Za i przeciw soczewkom kontaktowym

Soczewki kontaktowe rewolucjonizują możliwości korekcji wad wzroku, a przez to stają się coraz bardziej powszechne i popularne. Nowoczesne materiały, z których produkowane są soczewki, umożliwiają bezpieczniejsze korzystanie z nich oraz lepszy dostęp dla większej liczby pacjentów.

O licznych zaletach soczewek kontaktowych

O tym, czy faktycznie słowo „same” jest w tym miejscu adekwatne, przekonamy się w kolejnej części tego artykułu. Niemniej jednak warto poznać zalety korzystania z takiego właśnie rozwiązania.

Plus #1: odpowiednio dobrane soczewki kontaktowe mogą oferować lepszą ostrość widzenia niż tradycyjne okulary

Okulary i soczewki kontaktowe korygujące tę samą wadę mogą różnić się ostrością uzyskanego obrazu pomimo prawidłowego dopasowania zarówno okularów, jak i soczewek. Jest to spowodowane znacznie większą niż w soczewkach kontaktowych odległością szkieł od oka. Z tego powodu soczewki kontaktowe dużo lepiej korygują wadę wzroku. Przy przejściu z korekcji okularowej na soczewki kontaktowe możliwe jest nawet pojawienie się znacznego zwiększenia ostrości wzroku.

Plus #2: z powodu braku obramowania, soczewki kontaktowe nie zmniejszają pola widzenia, oferując większy obszar widzenia niż zwykłe okulary korekcyjne

Soczewki umieszczone w prawidłowy sposób na rogówce poruszają się wraz z nią. Z tego powodu pole widzenia jest takie samo jak przed korekcją. Okulary zawierają oprawki, które ograniczają pole widzenia. Poza tym niektóre okulary mają jedynie niewielkie szkła, co sprawia, że przy spoglądaniu w górę lub w dół nie jest możliwa odpowiednia korekcja. Jeśli więc zależy Ci na korekcji wady wzroku bez zmniejszenia pola widzenia, najlepszym rozwiązaniem jest wybór soczewek kontaktowych.

Plus #3: soczewki kontaktowe umożliwiają wykonywanie wielu różnych sportów, w których istniałoby ryzyko uszkodzenia okularów

W niektórych sportach wymagane jest noszenie gogli ochronnych, pod które nie da się założyć okularów. Poza tym sporty zespołowe, jak i takie, w których istnieje ryzyko urazu głowy, wymagają zdjęcia okularów na czas ich wykonywania. Prowadzi to do niewyraźnego widzenia otoczenia, co może stanowić niebezpieczeństwo podczas ćwiczeń. Bez zdjęcia okularów również może być niebezpiecznie, gdyż podczas ich uszkodzenia może dojść do poważnych urazów okolicy oczu. Poza tym, grając w gry zespołowe z założonymi okularami, można nie dostrzec nadlatującej piłki z powodu ograniczenia pola widzenia. Soczewki kontaktowe eliminują wszystkie te problemy. Ograniczeniem mogą być tylko sporty wodne, gdyż nie wolno nosić soczewek kontaktowych podczas kontaktu z wodą z powodu możliwych zakażeń oczu.

Plus #4: soczewki kontaktowe są lepsze ze względów estetycznych

Soczewki kontaktowe dla postronnych osób są właściwie niezauważalne, w przeciwieństwie do okularów, które nie każdemu mogą pasować. Poza tym niektóre soczewki oprócz korekcji wad wzroku mogą powodować np. zmianę koloru tęczówki oka. Jest to czasem potrzebne w pracy aktorów.

O nielicznych wadach soczewek kontaktowych

Tak jak zostało zaznaczone już wcześniej, soczewki kontaktowe mają również swoje wady. Co prawda nie jest ich wiele, a na dodatek większość z nich można zminimalizować poprzez stosowanie odpowiedniej higieny soczewek kontaktowych.

Minus #1: soczewki kontaktowe zwiększają ryzyko wystąpienia infekcji oczu

Soczewki znajdują się bezpośrednio na powierzchni oczu. Są dla nich ciałem obcym i mogą podrażniać rogówkę, a tym samym tworzyć na niej mikrourazy. Poza tym na soczewkach mogą odkładać się różne drobnoustroje, które w sprzyjających okolicznościach są zdolne do wywołania różnych zakażeń oczu. Przed zakażeniami oczu podczas używania soczewek można się uchronić, stosując się do kilku zasad, jak np. noszenie soczewek maksymalnie przez taki czas, jaki podaje producent, ściąganie soczewek na noc i przed kąpielą, a przede wszystkim prawidłowa higiena soczewek.

Minus #2: soczewki wymagają odpowiedniej pielęgnacji i higieny

W celu zminimalizowania możliwości wystąpienia infekcji oczu należy dbać o higienę soczewek. Na początku może wydawać się to skomplikowane, lecz po krótkim czasie pielęgnacja soczewek nie będzie sprawiała już problemów. Jeśli jednak obawiasz się, że czyszczenie soczewek kontaktowych wielokrotnego użytku jest dla Ciebie zbyt trudne, możesz wybrać jednodniowe soczewki kontaktowe (patrz https://kodano.pl/soczewki-jednodniowe.html), które wyrzucasz po całym dniu użytkowania.

Minus #3: soczewki kontaktowe są zazwyczaj droższe niż okulary czy operacja okulistyczna

Nie jest to jednak do końca prawda. Wynika to z faktu, że cykliczne kupowanie nowych soczewek kontaktowych w efekcie końcowym faktycznie wychodzi drożej niż jednorazowy zakup okularów lub wykonanie płatnej operacji. Warto jednak podkreślić, iż nie każdy pacjent jest chętny na ingerencję w swoje ciało w postaci operacji. W przypadku okularów z kolei należy wziąć pod uwagę fakt, iż wada wzroku może się zmienić w stosunkowo krótkim czasie, co oznacza konieczność wymiany szkieł w okularach lub zakup nowych, a to już znacznie podwyższa koszty.

Co z tymi soczewkami kontaktowymi? Opłaca się, czy nie?

Największą zaletą i jednocześnie wadą soczewek kontaktowych jest to, że są one zakładane bezpośrednio na oczy. Z tego powodu umożliwiają bardzo dobrą korekcję wad wzroku, jednocześnie zwiększając ryzyko podrażnień oczu. Mimo tego zawsze warto wypróbować soczewki i sprawdzić, czy takie rozwiązanie jest dla Ciebie odpowiednie. I pamiętaj — dbając w odpowiedni sposób o soczewki kontaktowe, uchronisz się przed niebezpiecznymi zakażeniami oczu i ewentualnymi uszkodzeniami rogówki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.