Modne i stylowe okulary są fajnym rozwiązaniem – nie da się temu zaprzeczyć. Jednak bywają takie chwile, że nie są ani praktyczne, ani wygodne. Za to soczewki kontaktowe znacznie ułatwiają życie milionów ludzi na całym świecie. Zwłaszcza tym, którzy prowadzą aktywny tryb życia, dbają o ostre i wyraźne widzenie bez konieczności noszenia stylowych, choć mało komfortowych, okularów. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą nosić okularów lub poddać się bardziej inwazyjnym zabiegom korekcji wzroku takim jak laserowa korekcja wzroku.
Spis treści:
- Soczewki kontaktowe – co to takiego?
- Rodzaje soczewek kontaktowych
- Historia powstania soczewek kontaktowych
- Zalety noszenia soczewek kontaktowych
- Jak dbać o soczewki kontaktowe i o czym należy pamiętać w trakcie ich noszenia?
- Mity dotyczące soczewek kontaktowych
- Soczewki kontaktowe – niezbędnik! Co musisz o nich wiedzieć?
- Test soczewek kontaktowych Supreme Pro EyeLove
Soczewki kontaktowe – co to takiego?
Soczewki kontaktowe to niezwykle cienkie, zaokrąglone soczewki nakładane na gałkę oczną. Unoszą się na filmie łzowym i działają podobne jak okulary, dzięki czemu poruszają się po powierzchni oka. Najczęściej wykonane są z materiału silikonowo-hydrożelowego i przeznaczone do korygowania wad wzroku takich jak:
- krótkowzroczność – niewyraźne widzenie z daleka;
- nadwzroczność (dalekowzroczność) – niewyraźne widzenie z bliska;
- astygmatyzm – niewyraźne widzenie z daleka i z bliska
- starczowzroczność – niewyraźne widzenie z bliska u starzejących się dorosłych.
Służą również jako opatrunek lub w celach kosmetycznych. Przed doborem soczewek kontaktowych optyk sprawdza ostrość wzroku, refrakcję, pomiar krzywizny rogówki czy ocenę wydzielania łez.
Rodzaje soczewek kontaktowych
Istnieją różne typy soczewek kontaktowych, które wyróżniają się różnymi kształtami – przeznaczonymi do korekcji różnych problemów ze wzrokiem. Ich moc, podobnie jak w przypadku okularów oznaczona jest dioptriami. Soczewki kontaktowe dzielimy ze względu na czas noszenia, przeznaczenie czy korygowanie wad wzroku.
Ze względu na czas noszenia wyróżniamy soczewki:
- jednodniowe
- całodobowe
- dwutygodniowe
- miesięczne
- kwartalne
- roczne
- do noszenia ciągłego
Ze względu na przeznaczenie soczewki kontaktowe dzielimy na:
- soczewki kontaktowe korekcyjne – służą do korekcji wad wzroku;
- soczewki kontaktowe lecznicze – opatrunek oka lub nośnik leków;
- soczewki kontaktowe kosmetyczne – umożliwiają zmianę koloru oczu.
Wyróżniamy soczewki kontaktowe z podziałem na korygowane wady:
- sferyczne – do korekcji krótkowzroczności lub nadwzroczności;
- toryczne – do korekcji wad astygmatyzmu – sferycznej i cylindrycznej;
- multifokalne (progresywne lub wieloogniskowe) – z kilkoma krzywiznami sferycznymi, które mogą jednocześnie korygować krótkowzroczność i dalekowzroczność.
Historia powstania soczewek kontaktowych
Korekcja wzroku jest niezbędna w dzisiejszych czasach, a coraz więcej osób zamiast okularów korekcyjnych wybiera soczewki kontaktowe. Wśród przyczyn nieustannego wzrostu ich popularności wymieniany jest aktywny tryb życia czy preferencje estetyczne.
Od pierwowzoru do wysokiego poziomu komfortu, jaki zapewniają dziś soczewki kontaktowe – historia ich powstania była długa. Koncepcję soczewki kontaktowej wynalazł w 1508 roku Leonardo da Vinci – znany włoski architekt, matematyk i wynalazca, który zasugerował zmianę optyki ludzkiego oka poprzez umieszczenie soczewki na jego rogówce. Następnie w 1636 roku Rene Descartes zmodyfikował tę wiedzę i zaprojektował wypukłą soczewkę.
Naukowiec Thomas Young w 1801 roku użytkował soczewki, które przymocował woskiem do oka.
