pozytywnie wpłynie na jakość snu. Wypierz i załóż pościel w jasnych kolorach, która rozjaśni energię w sypialni oraz ułatwi zasypianie. Zadbaj o obszary, które w domu wydają się zapomniane. Wyczyść wszystkie kąty.

W południowo-zachodniej części domu znajduje się kącik małżeństwa i miłości w feng shui. Jest wiele sposobów, które mogą wspierać miłość i związki w Twoim życiu. Możesz posadzić lipę w południowo-zachodniej części ogrodu, umieścić zdjęcia piwonii lub dwóch kaczek w usytuowanym po tej samej stronie świata kącie domu i sypialni. A wszystko to symbolizuje szczęśliwe związki.

Centralne miejsce domu promieniuje harmonią do każdego zakątka w nim, a zatem także i do wszystkich życiowych sfer.

Podejmij wyzwanie i utrzymaj porządek w domu

Ogrom pracy, jaki włożyłaś w wiosenne porządki, powinien zachęcać do utrzymania czystości i porządku bez bałaganu w całym domu oraz regularnego sprzątania. W jaki sposób znaleźć do tego motywację?

Wyznacz miejsce na wszystko

Istnieje ogromna różnica pomiędzy ludźmi, którzy nie mogą nic znaleźć, a tymi, którzy bez problemu odnajdują to, czego im potrzeba. Zorganizowani ludzie odkładają każdy przedmiot na swoje miejsce – a to zdecydowanie ułatwia im życie!

Zostań minimalistką

Choć istnieje wiele definicji minimalizmu, to faktem jest, że im mniej rzeczy posiadasz, tym łatwiej jest je uporządkować. Koncepcja posiadania tylko tego, co niezbędne bardzo ułatwia życie. Często ludzie zorganizowani stają się minimalistami.

Pogrupuj rzeczy według kategorii

Pogrupuj wszystkie swoje buty w czterech różnych pojemnikach, względem sezonów, w których je nosisz. Wszystkie klucze włóż do małego słoika. Warto w ten sposób uporządkować przestrzeń we własnym domu, aby móc łatwo odnaleźć coś, czego będziemy potrzebować.

Regularnie sprzątaj

Zorganizowani ludzie nie czekają, aż przestrzeń w ich domu zostanie zagracona. Niemal nieświadomie szukają okazji, by ją lepiej zorganizować. Jeśli masz kilka minut (na przykład podczas reklamy ulubionego serialu), rozejrzyj się i sprawdź, czy wszystko jest na swoim miejscu. Staraj się odkładać przedmioty tam, gdzie powinny się znajdować.

wiosenne porzadki zgodne z zasadami feng shui blog lifestylowy sposobynazycie

Czysty i wysprzątany dom zapewnia optymalny przepływ energii. Warto korzystać z feng shui i regularnie sprzątać. Najlepiej na bieżąco pozbywać się zbędnych przedmiotów, nienoszonych ubrań i niepotrzebnych bibelotów – to pozytywnie wpłynie na życie. A wiosenne porządki w rytmie feng shui sprawią, że wnętrze stanie się odświeżone, pełne energii oraz czyste i schludne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.