Wirtualny Team Bulding – jak dbać o relacje w zespole podczas pracy zdalnej?

Pandemia koronawirusa pojawiła się niespodziewanie. Wpłynęła na różne aspekty naszego życia. W tym również na pracę i biznes. Sprawiła, że wiele osób musiało w ekspresowym tempie przyzwyczaić się do pracy zdalnej. Takiej, którą ja znam od wielu lat. Jak zadbać o relacje w zespole podczas pracy zdalnej z domu? Poznaj listę zalet organizacji wirtualnych imprez integracyjnych.

 

Praca zdalna jest rewelacyjna. Pracuję z domu od 2016 roku. Od momentu gdy zdecydowałam się zrezygnować z bezpiecznej pracy na etacie i rozwijać już tylko swój biznes. Jest to rozwiązanie, które ma swoje wady i zalety. Oczywiście nie muszę stać w korkach w drodze do pracy i mam możliwość wyboru kiedy wolę pracować, a kiedy nie. W przerwie mogę nastawić pranie lub zmywanie. Choć mogłabym pracować w piżamie i bez make-upu to elegancki ubiór sprawia, że czuję się bardziej komfortowo. A to dlatego, że jako wirtualna asystentka, blogerka i copywriterka biorę udział w wielu wydarzeniach online. W ostatnich miesiącach popularne stały się imprezy integracyjne online.

Choć każdy z nas zna wartość spotkań twarzą w twarz to świetnym sposobem, aby zgrać zespół w czasach pandemii koronawirusa, jest integracja online. Wcale nie musimy odwoływać wcześniej zaplanowanych wydarzeń, wystarczy przenieść je do internetu. Wykorzystajmy do tego wirtualne platformy eventowe. Przygotowałam przewodnik, w którym zdradzę Ci korzyści z organizacji integracji online.

Co to są wydarzenia wirtualne?

Spotkania wirtualne odbywają się online przy wykorzystaniu internetowych platform, które umożliwiają połączenie od kilku aż do kilku tysięcy osób na całym świecie. Istnieją cztery podstawowe typy wirtualnych wydarzeń: konferencje, webinary, szkolenia i spotkania integracyjne.

Coraz więcej firm zaczęło dostrzegać możliwości prowadzenia biznesu online podczas pandemii koronawirusa, aby nie doprowadzić do konieczności zamknięcia biznesu.

Odpowiednia organizacja, elastyczność czy koncentracja na danym zadaniu jest niezbędna w trakcie pracy online. Pozwala na efektywniejsze wykorzystanie czasu oraz wprowadzanie nowatorskich rozwiązań. Jednak wiele osób przyzwyczajonych do pracy w biurze może mieć poczucie izolacji, które niekorzystnie wpływa również na samopoczucie. Dlatego w kilku ostatnich miesiącach popularne również wśród firm, z którymi pracuję, stały się integracje online dla zdalnych zespołów podczas pandemii koronawirusa.

Wirtualna współpraca może sprawić, że pracownicy czują się niedoceniani, gdyż trudniej im czuć się częścią zespołu. Taka sytuacja może ograniczyć produktywność. Przeprowadzone badania potwierdzają, że osoby, które przyjaźnią się z kolegami z pracy, zdecydowanie bardziej angażują się w swoje zadania. Oznacza to, że wirtualne budowanie zespołu jest absolutnie niezbędne w każdej firmie.

Co to jest wirtualny team bulding?

Wirtualne budowanie zespołu to szereg procesów, które mają pomóc pracującemu zdalnie zespołowi zacieśnić więzy i stworzyć środowisko współpracy podobne do tego w biurze. Umożliwia wzajemne poznawanie się i nawiązywanie relacji. Pozwala utrzymać motywację zespołu, która jest niezbędna do odniesienia sukcesu.

Dlaczego budowanie zespołu online jest ważne?

Praca w domu zdecydowanie różni się od pracy w biurze. Niektórzy twierdzą, że utrudnia współpracę czy komunikację pomiędzy zespołami. Dlatego idealnym sposobem, który zadba o dobre samopoczucie w zespole oraz pomoże zbudować relacje i wpłynie na atmosferę, są integracje online.

Fizyczny dystans związany z pracą zdalną może się szybko zmienić w dystans emocjonalny i prowadzić do izolacji. A kiedy pracownicy czują się odizolowani, trudniej jest im osiągnąć wspólne cele.