W 1827 roku angielski astronom Sir John Herschel zaproponował wykonanie odlewu ludzkich oczu, co umożliwiłoby odpowiednie dopasowanie soczewki do powierzchni oka oraz produkcję soczewek korekcyjnych. Podobno niemiecki szklarz Mulle w 1997 roku stworzył według jego pomysłu pierwszą znaną dziś szklaną soczewkę kontaktową. Inne źródła podają, że szwajcarski lekarz Adolf E. Fick i paryski optyk Edouard Kalt stworzyli pierwsze szklane soczewki kontaktowe do korygowania problemów ze wzrokiem w 1888 roku. Początkowo były one ciężkie i pokrywały całą powierzchnię oka, czyli nie tylko tęczówkę, ale także twardówkę. Niestety ograniczały one dopływ tlenu do rogówki, przez co mogły być noszone jedynie przez kilka dni.
W 1936 roku nowojorski optometrysta William Feinbloom wynalazł soczewki twardówkowe, które powstały ze szkła i plastiku, dzięki czemu były znacznie lżejsze.
W 1948 roku kalifornijski optyk Kevin Tuohy wprowadził soczewki kontaktowe, które przypominały te znane współcześnie. Miały mniejszą średnicę, zakrywały tylko rogówkę i były wykonane z plastiku.
Niezwykłym wydarzeniem w historii oraz produkcji soczewek kontaktowych było wynalezienie w 1959 roku przez czeskich chemików Otto Wichterle i Drahoslava Lima hydrożelowego materiału lubiącego wodę. Odkrycie to doprowadziło do powstania miękkich soczewek kontaktowych, które pojawiły się w 1971 roku i dziś są bardzo popularne.
Kolejny przełom w ich produkcji nastąpił w 1988 roku po wprowadzeniu pierwszych jednorazowych soczewek kontaktowych.
Zalety noszenia soczewek kontaktowych
Istnieje mnóstwo korzyści z wyboru soczewek kontaktowych, które stanowią popularny zamiennik tradycyjnych okularów:
- To bezpieczny i skuteczny sposób korekcji popularnych problemów ze wzrokiem.
- Wpływają na poprawę komfortu życia w wielu aspektach i podczas uprawiania sportu.
- Są łatwe w pielęgnacji, czyszczeniu, przechowywaniu oraz zakładaniu i zdejmowaniu.
- Nie blokują widzenia peryferyjnego, co jest często zasłaniane poprzez oprawki okularów i ma kluczowe znaczenie dla sportowców czy kierowców.
- Są lekkie i nie powodują dyskomfortu, pod warunkiem, że dbasz o ich higienę i prawidłowo zakładasz.
- Umożliwiają noszenie stylowych okularów przeciwsłonecznych.
- Nie odbijają promieni słonecznych i nie oślepiają.
- Nie przesuwają się, nie pocą się i nie łamią, co sprawia, że są bezpieczne dla miłośników sportu.
- Soczewki kontaktowe to idealne rozwiązanie niezależnie od pogody – nie parują, nie zbierają kropli deszczu czy płatków śniegu.
- Nie psują się i nie pękają tak szybko, jak oprawki okularów, jeśli o nie dbasz i nosisz je właściwie. Choć mogą pęknąć, to trudniej jest je zniszczyć w porównaniu z okularami.
- Są niewidoczne, korygują wzrok bez zmiany wyglądu.
Jak dbać o soczewki kontaktowe i o czym należy pamiętać w trakcie ich noszenia?
Choć to wygodne i zdecydowanie pozytywnie wpływające na komfort i poprawiające jakość życia rozwiązanie, to z wyborem soczewek kontaktowych wiąże się szereg zasad.
Rozpoczęcie przygody z używaniem soczewek kontaktowych wymaga wypracowania odpowiednich nawyków. Przed ich zakładaniem i zdejmowaniem należy umyć ręce.
Zawsze miej przy sobie płyn do czyszczenia soczewek kontaktowych.
Dbanie o czystość etui soczewek kontaktowych
W celu zminimalizowania ryzyka infekcji konieczne jest utrzymywanie opakowania na soczewki kontaktowe w czystości.
Przecieranie oczu
Lepiej zrezygnować z pocierania oczu, aby nie doprowadzić do uszkodzenia rogówki oczu czy przesunięcia się soczewki.
Dotykanie soczewek brudnymi dłońmi
Dłonie każdego dnia stykają się z mnóstwem przedmiotów, przez co znajduje się na nich mnóstwo bakterii. Dlatego higiena i dokładne mycie oraz osuszenie rąk zawsze przed zakładaniem i zdejmowaniem soczewek kontaktowych i dotykaniem oczu są niezbędne.
