Wszystko, co musisz wiedzieć o Blue Monday

Trzeci poniedziałek stycznia został okrzyknięty najbardziej przygnębiającym dniem roku. Blue Monday, czyli Niebieski Poniedziałek, został wymyślony w celu promocji sprzedaży. Choć nie jest prawdziwy, to dla wielu osób staje się rzeczywistością. Co powinnaś wiedzieć o najbardziej przygnębiającym dniu w roku?

 

Być może jest samospełniającym się proroctwem. Myśląc o tym dniu jako o najbardziej przygnębiającym, skupiamy się na tym co negatywne. Wiele osób wierzy w Blue Monday, ponieważ pragnie mieć kontrolę nas swoim życiem. Nie chcąc, aby ich życie było przypadkowe, zmuszają umysł do poszukiwania znaczenia tam, gdzie go nie ma.

Blue Monday doskonale wpisuje się w takie postrzeganie świata. Poczucie zadłużenia po zbyt wielu wydatkach na Święta Bożego Narodzenia oraz niedotrzymanie postanowień noworocznych może wpłynąć na pogorszenie nastroju.

Chociaż żadne badania naukowe nie potwierdziły istnienia Niebieskiego Poniedziałku w trzeci poniedziałek stycznia – czy jakikolwiek inny poniedziałek w roku – to okazuje się, że nasz nastrój zdecydowanie poprawia się w weekendy. Nawet u osób, które kochają swoją pracę. Może być wiele powodów takiej sytuacji. Większość z nas w sobotnie i niedzielne poranki może wylegiwać się w łóżku, a dzięki temu czują się wypoczęci i zyskują lepszy nastrój. Dodatkowo weekendy to czas, który chętniej spędzamy z przyjaciółmi czy spacerując z najbliższymi, a wszystko to wpływa na poprawę samopoczucia.

Co to jest Blue Monday?

Niebieski Poniedziałek to fałszywa kalkulacja, która kumuluje w sobie rozczarowanie z powodu niedotrzymania noworocznych postanowień, ponurą pogodę czy poświąteczny deficyt finansowy. Z roku na rok dzień ten staje się coraz bardziej popularny. Staje się okazją do promocji produktów i usług związanych z poprawą samopoczucia, mimo iż badania naukowe nie potwierdziły jego istnienia.

Dobre i złe dni w kwestii samopoczucia są indywidualne dla każdego człowieka. Uważam, że nie powinniśmy próbować się identyfikować z Niebieskim Poniedziałkiem. Trzeba nauczyć się rozróżniać chwilowe uczucie przygnębienia, które każdy z nas odczuwa od czasu do czasu od doświadczenia depresji czy problemów ze zdrowiem psychicznym, które mogą mieć bardzo poważne konsekwencje.

Blue Monday 2021

W tym roku, zdecydowanie bardziej niż dotąd potrzebujemy pozytywności. Pandemia koronawirusa zniszczyła wiele rzeczy, które zazwyczaj chronią nasze zdrowie psychiczne – od więzi społecznych po bezpieczeństwo finansowe czy nadzieję na przyszłość. Choć Blue Monday to mit, możemy odczuwać sezonowe wahania nastroju, które mogą się odbijać na zdrowiu psychicznym. Zbyt mała ilość słońca oraz zmiany zachodzące w organizmie zimą mogą wpływać na nasze hormony, a także nawyki związane ze snem, żywieniem i samopoczuciem.

Kiedy dni są krótkie a noce długie, powinniśmy dbać o zdrowie psychiczne poprzez aktywność fizyczną oraz spędzanie czasu w otoczeniu zieleni. Sama uwielbiam otaczać się roślinami doniczkowymi i chętnie dekoruję nimi swój dom, właśnie ze względu na to, że poprawiają samopoczucie. Zamiast skupiać się na Blue Monday zdecydowanie lepiej chronić swoje zdrowie psychiczne.

Moje sposoby na poprawę zdrowia psychicznego

W jaki sposób możesz zadbać o swoje zdrowie psychiczne? Przykładowo sama:

  • Rozmawiam z najbliższymi o swoich uczuciach.
  • Uprawiam sport, który lubię. Uwielbiam spacery, niezależnie od pory roku.
  • Rozwijam własne pasje i hobby. Wiele radości sprawia mi uprawa roślin doniczkowych.
  • Dobrze (racjonalnie) się odżywiam.
  • Dbam o higienę snu.
  • Obniżam wymagania wobec siebie. Sami jesteśmy swoimi największymi krytykami. Nie pozwalam, aby niedotrzymanie noworocznych postanowień stanęło na drodze do zmian.
  • Wspieram siebie.
  • Nie komplikuję. Styczeń jest bardzo stresującym miesiącem.
  • Staram się maksymalnie uprościć swoje życie.
  • Robię miłe rzeczy dla innych. Może to być pomoc, prezent lub miły komplement. Coraz więcej badań potwierdza, że altruistyczne zachowania i zdrowie psychiczne są od siebie zależne.
  • Uśmiecham się. Pozwalam rozluźnić się ciału i obniżam ciśnienie krwi. Uśmiech jest zaraźliwy i zdecydowanie poprawia nastrój.
  • Praktykuję wdzięczność. Tak szybko zapominamy o ludziach, rzeczach, wydarzeniach i sytuacjach, które sprawiają nam przyjemność. Wykształciłam w sobie codzienny nawyk wdzięczności. Każdego dnia przed snem rozmyślam o tym, za co jestem wdzięczna.
  • Spaceruję z dzieckiem kiedy to możliwe. Naturalne światło słoneczne uwalnia endorfiny i stabilizuje serotoninę. To dwa hormony, które poprawiają nastrój.

Wszystko, co musisz wiedzieć o Blue Monday kobiecy blog lifestylowy sposobynazycie.pl

Blue Monday jest mistyfikacją, jednak wpływa na emocje i myślenie wielu osób. Warto zmienić go w pozytywny poniedziałek. Zamiast doszukiwać się negatywów, szukać pozytywów. Dobrym pomysłem jest również poprawa nastroju poprzez smaczne i zdrowe jedzenie czy spędzenie wieczoru z najbliższymi. Celebruj popołudniową kawę w spokoju, praktykuj wdzięczność za dobro, które otrzymujesz każdego dnia.

Szczególnie w czasie pandemii staraj się także zwracać uwagę na nastrój i samopoczucie najbliższych, pozostając z nimi w kontakcie.

Szczęśliwego poniedziałku!

Jedna odpowiedź do “Wszystko, co musisz wiedzieć o Blue Monday”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.