Wybór odpowiednich krzeseł do jadalni i kuchni

Przy remoncie, budowie lub aranżacji wnętrza swoich czterech ścian skupiamy się przede wszystkim na większych meblach, stole oraz dodatkach, które mają największy wpływ na efekt. Szybko jednak okazuje się, że natrafiamy na pewną przeszkodę, którą na początku często się bagatelizuje. Chodzi o krzesła do kuchni i jadalni, które mogą pochłonąć sporą część budżetu przeznaczonego na wyposażenie tych pomieszczeń. Dlatego często stajemy przed wyborem – albo wybieramy krzesła budżetowe o niższej jakości lub poświęcamy więcej pieniędzy na kupienie dokładnie takich produktów, jakich oczekujemy.

 

Jeżeli jednak podejdzie się do tej kwestii odpowiednio i nie podejmie pochopnej decyzji, to korzystając z odpowiednich okazji i wiedzy na temat obicia materiału wykonania oraz rodzaju konstrukcji, koszt krzeseł wcale nie musi być aż tak duży. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kupić luksusowe krzesła, które będą kosztować bardzo dużo. Najważniejsze jest jednak, żeby być zadowolonym z zakupu. Dlatego w niniejszym artykule omówimy najpopularniejsze rodzaje krzeseł do jadalni i kuchni, co pozwoli na dokonanie świadomego — a co za tym idzie — zadowalającego wyboru.

Rodzaj obicia oraz materiał wykonania 

W sklepach można natrafić na kilka różnych rodzajów obicia krzeseł, które mają bardzo duże znaczenie wizualne, ale także praktyczne. Niektóre będą się łatwiej brudzić, co będzie miało większe znaczenie przy małych dzieciach oraz zwierzętach. Inne z kolei będą odporne w tej kwestii.

  • Skóra – nada się do klasycznych wnętrz, charakteryzujących się „ciężkimi”, drewnianymi meblami. Jeżeli chodzi o użyteczność, to jest relatywnie łatwa w czyszczeniu, ale ze względu na swoją strukturę, w zakamarkach może gromadzić się brud, który będzie coraz trudniej zneutralizować. Skóra cechuje się wysoką wytrzymałością na użytkowanie, ale cena krzesła obitego skórą może być nawet kilkukrotnie wyższa niż innych.
  • Ekoskóra – dzieli wszystkie cechy wizualne ze skórą, ale jest zdecydowanie mniej wytrzymała. Ze względu na dowolność kolorów, krzesła można dopasować do każdego wnętrza. Cena obicia jest nawet kilkukrotnie niższa w stosunku do skórzanego, ale należy liczyć się z tym, że łatwo ulega uszkodzeniom, które po kilku latach mogą pojawiać się samoczynnie – nawet bez konkretnych fizycznych „przypadków”. Ze względu na niski koszt obicia, wystarczy raz na kilka lat wymienić materiał na nowy, nie narażając się na koszt kupna nowych krzeseł.
  • Tkanina – dzisiejsze możliwości technologiczne pozwalają na wszechstronne wykorzystanie tego obicia, co pozwala tworzyć relatywnie tanie krzesła, które doskonale nadadzą się do każdego wnętrza. Tkaniny mają jedną zasadniczą wadę, która często jest kluczowa podczas wyboru. Bardzo łatwo się brudzi i jeżeli coś się rozleje, to plama gwarantowana. Jeżeli jednak ktoś ma odkurzacz z funkcją prania, to nie ma się czego obawiać.
  • Tworzywo sztuczne – najtańsze krzesła, które mogą występować w wersji z obiciem lub bez. Najczęściej są tworzone w taki sposób, żeby były tanie i łatwe w użytkowaniu. Dlatego, jeżeli ktoś nie może sobie pozwolić na piękne i drogie krzesła, bo nie może znieść widoku plam po dzieciach, to najlepiej skierować się ku krzesłom z tworzywa sztucznego. Zestaw takich krzeseł niekiedy kosztuje tyle, co jedno drewniane ze skórzanym obiciem.
  • Krzesła bez obicia. Jeżeli obicie nie jest konieczne, to można po prostu skorzystać z prostych konstrukcji drewnianych, które wyglądają elegancko i mają znacznie niższą cenę.

Rodzaj konstrukcji ma znaczenie 

Duże znaczenie, jeżeli chodzi o cenę, będzie miała także sama konstrukcja. Krzesła do jadalni mogą być obrotowe i z możliwością regulacji wysokości. Ze względu na rosnącą popularność wysp kuchennych coraz więcej osób decyduje się właśnie na takie krzesła. Za taki moduł należy dopłacić, więc produkt będzie odpowiednio droższy.

W przypadku standardowych krzeseł jadalnych najistotniejsze znaczenie ma oparcie i występowanie podłokietników. Tutaj już należy kierować się gustami. Niektórzy nie znoszą podłokietników, które mogłyby przeszkadzać podczas jedzenia. Jeżeli jednak w jadalni organizuje się posiedzenia z rodziną oraz znajomymi, to możliwość oparcia łokcia będzie pożądana.

Krzesła oczywiście można dzielić ze względu na kilkanaście dodatkowych kategorii, ale w niniejszym artykule chcieliśmy skupić się na kluczowych kwestiach, które mają wpływ na cenę oraz użyteczność tego kluczowego domowego mebla.

 

Szukasz podpowiedzi, jak urządzić dom? Zaglądaj na blog o urządzaniu wnętrz po więcej inspiracji.

Jedna odpowiedź do “Wybór odpowiednich krzeseł do jadalni i kuchni”

  1. Świetny artykuł! Pełen praktycznych porad oraz inspiracji. Idealny dla osób, które właśnie myślą nad wyborem odpowiednich krzeseł do jadalni. Z pewnością ułatwi im to podjęcie decyzji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.