Prysznic i kąpiel w soczewkach kontaktowych
Ze względu na fakt, że w basenach, jacuzzi, morzu czy wodzie kranowej znajduje się mnóstwo drobnoustrojów, nie zaleca się ich stosowania podczas kąpieli, aby nie uszkodzić soczewek. Ponadto każdy rodzaj wody może wpływać na soczewki kontaktowe i powodować podrażnienie oczu. W związku z tym warto je zdjąć nawet przed kąpielą lub prysznicem w zaciszu domowej łazienki. Dobrym rozwiązaniem jest zakładanie soczewek jednorazowych na czas pływania razem z okularami do pływania, a następnie po wyjściu z wody należy je wyjąć i wyrzucić.
Sauna i solarium a soczewki kontaktowe
W saunie panują ekstremalne warunki, które w połączeniu z wilgotnością powietrza ułatwiają rozwój bakterii. Ponadto wysokie temperatury, jakie panują w saunie i solarium mogą wysuszać soczewki, a w efekcie je podrażniać czy powodować przyssanie soczewki do oka. Dlatego przed korzystaniem z solarium lub sauny warto zastosować krople nawilżające do oczu oraz higieniczne soczewki jednodniowe, które po wyjściu z sauny czy solarium wylądują w koszu.
Noszenie soczewek, gdy odczuwasz dyskomfort
Suchość, świąd, zaczerwienienie, podrażnienie i dyskomfort narządu wzroku może świadczyć o rozwijającej się infekcji. W każdej takiej sytuacji, aby należycie zadbać o wzrok, trzeba natychmiast zdjąć soczewki i założyć nowe, gdy poczujesz się normalnie.
Spanie w soczewkach kontaktowych
Znasz ten scenariusz? Przebrałaś się w wygodną piżamę, leżysz w łóżku i oglądasz film na Netflixie. Chwilę przed zaśnięciem przypominasz sobie, że nadal nosisz soczewki. Choć wygodniej byłoby pozostać w łóżku pod ciepłą kołderką, to koniecznie musisz wstać, myć ręce i wyjąć soczewki kontaktowe. Spanie w nich jest popularną przyczyną infekcji bakteryjnych oczu, która może długoterminowo i niekorzystnie wpływać na kondycję gałek ocznych. Na przykład może prowadzić do powstawania blizn lub trwałego uszkodzenia powierzchni oka, a w efekcie uniemożliwiać noszenie soczewek kontaktowych.
Noszenie soczewek dłużej niż według zaleceń
Noszenie soczewek przed dłuższy czas może niekorzystnie wpływać na narząd wzroku, ponieważ ogranicza dostęp tlenu do rogówki oka.
Odpowiednie czyszczenie i higiena soczewek
Używanie soczewek kontaktowych sprawia, że na ich powierzchni poza bakteriami i drobnoustrojami, gromadzi się kurz i zanieczyszczenia. Ich nieregularne czyszczenie może prowadzić do poważnych problemów.
Mity dotyczące soczewek kontaktowych
Powstało również wiele mitów związanych z soczewkami kontaktowymi. Poznaj 3 najpopularniejsze z nich.
Mit nr 1: soczewki kontaktowe są niebezpieczne dla oczu
W rzeczywistości, szczególnie dla ludzi prowadzących aktywny styl życia i uprawiających sporty, soczewki kontaktowe to bezpieczny i komfortowy zamiennik tradycyjnych okularów. Nie pękają, nie podskakują, ich szkiełka nie parują i nie osiadają na nich krople deszczu – co sprawia, że ułatwiają nie tylko wiele codziennych aktywności, ale także jazdę na rolkach czy nartach, pływanie, gry zespołowe, pole dance czy gimnastykę artystyczną.
Mit nr 2: soczewki kontaktowe są droższe od okularów
Bardzo trudno jest porównać koszt zakupu okularów z kosztem zakupu soczewek kontaktowych. Te drugie nie wymagają wyboru stylowych oprawek, etui, środków czyszczących czy zapasowych okularów, co sprawia, że soczewki kontaktowe w efekcie kosztują mniej. W zależności od marki, czasu noszenia i częstotliwości ich wymiany ich zakup jest zdecydowanie bardziej korzystny dla naszego portfela.
