Pamiętam własne wycieczki szkolne, na które z przyjemnością zawsze jeździłam. Dlatego teraz chętnie polecam uczestnictwo w nich mojemu dwunastoletniemu bratu. Dlaczego warto wysyłać dziecko na wycieczki szkolne?
Do niewątpliwych zalet, jakie daje uczestnictwo w wycieczkach klasowych, zaliczyć można integrację z rówieśnikami, poznawanie nowych miejsc, czas przyjemnej nauki — innej od tej, którą znamy z murów szkolnych i siedzenia za szkolną ławą oraz mnóstwo niezapomnianych chwil.
Sama, od kiedy pamiętam, uwielbiałam podróżować. Dlatego zawsze, kiedy w szkole pojawiła się propozycja wyjazdu, jako pierwsza z ochotą podnosiłam rękę w górę. Wiadomo było, że jak się szykował wyjazd na szkolną lub klasową wycieczkę, to emocje sięgały zenitu. Adrenalina, możliwość odkrywania nowych miejsc, ale także czas dowiadywania się o sobie samej i nawiązywania relacji z rówieśnikami. Jakie są inne zalety szkolnych wycieczek?
Wycieczki szkolne — inna forma nauki
Szkolne wycieczki mogą stanowić alternatywę dla nauki w zamkniętej i dusznej klasie. Są doskonałą formą zgłębiania wiedzy, w czasie której można dokształcić się na wielu poziomach. Jakich? Wycieczka szkolna do teatru, opery czy kina może stanowić odpowiednik lekcji języka polskiego z elementami kulturoznawstwa. Wycieczka szkolna do muzeum czy w miejsce historyczne to świetna forma lekcji historii. Wycieczka szkolna do Centrum Nauki Kopernik pozwoli dzieciom poprzez zabawę i tworzenie własnych eksperymentów i doświadczeń, odkrywać świat. Wycieczka szkolna w góry lub do Parku Narodowego z całą pewnością będzie znakomitą możliwością poznania roślinności, zwierząt i szlaków turystycznych. A wycieczka szkolna do ogrodu botanicznego lub Z.O.O., która może być zorganizowana w ramach lekcji biologii to także rewelacyjna forma zapoznania dzieci i młodzieży z roślinnością bądź różnorodnymi gatunkami zwierząt. Zagraniczne wycieczki szkolne przybliżają kulturę innych krajów oraz mogą być wyśmienitą formą nauki języków, mogą one zostać zorganizowane w ramach lekcji języka obcego.
Wycieczki szkolne — lekcja samodzielności i nowe doświadczenia
Z całą pewnością wycieczki szkolne pozwalają rozwinąć dziecku umiejętności poznawcze oraz umiejętność poruszania się w terenie. Natomiast kilkudniowe wycieczki szkolne, uczą dziecko codziennych obowiązków domowych takich jak przygotowywanie jedzenia, sprzątanie czy słanie łóżka.
Wycieczki szkolne — nauka języka
Jak już wcześniej wspomniałam, zagraniczne wycieczki szkolne sprzyjają nauce języków obcych. Dzięki nim można poznać obyczaje ludzi mieszkających w innych krajach oraz nawiązać kontakty z rówieśnikami z innego kraju, co nadal może sprzyjać poprawie umiejętności językowych dzieci.
Z mojego doświadczenia życiowego wynika, że wycieczki szkolne rozwijają wyobraźnię i zainteresowania dziecka, ale także umożliwiają mu praktyczne wykorzystanie przyswojonej w czasie lekcji wiedzy teoretycznej. W efekcie częstych wycieczek szkolnych, na które tak chętnie wyjeżdżałam w czasie uczęszczania do podstawówki, gimnazjum i liceum kształtowały się moje poglądy i przekonania, a także zamiłowanie do przyrody i umiejętności społeczne. Zdecydowanie podczas klasowych i szkolnych wycieczek miałam możliwość rozwijać moją wyobraźnię i spostrzegawczość. Te wyjazdy rozbudziły we mnie apetyt na życie oraz zaszczepiły chęć do odkrywania nowych miejsc, zamiłowanie do roślin czy zwierząt. Dzięki temu nawet teraz, już jako dorosła kobieta, lubię obserwować otaczający mnie świat w czasie wycieczek po górach, spływów kajakowych czy nawet zwykłego wyjazdu do lasu lub nad jezioro.
Zgadzam się, że dzieci powinny jeździć na wycieczki szkolne. Sama chętnie wysyłam na nie swoje pociechy, żeby uczyły się samodzielności. 🙂