Wiosenne stylizacje w góry

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Choć noce wciąż jeszcze są zimne, temperatury w ciągu dnia rosną, słońce świeci coraz intensywniej, a wiatr coraz rzadziej przypomina o zimie. To naturalne znaki, których z pewnością nie przeoczy żaden miłośnik górskich wędrówek. Ostatnie tygodnie zimy to świetny moment na sprzętowy remanent, a także okazja, by zaplanować pierwsze wiosenne wyprawy. Zastanówmy się, jak ubrać się w góry wiosną, by zagwarantować sobie wygodę, a także komfort cieplny i funkcjonalność podczas nadchodzących wiosennych miesięcy na górskich szlakach.

 

Wiosna w górach – czy to już?

Choć pierwszy dzień wiosny przypada 21 marca, natura nie toleruje szufladkowania i lubi pomieszać szyki tym, którzy nie biorą pod uwagę jej spóźnienia lub przedwczesnego przyjścia. Należy pamiętać, że aura na nizinach i w górach, zwłaszcza w tym zmiennym i przejściowym okresie, jakim jest przedwiośnie, może różnić się znacząco. Topniejący śnieg, bezchmurne niebo i wysokie temperatury w mieście nie muszą wcale oznaczać tak samo sprzyjających wędrówkom warunków w górach. Pamiętajmy, że wczesna wiosna w górach to zalegający śnieg, śliska, zmrożona ziemia i wciąż dość gwałtownie zmieniające się warunki pogodowe. By uniknąć nieprzyjemnych przygód, weźmy to pod uwagę, dobierając górski ubiór i sprzęt, zwłaszcza w pierwszych tygodniach wiosny.

Wiosenne stylizacje w góry

Jak się ubrać w góry wiosną – podstawowe zasady

Kompletując górską odzież na pierwsze wiosenne wędrówki, warto uwzględnić kilka faktów, które bywają bagatelizowane. Gruntowna wiedza dotycząca tego, jak się przygotować do wiosennych wędrówek może ocalić nam zdrowie i uchronić przed przykrymi konsekwencjami wywrotki, przemoknięcia czy wychłodzenia organizmu na szlaku. O czym więc nie powinniśmy zapominać, wybierając się w góry wczesną wiosną?

  1. Śnieg – zwłaszcza w górach – nie znika z dnia na dzień.
  2. Powoli topniejący śnieg to ryzyko występowania śliskiej nawierzchni.
  3. Wiosna nie od razu musi oznaczać upały.
  4. Górskie warunki to nagłe zmiany pogody.

 

Czy ruszasz na szlak początkiem marca, czy też w kwietniu, czy nawet planujesz spędzić w górach weekend majowy, licz się z tym, że w górach wciąż może być śnieg. Zwłaszcza w zacienionych najczęściej miejscach w górach wysokich płaty śniegu potrafią zalegać przez większą część roku. Weźmy to pod uwagę, dobierając nie tylko górskie obuwie, ale także dodatkowe wyposażenie takie jak chociażby ochraniacze na buty. Zmrożony śnieg, który powoli topnieje, pokrywa się z wierzchu warstwą wody, co czyni z niego wyjątkowo śliską nawierzchnię. Raczki zakładane na podeszwy butów górskich, które jednoznacznie kojarzone są z zimą, mogą okazać się potrzebne również wczesną wiosną.

Wiosenne stylizacje w góry

Pierwsze ciepłe tygodnie to zazwyczaj wysyp sportowców ubranych tak, jakby zaraz po zimie miało nadejść… lato. Zwłaszcza w górach należy pamiętać o tym, że średnia temperatura powietrza wzrasta powoli i kilka godzin słońca więcej w ciągu dnia nie gwarantuje równie ciepłego wieczoru. Pakując się więc na górską wycieczkę, zachowajmy umiar – dodatkowa odzież w plecaku może nas uchronić w sytuacji nagłego ochłodzenia. Im wyższe góry, tym bardziej nagłe i często niespodziewane zmiany pogody. Piękny poranek nie wyklucza pochmurnego i chłodnego południa, a to z kolei nie musi oznaczać deszczowego popołudnia i zimnego wieczoru. Pamiętajmy o tym, pakując plecak – sprawdzona kurtka przeciwdeszczowa nie zajmie w nim wiele miejsca.

Co zabrać w góry wiosną?

Niezależnie od tego, czy po górach lubisz chodzić samodzielnie, z przyjaciółmi czy też twoją ulubioną formą spędzania czasu są wycieczki górskie z dzieckiem, warto poświęcić odpowiednio dużo czasu na przygotowanie. Zastanawiając się, co zabrać na wędrówkę górską, warto sporządzić listę niezbędnych rzeczy. Odhaczając kolejne pozycje podczas pakowania się, masz szansę zabrać ze sobą wszystko, czego możesz potrzebować w górach. Zawartość, a także pojemność plecaka zależy oczywiście od długości i intensywności planowanej wycieczki, jednak oprócz adekwatnego ubioru zawsze warto mieć ze sobą kilka niezbędnych przedmiotów, takich jak:

  • czołówka
  • scyzoryk
  • powerbank
  • mapa
  • apteczka pierwszej pomocy
  • worek na śmieci.