Budowanie wirtualnego zespołu polega na wdrożeniu integracji online, czyli starannie zaprojektowanych gier, strategii i działań, które pomogą zespołowi na odświeżyć więź i sprawią, że poczują się oni częścią społeczności. A szczęśliwy zespół to pierwszy krok do sukcesu firmy.

Integracja zespołu online usprawni pracę zespołu, zwiększy produktywność i zaufanie oraz poprawi komunikację.

Ale to nie koniec zalet. Bo wirtualne budowanie zespołu pomaga też szefom firm zrozumieć i poznać mocne i słabe strony każdego z pracowników. W efekcie usprawnia zarządzanie i delegowanie zadań. Buduje silne relacje nie tylko pomiędzy pracownikami, ale również na linii pracodawca – pracownik.

Korzyści z imprez integracyjnych online i budowania wirtualnego zespołu

1. Wzrost morale pracowników

Umacnianie więzi zespołu sprawia, że pracownicy zyskują poczucie odpowiedzialności i wiarę w sukces. Wzrasta również ich wzajemny szacunek, co wpływa na skuteczną komunikację i rozwijanie pozytywnego środowiska pracy.

2. Poprawa produktywności

Budowanie i wzmacnianie więzi zespołu podczas integracji online ułatwiają wzajemne zrozumienie się pracowników, którzy teraz muszą pracować we własnych domach. Poza tym zwiększa wydajność oraz skraca czas wykonania zadań.

3. Sprawniejsza komunikacja w zespole i firmie

W tych trudnych czasach komunikacja jest szalenie istotna. Silne relacje pomiędzy pracownikami ułatwiają komunikację, współpracę, rozwiązywanie problemów i zarządzanie konfliktami. Wirtualna integracja pracujących zdalnie pracowników zmienia również mentalność członków zespołu z „ja” na „my”.

4. Większa motywacja

W trudnych czasach pandemii koronawirusa wiele osób rozpraszają i przygnębiają pojawiające się każdego dnia statystyki i nowe informacje. Integracja pracowników online pozwoli zapomnieć o problemach dnia codziennego i zmotywuje zespół do działania.

5. Kreatywność

Konieczność pracy z domu sprawia, że kreatywność może dramatycznie spadać. Szczególnie gdy zespół przyzwyczajony jest do codziennej burzy mózgów, która pozwala wpaść na nowe, ekscytujące pomysły. Zdalna integracja zachęca do kreatywności.

6. Pozytywne nastawienie

Integracje zespołu online pomagają zachować pozytywne nastawienie pracowników. Jest doskonałym rozwiązaniem przed zakończeniem ważnego projektu, który zmotywuje pracowników do działania. Może również stanowić sposób na wynagrodzenie ciężkiej pracy zespołu.

7. Niskie koszty

Pandemia koronawirusa sprawiła, że budżety wielu firm są bardzo napięte. Często trzeba zrezygnować z promocji oraz innych działań, które nie są konieczne. Wirtualne integracje pracowników są znacznie tańsze niż tradycyjne imprezy integracyjne. Na przykład Fabryka Atrakcji proponuje imprezy integracyjne dla zdalnych pracowników od 99 zł od osoby.

Wirtualny Team Bulding - jak dbać o relacje w zespole podczas pracy zdalnej? blog o prowadzeniu firmy SposobyNaZycie.pl

Jesteśmy prospołeczni. Pandemia COVID-19 i długie okresy pracy zdalnej z domu mogą wpływać na zdrowie psychiczne, samopoczucie, a także produktywność w pracy. Integracja pracowników online wprowadza kulturę pracy zdalnej i dyscyplinę. Duża niepewność o to co przyniesie przyszłość, daje się odczuć na każdym kroku. To teraz współpraca zespołu jest szalenie istotna dla osiągnięcia celów na najbliższe miesiące. Uważam, że aby zbudować odnoszący sukcesy zespół oraz nadrobić straty spowodowane przez pandemię niezbędna jest wirtualna integracja pracowników zdalnych. Z jej dobrodziejstw można z powodzeniem korzystać mimo zakazów podróżowania, ograniczeń w organizacji eventów bądź gromadzenia się.

 

Artykuł promocyjny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.