Mit nr 3: Tylko osoby dorosłe z niezmieniającą się wadą wzroku mogą nosić soczewki
Nie ma ograniczeń wiekowych do stosowania soczewek kontaktowych. Zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe oraz seniorzy mogą czerpać mnóstwo korzyści z ich noszenia. Dodatkowo to świetne (i zdecydowanie tańsze rozwiązanie) dla osób, u których wada wzroku często się zmienia.
Soczewki kontaktowe – niezbędnik! Co musisz o nich wiedzieć?
Po rozpoczęciu przygody z soczewkami kontaktowymi może minąć kilka dni, zanim się do nich przyzwyczaisz. Poznaj wskazówki, o których należy pamiętać, podczas noszenia soczewek kontaktowych.
Wiele osób obawia się problemów z zakładaniem i wyjmowaniem soczewek kontaktowych, co jest całkowicie normalne na początku przygody z nimi. Jeśli nosząc soczewki, odczuwasz jakikolwiek dyskomfort – podrażnienie czy suchość, najlepiej udać się do optyka. Przyczyną takiej sytuacji może być złe dobranie soczewek, nieodpowiednia higiena lub ich zakładanie.
Dobrym rozwiązaniem jest włączenie do swojej codziennej rutyny przed snem zwyczaju zdejmowania soczewek po wieczornej toalecie oraz wykonaniu demakijażu skóry i umyciu zębów.
Raz w roku lub w razie pojawienia się problemów ze wzrokiem czy dyskomfortu należy odwiedzać okulistę, by na bieżąco dbać o ich kondycję i stan zdrowia. Również choroby ogólnoustrojowe takie jak cukrzyca czy np. urodzenie dziecka mogą wpływać na pogłębienie wady wzroku.
Stosuj jedynie soczewki kontaktowe i produkty do ich pielęgnacji z rekomendowanych źródeł, takich jak sklep internetowy https://www.bezokularow.pl/, Twój ekspert soczewek kontaktowych, w którym poza ich ogromnym wyborem soczewek znajdziesz także płyny i akcesoria do pielęgnacji soczewek kontaktowych czy krople do oczu.
Pamiętaj, że źle dobrane soczewki kontaktowe lub niedopasowane do rogówki oka mogą powodować znaczne uszkodzenie oczu, a w efekcie prowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku.
Nie panikuj, jeśli soczewka wypadnie z oka. Najczęściej przyczyną tego typu rozwiązania jest pocieranie oczu. Jeśli jedynie zsunęła się ona z tęczówki oka, zastosuj kilka kropli soli fizjologicznej lub sztucznych łez, które nawilżą oko i ułatwią ponowne nałożenie soczewki.
Soczewkami kontaktowymi nie należy się dzielić, podobnie jak nie dzielimy się z nikim szczoteczką do zębów. A to ze względów higienicznych, aby zminimalizować ryzyko infekcji bakteryjnych.
Do czyszczenia soczewek kontaktowych nigdy nie używaj wody z kranu. W tym celu stosuj jedynie środki dezynfekcyjne i czyszczące przeznaczone do soczewek kontaktowych. W wodzie kranowej znajdują się bakterie, mikroorganizmy i inne substancje, które mogą powodować infekcje oczu. Każdego wieczoru należy dbać o odpowiednią pielęgnację i czyszczenie soczewek kontaktowych, które nosimy dłużej niż jeden dzień.
Dbaj o czystość etui na soczewki kontaktowe. Po ich założeniu umyj i wysusz pojemnik, a po trzech miesiącach wymień go na nowy.
Nie wszystkie rodzaje soczewek przeznaczone są do noszenia na noc. Nawet jeśli są, to spanie w nich zwiększa ryzyko infekcji oka.
Złe nawyki związane z noszeniem, pielęgnacją i higieną soczewek kontaktowych mogą doprowadzić do niedotlenienia oraz infekcji bakteryjnych oczu.
Przyzwyczajenie się do noszenia soczewek kontaktowych wymaga czasu, zazwyczaj zajmuje 10-12 dni.
Należy pamiętać, że noszenie soczewek kontaktowych przez dłuższy – niż zalecany przez producenta – czas, jest niebezpieczne i może powodować problemy ze wzrokiem, ból czy zaczerwienienie. W efekcie może prowadzić do infekcji bakteryjnych, bliznowacenia rogówki i utraty wzroku.
Nie da się ukryć, że soczewki kontaktowe są jednym z najwygodniejszych narzędzi do korekcji wad wzroku. Niemniej jednak wymagają odpowiedniej higieny oraz stosowania się do zaleceń okulisty, by zapewniać oczom bezpieczeństwo i nie dopuścić do rozwoju infekcji. Nasze oczy są szalenie cenne, dlatego utrzymanie ich w zdrowiu powinno być priorytetem.