Wiosna przyszła! Jak się ubrać w góry w marcu?

Przez wczesne wiosenne wycieczki w góry mamy na myśli te realizowane w marcu. Zazwyczaj jest to czas roztopów, a więc trzeba liczyć się z dużą ilością wody na szlaku. Błoto, strumienie spływające po trasie, a także nierzadko powracające przymrozki to także wciąż realne ryzyko oblodzenia – nie tylko w górach najwyższych. Przygotowując się więc do górskiej wycieczki w marcu, pamiętajmy o dokładnym zaimpregnowaniu butów oraz zabraniu wodoodpornych ochraniaczy na buty. Średnie temperatury powietrza w tym miesiącu z reguły nie przekraczają 6°C. Pamiętajmy jednak, że ze względu na wiatr i wilgotność odczuwalna temperatura w górach nierzadko może wynosić dużo mniej. Dlatego też pamiętajmy o ubiorze warstwowym, koniecznie weźmy ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, rozważmy również zabranie czapki i rękawiczek – nie zajmą wiele miejsca w plecaku, a mogą poprawić komfort wycieczki.

Wiosenne stylizacje w góry

Kwiecień, czyli trochę zimy, trochę lata – jak się przygotować w góry?

Czwarty miesiąc roku to z reguły słoneczny czas, który wyraźnie przybliża nas do pełnej wiosny i często zdaje się zachęcać, by takie ubrania jak kurtka, cienka czapka czy bielizna termoaktywna pozostały w domu. Nie dajmy się zwieść pozorom. Zastanawiając się, jak się ubrać w góry w kwietniu, miejmy na uwadze, że średnia temperatura powietrza w tym miesiącu w Polsce raczej nie przekracza 9°C. Pogoda w kwietniu wciąż lubi być zmienna i nierzadko zaskoczyć miłośników górskich wędrówek. Grubszą kurtkę puchową warto zastąpić czymś cieńszym, chociażby softshellem, który ochroni nas przed chłodnym wiatrem. To jeden z tych momentów w roku, kiedy w plecaku będziemy nosić ze sobą sporo zapasowych ubrań, które niekoniecznie nam się przydadzą, jednak z pewnością wpłyną na poczucie bezpieczeństwa i komfortu w obliczu nagłych zmian pogody.

Maj – słońce, wiatr i… deszcz?

Cienka kurtka przeciwdeszczowa – ubrana lub schowana w plecaku – powinna stanowić podstawę majowego ubioru w góry. Choć średnie temperatury obszarowe w maju wynoszą ok. 11°C, a lokalnie wskaźnik termometru potrafi pokazywać znacznie cieplejsze temperatury, ten miesiąc potrafi zaskoczyć niespodziewanym deszczem. To moment, w którym grubsza bielizna aktywna może okazać się zbędna. Podczas intensywnego ruchu w górach może okazać się, że termiczny zestaw, który sprawdził się w marcu lub kwietniu, w maju jest zbyt gruby. Odpowiadając więc na pytanie, jak ubrać się w góry w maju, podpowiadamy, by postawić na cienki komplet bielizny termoaktywnej lub w ogóle z niego zrezygnować. Oprócz kurtki przeciwdeszczowej warto więc mieć przy sobie wodoodporny pokrowiec na plecak, który skutecznie ochroni zawartość plecaka przed zamoknięciem.

Wiosenne stylizacje w góry

Wiosna w pełni, czyli czerwiec w górach!

Ten moment to czas, kiedy średnie temperatury nierzadko sięgają aż 17°C, a pogoda zaczyna się uspokajać względem wahań charakterystycznych dla poprzednich miesięcy. Długie spodnie spokojnie można więc zastąpić krótkimi, a kurtkę przeciwdeszczową schować do plecaka. Nie popadajmy jednak w przesadę i pamiętajmy, że temperatura po zmroku spada zawsze, niezależnie od pory roku, dlatego też zawsze dobrze mieć przy sobie zapasową odzież. To czas, kiedy do podstawowego wyposażenia każdego turysty powinien dołączyć krem z filtrem oraz nakrycie głowy chroniące przed długotrwałym działaniem słońca, a także okulary przeciwsłoneczne. Czerwiec to idealny moment na górskie wycieczki – obłożenie szlaków nie jest jeszcze tak duże jak podczas wakacyjnych miesięcy, a warunki atmosferyczne wydają się wręcz idealne do całodziennych wypraw górskich.

Zobacz kolekcję 4F przeznaczoną do trekkingu: https://4f.com.pl/dyscypliny/outdoor.html

 

Artykuł promocyjny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.