Wybieramy ogrzewanie do nowego domu

I stało się! Po wizycie u Pani architekt, która będzie nam projektowała nasz wymarzony dom, już teraz przychodzi nam się zmierzyć z tym, jakie ogrzewanie zastosujemy. Dlaczego? I jakie ogrzewanie wybrać dla nowego domu?

Mimo iż do budowy fundamentów naszego domu jeszcze dobrych kilka miesięcy, już teraz musimy zastanowić się jakie rodzaje ogrzewania warto zastosować w nowym domu. Zatem zrobiliśmy szybką ankietę po znajomych i rodzinie, którzy mieszkają w domach jednorodzinnych, celem ustalenia średnich opłat za ogrzewanie.

Nie spodziewałam się, że tak wcześnie będziemy musieli podjąć tak ważną decyzję. Jakie ogrzewanie wybrać do nowego domu, którego budowa rozpocznie się dopiero wiosną 2019?

Ogrzewanie dla domu

Wcześniej myślałam, że to temat, który poruszymy, dopiero gdy zbudujemy dom. Jednak okazuje się, że nie! O to, jakie ogrzewanie planujemy zastosować w nowym domu, zapytała nas architektka projektująca nasz wymarzony dom już na pierwszym spotkaniu. I co tu wybrać?

 

Przeprowadziliśmy ankietę wśród znajomych. O tym, co z niej wniknęło oraz jakie ogrzewanie najprawdopodobniej wybierzemy do swojego domu, napiszę poniżej. Najpierw przyjrzę się różnym opcjom ogrzewania domu oraz ich wadom i zaletom.

Wybór ogrzewania dla domu jest szalenie istotny, bo będzie wpływał na koszt ogrzewania. Może też się tak zdarzyć, że któraś opcja będzie dla nas niedostępna. Dlaczego jeszcze kwestia ogrzewania jest ważna? Bo w projekcie domu warto przewidzieć przestrzeń do przechowywania opału. Ale także na wielkość pieca czy komin. W tym celu najczęściej służy kotłownia. Poza tym warto także rozparzyć kwestię obsługi danego źródła ogrzewania. Chodzi o to, aby ogrzewanie nie generowało dodatkowych czynności takich jak dbanie o dostarczenie upału czy konieczność rozpalania w piecu bądź dokładania do pieca co kilka godzin.

W dzisiejszych czasach wszyscy radzą, aby mieć kilka różnych opcji ogrzewania domu. Wszystko po to, aby dobierać zawsze najtańsze paliwo. A co możemy zastosować do ogrzewania domu jednorodzinnego?

Przyjrzyjmy się dostępnym na rynku sposobom ogrzewania domu

Podział ogrzewania ze względu na rodzaj paliwa:
– ogrzewanie paliwami stałymi (węgiel, drewno, gaz),
– ogrzewanie gazowe,
– ogrzewanie elektryczne,
– ogrzewanie olejowe,
– alternatywne sposoby ogrzewania (pompy ciepła, kolektory słoneczne).

Ogrzewanie domu węglem

Piec węglowy to sposób ogrzewania domu, jaki zarówno ja, jak i mój mąż znamy z naszych domów rodzinnych. Kiedyś każdy ogrzewał dom węglem, jednak wkrótce węgiel się skończy. Poza tym ten sposób ogrzewania domu wymaga, abyśmy wrzucili/wnieśli węgiel do piwnicy czy kotłowni. Generuje zanieczyszczenia powietrza i jest uciążliwy, bo musimy dokładać do pieca i rozpalać w nim. A później wymiatać popiół.

Ogrzewanie domu drewnem

Drewno to jedno z popularnych paliw odnawialnych. Jego wadą jest, że jeśli będzie wilgotne, to będzie generować dym i źle się palić.

Ogrzewanie domu brykietem lub pelletem to granulat w postaci sprasowanych trocin zyskuje aktualnie na popularności.

Ogrzewanie domu gazem

Większość osób poleca ogrzewanie domu gazem. Dlaczego? Ponieważ gaz zaliczany jest do jednego z tańszych paliw. Poza tym jest to rodzaj ogrzewania niewymagający naszej uwagi i pracy oraz niegenerujący kurzu tak jak to jest np. w przypadku ogrzewania domu węglem. Nie zawsze jest możliwość wyboru tego rodzaju ogrzewania. To świetne rozwiązanie w przypadku gdy mieszkamy w mieście, bo raczej na pewno gdzieś w okolicy znajdziemy sieć gazową.

