Promienie słoneczne są źródłem poprawy samopoczucia oraz pięknej opalenizny, należy jednak pamiętać o wpływie promieniowania UV na skórę. Nie jest ono pozytywne, jednak możemy się skutecznie chronić przed jego skutkami. Sprawdź, co musisz wiedzieć o UVA i dlaczego należy chronić się przed nim przez cały rok.
Spis treści
Promieniowanie słoneczne – jego składowe
Światło widzialne oraz odczuwalne ciepło pojawiają się wraz z promieniami słonecznymi, które obserwujemy przez cały rok. Wraz z nadejściem ciepłych pór roku światła słonecznego jest zdecydowanie więcej, a promieniowanie staje się wyraźnie bardziej intensywne. Promienie słoneczne, które do nas docierają i tym samym mają wpływ na naszą skórę, włosy, a nawet wzrok składają się z promieniowania widzialnego, dzięki któremu widzimy kolory, promieniowania podczerwonego, odpowiedzialnego za odczuwanie ciepła oraz promieniowania ultrafioletowego, którego wpływ na naszą skórę kształtuje się w zakresie trzech długości fal elektromagnetycznych.
Jaki jest wpływ promieniowania UV na skórę?
Na naszą skórę oddziałuje promieniowanie UVA, które posiada najdłuższą falę elektromagnetyczną (220-400 nm), promieniowanie UVB o długości fali 280-320 nm oraz promieniowanie UVC o najkrótszej fali (200-280 nm), które nie przedostają się przez warstwę ozonową (dziura ozonowa i ryzyko przedostania się najsilniejszego promieniowania to kwestia do poruszenia w osobnym temacie). Długość fal promieniowania UV wpływa na widoczne i niewidoczne od razu efekty dla skóry, włosów oraz rogówki oczu. UVA to promieniowanie, na które narażeni jesteśmy przez cały rok, a efekty jego oddziaływania są długoterminowe. Promieniowanie UVB, stanowiące około 5% promieniowania odpowiada przede wszystkim za rumień na skórze i opaleniznę krótkotrwałą, często odczuwalną jako poparzenie.
Promieniowanie UVA to aż 95% ultrafioletu docierającego do naszej skóry
Najwięcej dociera do nas promieniowania UVA, bo aż 95% ultrafioletu stanowi ten rodzaj fali elektromagnetycznej. Promieniowanie UVA jest szkodliwe przez cały rok, nie tylko latem. Najdłuższa fala elektromagnetyczna dociera do głębokich warstw skóry, powodując jej fotostarzenie się. Odpowiedzialna jest ponadto za zmiany w strukturze rogówki oka oraz skrócenie cyklu życia włosa. Promieniowanie UVA może powodować stres oksydacyjny, osłabienie elastyczności i przesuszenie skóry, ubytki kolagenu i elastyny w jej warstwach, a nawet choroby skóry, w tym nowotwory na czele z najgroźniejszym dla skóry czerniakiem.
Jak skutecznie chronić się przed promieniowaniem UVA?
Bardzo ważna dla zdrowia organizmu oraz przeciwdziałania starzeniu się skóry jest ochrona przed promieniowaniem UVA, stosowana przez cały rok. Zwróć uwagę na skład kosmetyków do twarzy i ciała. Powinny zawierać filtr UVA, chroniący przed promieniowaniem również jesienią i zimą. Pamiętaj, że promieniowanie UVA przenika przez szyby oraz odzież, dlatego jesteśmy narażeni na nie niezależnie od intensywności i długości bezpośredniej ekspozycji. Warto zadbać również o ochronę oczu, stosując okulary z filtrem UVA. Stosuj wysokiej jakości kosmetyki, przeciwdziałające starzeniu się skóry, aby zapobiec uszkodzeniu naczyń włosowatych, komórek kolagenowych, elastynowych oraz zmianom DNA komórkowego dla skóry. Regularna, całoroczna ochrona, sport i zdrowa dieta pozwolą Ci na długo zachować jędrną skórę.