Właściwości Yerba Mate i recenzja książki pt. „Yerba mate w tydzień”

Yerba mate to napój od wieków znany z pozytywnych właściwości dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Jest to mocny napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego, szczególnie popularny w Ameryce Południowej, który dostarcza organizmowi mnóstwo antyoksydantów, witamin, aminokwasów i minerałów. Dlaczego warto poznać bliżej yerba mate? I czy warto było sięgnąć po książkę Y pt. „Yerba mate w tydzień”?

 

Yerba mate zawiera prawie 10 razy więcej kofeiny niż kawa i herbata. Poprawia czujność, pamięć, nastrój oraz ekspresowo dodaje energii. Dostarcza organizmowi skoncentrowanej dawki przeciwutleniaczy, witamin i minerałów takich jak żelazo, wapń, magnez, potas, selen, fosfor, mangan czy cynk. Dzięki temu oczyszcza organizm, detoksykuje krew, spowalnia oznaki starzenia oraz wspiera pracę układu odpornościowego.

Yerba Mate a odchudzanie

Napój ten przyspiesza metabolizm, co w efekcie może również ułatwiać odchudzanie. Pobudza spalanie kalorii, zmniejsza apetyt. Zawiera polifenole takie jak flawonoidy czy kwasy fenolowe, które odgrywają znaczącą rolę w metabolizmie tłuszczów. A to oznacza, że picie yerba mate warto połączyć ze zoptymalizowaną dietą oraz aktywnością fizyczną.

Yerba mate reguluje trawienie

Regularne pijanie yerba mate pobudza trawienie oraz eliminuje typowe problemy układu trawiennego takie jak biegunka, niestrawność czy zaparcia. Zwiększa wydzielanie żółci i kwasów żołądkowych oraz pobudza ruchy perystaltyczne jelit. Wykazuje właściwości antybakteryjne, które chronią przed pasożytami i bakteriami.

Yerba mate a skóra i włosy

Nikogo nie zdziwię, pisząc, że dieta bogata w składniki odżywcze przyczynia się do poprawy kondycji skóry i włosów oraz ogólnego samopoczucia. Yerba mate to skarbnica witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, dzięki czemu dekoruje włosy blaskiem, pobudza do wzrostu i hamuje ich wypadanie. Pijąc yerba mate, uzupełniasz w organizmie przeciwutleniacze, które zapobiegają uszkadzaniu włosów i komórek skóry przez wolne rodniki oraz odmładzają i zatrzymują starzenie. Można również tworzyć domowe kosmetyki z naparu yerba mate, które świetnie tonizują skórę i włosy.

Yerba Mate a praca serca

Okazuje się, że spożywanie yerba mate pozytywnie wpływa na zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Nie tylko obniża ciśnienie krwi, ale też zawiera teobrominę, która rozluźnia naczynia krwionośne oraz ma silne właściwości przeciwzapalne. Regularne spożywanie yerba mate usuwa tłuszcz i cholesterol w krwiobiegu oraz nie dopuszcza do jego gromadzenia się na ścianach tętnic, a w efekcie do tworzenia skrzepów krwi, co może obniżyć ryzyko udaru czy zawału serca.

„Yerba mate w tydzień” Rafał Przybylok – moja opinia o książce

Poradnik „Yerba mate w tydzień” Rafała Przybylok to kompendium wiedzy o tym wyjątkowym napoju, w którym znajdziemy informacje o historii, właściwościach i składzie yerba mate. Autor przedstawia rodzaje i akcesoria yerba mate, pokazuje jak przygotować ten napój i dbać o zestaw do jego parzenia. Przeglądając kolejne strony książki, czytelnik dowiaduje się, w jaki sposób produkuje się yerba mate, a następnie poznaje szczegółową historię yerba mate.

Autor prezentuje różne style yerba mate, takie jak brazylijski, argentyński, paragwajski, urugwajski czy europejski (mate green). Natomiast w zależności od sposobu obróbki yerba mate dzielimy na: elaborada, con palo, despalada, sin palo, suave, barbacua, sin humo, seleccion especial.

Akcesoria do yerba mate

Okazuje się, że pasjonat picia tego naparu powinien zaopatrzyć się w sporo akcesoriów takich jak:

  • bombilla – rurka do picia
  • matero lub mate – naczynie do picia yerba mate
  • yerbera – puszka do yerba mate
  • czajnik do parzenia yerba mate – koniecznie metalowy

Właściwości Yerba Mate i recenzja książki pt. "Yerba mate w tydzień”

W kolejnym rozdziale czytelnik poznaje szczegółowe zasady dbania o naczynia i akcesoria do yerba mate. Mnie osobiście najbardziej zainteresował rozdział, w którym omówiono skład i właściwości prozdrowotne yerba mate. Niestety jest to najkrótszy rozdział. Pozostała część książki, jak dla mnie była bardzo nudna. Szkoda, że autor poświęcił więcej czasu omawianiu naczyń do yerba mate, zamiast jej właściwościom. Czy po tej publikacji kupiłabym kolejną książkę tego autora? No raczej nie.

 

O herbacie piszę również w artykułach:

Jedna odpowiedź do “Właściwości Yerba Mate i recenzja książki pt. „Yerba mate w tydzień””

  1. O proszę, a ja zastanawiałam się, jak nazywa się ta słomka do picia 🙂 Każdego dnia człowiek uczy się czegoś nowego 🙂 Jeden jedyny raz piłam yerbę u koleżanki, gdy jeszcze wspólnie studiowałyśmy, ale niezbyt mi posmakowała, może to zależało od sposobu parzenia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.