Zalety uprawy roślin w tunelu foliowym — kompendium wiedzy

Uprawa własnych owoców i warzyw była moim marzeniem od lat. Nieustannie poszukuję nowych sposobów zwiększenia ilości plonów z przydomowego ogrodu. Poza sadem i jagodnikiem znalazło się w nim miejsce także na warzywnik. Mam w nim podwyższane grządki, a teraz rozważam zakup tunelu foliowego. Jakie są zalety uprawy warzyw w tunelu foliowym? Przygotowałam kompendium wiedzy na ten temat.

Mój pomysł na ogród za domem

Smak owoców i warzyw z własnego ogrodu jest nie do opisania. A praca w ogrodzie jest dla mnie niesamowitą formą relaksu z dala od komputera, łączącą w sobie elementy medytacji i jogi oraz możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu. Właśnie dlatego poszukując idealnego miejsca pod budowę domu, tak wiele uwagi poświęcałam wielkości działki. Otóż poza pięknym ogrodem, przestrzenią do wypoczynku i zabawy z rodziną priorytetem było dla mnie posiadanie sadu i warzywnika. Wzorem do naśladowania byli dla mnie dziadek Kazimierz i babcia Genowefa – uwielbiałam odwiedzać ich ogromny sad oraz warzywnik, które zlokalizowane były się za domem.

W ogrodzie pasjonatki ogrodnictwa

Początek marca to czas intensywnych prac przygotowawczych w ogrodzie do nadchodzącego sezonu wegetacyjnego. W moim przydomowym ogrodzie mam już trzy podwyższane grządki, sporo miejsca na warzywnik. W związku z tym, że:

  • lubię proste i szybkie sałatki na śniadania, obiady i kolacje;
  • chciałabym zaszczepić pasję do ogrodnictwa w moich dzieciach;
  • uwielbiam zajadać pyszne i zdrowe warzywa i owoce z własnego ogrodu;
  • z przyjemnością wykorzystuję nadmiar owoców i warzyw z ogrodu, by przygotować z nich domowe przetwory: nalewki, dżemy, kompoty;
  • na sezon jesień-zima 2023/2024 zamierzam stworzyć domowe mrożonki z warzyw do ekspresowego przygotowania posiłków;

rozważam zakup tunelu foliowego do warzywnika, aby zintensyfikować ilość plonów z warzywnika. Zależy mi na tym, aby zapewnić moim uprawom maksymalnie długi okres wegetacji, móc cieszyć się nimi już od marca oraz zapewnić im ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi takimi jak mróz, silne wiatry, opady gradu. Zastanawiam się, czy tunel foliowy spełni moje oczekiwania.

Uprawa owoców i warzyw w ogrodzie

Wielu ogrodników marzy o tym, by mieć magiczną różdżkę, która ułatwi uprawę roślin ogrodowych. Trudno jest kontrolować temperaturę, chronić rośliny przed działaniem czynników atmosferycznych oraz owadami i szkodnikami. Co w związku z tym zrobić, jeśli chcesz mieć pyszne, zdrowe i ekologiczne warzywa, zioła i owoce z własnego ogrodu? Jednym z rozwiązań, które cieszą się ogromną popularnością wśród pasjonatów ogrodnictwa, jest tunel foliowy.

Co to są tunele foliowe?

Tunel foliowy to rodzaj szklarni do uprawy roślin o podwyższonej temperaturze, która zapewnia ochronę przed warunkami atmosferycznymi. W tym „pomieszczeniu ogrodowym” panuje mikroklimat sprzyjający uprawie warzyw, owoców i roślin, czyli wyższa wilgotność i ciepło, co przyspiesza i przedłuża sezon wegetacyjny. Najczęściej jego konstrukcja wykonana jest z drewna lub metalu pokrytego folią polietylenową. Tunel foliowy można wyposażyć w urządzenia nagrzewające i systemy nawadniające, a to sprawia, że uprawa warzyw i owoców może odbywać się przez cały rok, również zimą.

Historia uprawy roślin w szklarniach

Tunele foliowe stały się modne w ciągu ostatnich 20 lat, jednak ludzie uprawiają rośliny w szklarniach od tysięcy lat. Już w starożytnych Chinach i Egipcie używano szklarni do uprawy roślin. Dziś pojawiają się w przydomowych ogrodach, a okazuje się, że w obliczu globalnych wyzwań — ekstremalnych warunków pogodowych i zmian klimatycznych — mogą odegrać znaczącą rolę w produkcji żywności w najbliższych latach.