Osoby noszące soczewki kontaktowe mogą i powinny nosić okulary przeciwsłoneczne blokujące promieniowanie UV, aby chronić wzrok przed słońcem. Niektóre rodzaje soczewek kontaktowych mogą zapewnić dodatkową ochronę przed promieniowaniem UV, chociaż nie zastępują okularów przeciwsłonecznych o szerokim spektrum ochrony.
Test i recenzja soczewek kontaktowych EyeLove Supreme Pro
Noszę okulary od podstawówki i choć można by sądzić, że po tylu latach jestem do nich przyzwyczajona, to duża wada wzroku znacznie utrudnia codzienne życie – uprawianie sportu, relacje intymne z mężem, zabawy i bliskość z dziećmi (nie chcę ich uderzać oprawkami okularów) czy prowadzenie samochodu. Choć to popularna metoda korekcji wzroku, to szczerze powiedziawszy, dostrzegam coraz więcej wad noszenia okularów. Na razie na operację laserowej korekcji wzroku się nie odważę, zdecydowałam się jednak zamówić soczewki kontaktowe całodobowe EyeLove Supreme Pro, by móc porównać je podczas noszenia w trakcie codziennych życiowych czynności. Ze sklepu internetowego www.bezokularow.pl wybrałam soczewki całodobowe, przeznaczone do noszenia w dzień i w nocy. Takie bez filtra UV, abym mogła wybrać dla siebie modne okulary przeciwsłoneczne, które zapewnią moim oczom ochronę przed niekorzystnym wpływem promieni UV.
Innowacyjne całodobowe soczewki sferyczne Supreme Pro EyeLove powstały, by korygować dalekowzroczność lub krótkowzroczność oraz zapewniać maksymalny komfort w ciągu dnia i nocy. Stworzone z komfortowego i mocno uwodnionego hydrożelu oraz zdrowego i przepuszczającego silikonu, dzięki czemu zapewniają wyraźne widzenie i komfort przez całą dobę.
Moim zdaniem soczewki Supreme Pro EyeLove to idealne rozwiązanie dla osób wymagających oraz wszystkich, którzy cenią luksus i wygodę. Wysokie uwodnienie, które wynosi 48%, wpływa na pozytywne odczucia przez cały okres ich użytkowania. Natomiast ich powierzchnia jest odporna na osiadanie zanieczyszczeń i gromadzenie się osadów, co ułatwia dbanie o ich higienę i utrzymanie w czystości. To soczewki, które z powodzeniem można nosić przez 30 dni i nocy. Jednak dla higieny i zdrowia oczu sama zdejmuję je do spania, by umyć je i zdezynfekować odpowiednim płynem. Ostatnie miesiące drugiej ciąży sprawiają, że często sypiam w ciągu dnia, natomiast 19-miesięczny synek wymaga czasem wstawania w nocy. Dodatkowo jako mama łącząca karierę zawodową z wychowywaniem dziecka lubię czasem pracować w nocy, gdy dziecko śpi, dlatego uważam, że soczewki Supreme Pro EyeLove to idealne rozwiązanie skrojone na miarę moich potrzeb. Zapewniają komfortowe noszenie w ciągu dnia i w środku nocy bez zniekształcania obrazu.
Zdolność wyraźnego i ostrego widzenia jest niezbędna do wykonywania codziennych czynności oraz wpływa na dobre samopoczucie u osób w każdym wieku. Jest wiele metod korekcji wzroku, takich jak okulary, soczewki kontaktowe czy laserowa korekcja wzroku.
Masz dość krępujących okularów, które zsuwają się z nosa podczas wielu codziennych aktywności? Marzysz o tym, by uprawiać ulubiony sport bez zaparowanych okularów czy konieczności ich częstego czyszczenia?
Być może dobrym rozwiązaniem będzie wybór dobrej jakości soczewek kontaktowych. Mam nadzieję, że w tym artykule wyjaśniłam Twoje obawy i wątpliwości.
Zajrzyj do sklepu internetowego BezOkularow.pl i jeśli zechcesz, możesz zakupić w nim soczewki kontaktowe z kodem rabatowym SNZ20. Upoważnia on do zakupu soczewek EyeLove Supreme PRO i PRO XR w opakowaniach 3-sztukowych oraz 6-sztukowych. Kod nie łączy się z promocjami i obowiązuje do 31 maja 2022.