Wrzesień w ogrodzie — lista prac do wykonania

Wrzesień to kolejny piękny miesiąc, który warto spędzić w ogrodzie. A wrzesień tego roku, tak jak i całe lato, był dla nas łaskawy. Jeszcze ciepłe promienie słońca pieściły ciało, a rześkie powietrze nastrajało do działania. Jakie prace w ogrodzie wykonałam we wrześniu w tym roku?

Wrześniowe porządki w ogrodzie

Wrzesień to prace porządkowe. Na bieżąco grabimy opadające liście i wrzucamy je do kompostownika bądź wykorzystujemy je jako izolację! Tak, my w naszym rodzinnym ogrodzie działkowym właśnie w tym celu wykorzystujemy jesienne liście. Pakujemy je w plastikowe worki. I przed zapowiadanymi pierwszymi mrozami okładamy nimi instalację wodną, aby nie dopuścić do jej zamarznięcia. Poza tym ciągle usuwam przekwitnięte kwiatostany.

 

Wrześniowy zbiór winogrona

Wrzesień tego roku to czas zbioru winogrona, które obrodziło w tym roku. Pamiętam, że normalnie zbieraliśmy je w październiku, jednak ciepłe lato przyspieszyło jego dojrzewanie. Zatem sukcesywnie zrywaliśmy jego grona, by obdarować nim rodzinę i przygotować pyszne przetwory, czyli soki i dżemy, a może też naleweczkę?

 

Wrzesień zbiór warzyw

We wrześniu zbieramy też ostatnie warzywa, czyli dynię, marchew i cukinię, które wykorzystuję w kuchni, by przygotować pyszne jesienne dania.

 

Wrzesień — przekopujemy warzywnik

Przygotowujemy ziemię warzywnika do kolejnego sezonu. W tym celu, po zebraniu ostatnich warzyw, nawozimy ją kompostem i przekopujemy.

 

Wrzesień — chowamy rośliny

Wrzesień to także dobry moment, by schować rośliny niezimujące w gruncie oraz rośliny tarasowe i balkonowe w cieplejsze miejsce. O jesiennej pielęgnacji kwiatów domowych i balkonowych napiszę za kilka dni oddzielny post.

 

Wrzesień — trawnik

Regularnie grabimy trawnik, by nie pozostawał na nim liście. Kosimy trawę. I nawozimy ją jesiennym nawozem. Wrzesień to także świetny moment, by zabrać się za zakładanie nowego trawnika. Wykonujemy jesienną wertykulację trawnika.

 

Wrześniowe sadzenie roślin cebulowych

Jeśli chcemy wiosną podziwiać piękne kwiaty, warto już teraz zakupić i posadzić cebule hiacyntów, narcyzów, szafirków, korony cesarskiej, tulipanów czy krokusów. Ja sadzę kilka lub kilkanaście cebulek obok siebie, bo wówczas kwiaty wyglądają doskonale podczas kwitnienia.

 

Wrześniowe rozmnażanie wieloletnich kwiatów

Po przekwitnięciu kwiatów wieloletnich takich jak irysy, liliowce, peonia — warto rozmnożyć, czyli podzielić bryłę korzeniową i przesadzić do nowego miejsca w ogrodzie.

 

Wrześniowe sadzonki krzewów liściastych

Warto pomyśleć o przygotowaniu sadzonek zdrewniałych krzewów liściastych. Rozmnażanie roślin to świetny pomysł, by z każdej rośliny samodzielnie wyhodować nowe egzemplarze. Zdecydowanie jest to tańszy sposób niż zakupienie hurtowej ilości krzewów. A dla mnie jest to także świetny sposób relaksu oraz zabawy w ogród!

 

Wrzesień — można przesadzać rośliny iglaste

Rośliny iglaste czyli świerki, sosny, cisy i tuje można przesadzać we wrześniu.

 

A co jeśli chodzi o pielęgnację kwiatów doniczkowych i balkonowych jesienią? O tym napiszę w jednym z kolejnych postów.

 

 

Jak widać, koniec lata i początek jesieni to czas, kiedy mamy co robić w ogrodzie. Choć moim zdaniem w ogrodzie zawsze znajdzie się jakaś praca do wykonania. Na przełomie lata i jesieni zbieramy ostatnie plony, a następnie przygotowujemy ogród na nadejście zimy, ale o tym, w jaki sposób to zrobić, napiszę w październiku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.