Ogrzewanie domu prądem

Ogrzewanie domu prądem to również ekologiczna opcja. Niby nie potrzebujemy budować kotłowni i komina, jednak jesteśmy uzależnieni od cen prądu.

Ogrzewanie domu olejem opałowym

Jeśli zdecydujemy się na ten rodzaj opału, musimy wcześniej pomyśleć o tym, gdzie będziemy go przechowywać. Znajduje się on w specjalnych zbiornikach. Jego spalanie generuje szkodliwą dla środowiska siarkę.

Ogrzewanie domu pompą ciepła

Ogrzewanie domu powietrzną pompom ciepła to ekonomiczny i wygodny sposób na ciepły dom. W przypadku pompy ciepła w budynku nie potrzeba budować komina oraz nie trzeba magazynować paliwa.

Ogrzewanie domu kolektorami słonecznymi

Innowacyjne technologie sprawiają, że dziś mamy także możliwość ogrzewania domu w sposób energooszczędny i ekologiczny. Zwane inaczej solarami, źródła ogrzewania w postaci luster zamieszczonych na dachach budynków po stronie największej ekspozycji słonecznej, pochłaniają energię promieni słonecznych. Energia pochodząca z kolektorów słonecznych doskonale sprawdza się do podgrzewania wody oraz jako wspomaganie do innych opcji ogrzewania domu. Warto rozważyć ten bezobsługowy sposób pozyskiwania energii. Jednak jest to inwestycja, która wiąże się z dużymi wydatkami początkowymi. Bo zakup i montaż instalacji kolektorów słonecznych jest drogi.

Na jakie źródło ogrzewania wybierzemy do naszego domu?

Oto jest pytanie! Wiele rozmów ze znajomymi doprowadziło nas do momentu, w którym zdecydowaliśmy, że chcemy mieć dwa niezależne źródła ogrzewania domu. Ze względu na wygodę użytkowania oraz fakt, że nie trzeba przeznaczać miejsca na przechowywanie paliwa, a piec zajmuje niewiele miejsca, najprawdopodobniej zdecydujemy się na ogrzewanie domu gazem. Osobiście marzę o tym, by wieczorami zasiadać w salonie z rodziną przed ciepłym i nastrojowym kominkiem.

Zatem kusi mnie ta jego efektowność! Dlatego poza ogrzewaniem gazowym, nasz nowy dom będzie miał także drugie źródło ogrzewania — ogrzewanie kominkowe. W ten sposób będziemy mieć dwa niezależne źródła ciepła. Już teraz wyobrażam sobie święta, romantyczne wieczory czy po prostu wspaniały czas spędzony w rodzinnym gronie w salonie, przy rozpalonym kominku.

 

A może Ty już dokonywałaś podobnego wyboru? Może podpowiesz mi, jakie ogrzewanie się sprawdziło w Twoim domu i dlaczego?

5 odpowiedzi do “Wybieramy ogrzewanie do nowego domu”

  1. Potwierdzam, że wybór ogrzewania jest niezwykle istotny. My – odkąd zainwestowaliśmy w fotowoltaikę znacznie obniżyliśmy swoje rachunki. Polecam!

    1. Fotowoltaika jest super sprawą, szczególnie w połączeniu z ogrzewaniem wody pompą ciepła. Takie rozwiązanie mamy u siebie w domu już od 2 lat i jesteśmy bardzo zadowoleni.

  2. My cały czas ogrzewamy węglem i póki co nie planujemy tego zmienić. Wychodzimy z założenia, że to najtańsze i najdogodniejsze rozwiązanie. Kupujemy węgiel kamienny pakowany, Panowie nawet wniosą nam, gdzie trzeba. My tylko dosypujemy do komory i nie trzeba nic więcej robić.

  3. Warto zastanowić się nad ekologicznymi formami pozyskiwania energii elektrycznej, ponieważ takie systemy to nie tylko dbałość o środowisko, ale w wielu przypadkach można dzięki nim zaoszczędzić także na rachunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.