Wyposażenie garażu – akcesoria niezbędne w każdym domu

Kompletowaniem wyposażenia garażu zajmują się głównie amatorzy mechaniki samochodowej i majsterkowicze i to dla nich tworzy się większość takich poradników. Z drugiej strony pewne podstawowe akcesoria i narzędzia są niezbędne w każdym domu. Nie każdy korzysta ze szlifierki kątowej, ale młotek czy kombinerki przydają się wszędzie i to nawet do najprostszych prac. Co zawsze warto mieć w swoim garażu, nawet nie mając pojęcia o majsterkowaniu? Niezbędne akcesoria można podzielić na dwie kategorie: artykuły do auta i przydatne narzędzia.

Artykuły przydatne dla każdego kierowcy 

Garaż to przede wszystkim miejsce, w którym pozostawia się samochód. To właśnie tu warto przechowywać niezbędne artykuły do auta, żeby móc z nich skorzystać zaraz po powrocie do domu lub jeszcze przed wyjazdem. Przydać może się przede wszystkim:

 • dobrany odpowiednio do pory roku płyn do spryskiwaczy;
 • WD40 do zapobiegania korozji i odkręcania zapieczonych śrub;
 • preparat do czyszczenia samochodowego kokpitu;
 • kosmetyki do mycia i pielęgnacji karoserii;
 • olej silnikowy;
 • płyn hamulcowy.

Co ważne, jeżeli poziom oleju lub płynu hamulcowego w samochodzie spada nienaturalnie szybko, należy sprawdzić szczelność instalacji i poprawność jej działania. Najlepiej zrobić to w profesjonalnym warsztacie. Domowy zapas oleju i płynu hamulcowego dobrze sprawdza się, jeśli zachodzi konieczność uzupełniania niewielkich ubytków, jednak przy dużych stratach i nieszczelnościach zaleca się odwiedzenie mechanika.

W garażu warto znaleźć miejsce także na przechowanie artykułów sezonowych. Skrobaczkę do szyb, miotłę do śniegu, odmrażacz w sprayu, czy kable rozruchowe po sezonie zimowym dobrze jest spakować w jedno pudełko, żeby nie zgubić żadnego z tych sprzętów do przyszłego roku. W garażu może przydać się również prostownik, zwłaszcza jeśli podczas niskich temperatur mieliśmy już kiedyś problem z uruchomieniem pojazdu.

Pomocnym narzędziem dla kierowców jest także kompresor samochodowy. Dzięki niemu można samodzielnie kontrolować ciśnienie w oponach, unikając wizyt na stacji benzynowej wyposażonej w kompresor stacjonarny. Przydatny może okazać się też podnośnik i klucz do kół, zwłaszcza jeśli nie posiada się ich w wyposażeniu samochodu.

Podstawowe narzędzia i akcesoria do majsterkowania 

Garaż poza swoim klasycznym przeznaczeniem jest często także miejscem, w którym przechowuje się narzędzia. Im jest ich więcej, tym ważniejszym staje się ich rozsądne ułożenie. Śrubokręty, bity do wkrętarek, czy płaskie klucze są zwykle niewielkich rozmiarów, przez co łatwo je pogubić.

Jakie podstawowe narzędzia mogą przydać się w każdym domu? Wśród niezbędnego wyposażenia wymienia się przede wszystkim:

 • młotek;
 • kombinerki;
 • śrubokręt płaski i krzyżakowy;
 • smar uniwersalny;
 • przedłużacze elektryczne;
 • latarkę;
 • klucze imbusowe i płaskie.

Wyposażenie garażu – akcesoria niezbędne w każdym domu

Wymienione artykuły bywają potrzebne przy podstawowych pracach domowych, takich jak zawieszenie kalendarza na ścianie czy naprawa cieknącego kranu. Bez śrubokrętu trudno nawet wymienić baterie w dziecięcej zabawce, a przedłużacz może okazać się konieczny choćby do podłączenia lampek choinkowych albo elektrycznej kosiarki.

Osobną kategorią są elektronarzędzia takie jak na przykład wkrętarka . Teoretycznie nie wymienia się ich wśród najbardziej podstawowych, jednak znacząco ułatwiają i przyspieszają choćby montaż mebli. Praca z takim urządzeniem jest znacznie wygodniejsza niż ręczne dokręcanie każdego łączenia.

Blog wnętrzarski SposobyNaZycie.pl to kompendium wiedzy o urządzaniu każdego wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.