Czym różni się uprawa warzyw w tunelu od uprawy warzyw bezpośrednio w ziemi?

Mam już sporo doświadczenia w uprawie warzyw i owoców bezpośrednio w ziemi. A to z tego względu, że rok po ślubie nabyliśmy działkę ROD i to właśnie tam mogłam obcować na co dzień z roślinami. Mieliśmy nawet epizod z miniszklarnią ogrodową z marketu, jednak nie polecam tego rozwiązania, ponieważ szklarnia miała 1 metr wysokości. Gdy rośliny urosły, trudno było się do nich dostać, a to wpływało na ergonomię pracy. Posiałam w niej wówczas pomidory i twierdzę, że to warzywa idealne do uprawy w tunelu foliowym. Dlaczego? Ponieważ uprawiane w miniszklarni dały obfite plony, podczas gdy pomidory uprawiane w gruncie bardzo szybko marnieją ze względu na opady deszczu.

Niewątpliwą korzyścią jest fakt, że można rozpocząć uprawę warzyw w szklarni i cieszyć się pierwszymi plonami zdecydowanie wcześniej, kiedy większość pasjonatów ogrodnictwa wyczekuje jeszcze ostatnich przymrozków. Poza zdecydowanie obfitszymi plonami oraz dłuższym okresem wegetacji na podstawie mojego krótkiego doświadczenia z uprawy warzyw w miniszklarni ogrodowej nie zauważyłam innych różnic. Warzywa uprawiane w szklarni oraz w gruncie można wysiewać bezpośrednio z nasion, jak i z sadzonek.

Dlaczego warto uprawiać warzywa w tunelu foliowym?

Wiele upraw jest wrażliwych na światło, temperaturę czy opady atmosferyczne. Oznacza to, że okres ich wegetacji jest krótki. Zabezpieczając warzywnik tunelem foliowym mamy zaś możliwość przedłużenia sezonu wegetacyjnego o kilka miesięcy oraz zwiększenia ilości zbiorów.

Zalety uprawy warzyw w tunelu foliowym

Na pierwszy rzut oka plastikowy tunel foliowy może się nie wydawać najbardziej przyjaznym dla natury zakupem. Jednak zdecydowanie zwiększa ilość plonów, jakie można zebrać w przydomowym ogrodzie oraz brak konieczności zakupu pakowanych w plastik warzyw i owoców w znacznym stopniu wpłyną korzystnie na środowisko.

Dla mnie uprawianie warzyw i owoców w ogrodzie ma mnóstwo zalet. Jedną z nich jest fakt, że to świetny sposób spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu dla całej rodziny. To także doskonała zabawa dla dzieci, które możemy zafascynować światem roślin oraz zmieniać ich w odkrywców, którzy sami sobie wyhodują pyszne, zdrowe, naturalne i soczyste warzywa i owoce. Do wyjątkowych korzyści uprawy warzyw i owoców w tunelu foliowym zaliczamy:

  • wydłużenie okresu wegetacyjnego;
  • możliwość smakowania pysznych i zdrowych warzyw, owoców i ziół;
  • uprawę warzyw niezależnie od warunków atmosferycznych;
  • ochronę przed szkodnikami (owady, ślimaki, krety, sarny, ptaki);
  • okazję do eksperymentowania z uprawą egzotycznych roślin: kwiatów, drzew, owoców i warzyw;
  • zdrowsze i silniejsze rośliny;
  • ochronę przed silnym wiatrem, opadami deszczu, śniegu i gradu;
  • możliwość dostosowania wielkości szklarni do potrzeb twojej rodziny;
  • dostęp do zdrowej i ekologicznej żywności bez szkodliwych pestycydów;
  • optymalne warunki do rozwoju warzyw, ziół i owoców oraz możliwość ich kontrolowania;
  • oszczędność wody;
  • ekonomiczne rozwiązanie – w czasach kryzysu, gdy warzywa, owoce i zioła są coraz droższe;
  • możliwość uprawy warzyw z dziećmi;
  • są wszechstronne — można je używać do przygotowywania rozsad, do uprawy warzyw, kwiatów, owoców oraz do roślin egzotycznych czy stworzyć w niej miejsce do wypoczynku lub rozwijania własnych pasji.

Uprawianie warzyw w tunelu foliowym oraz stosowanie techniki upraw wspierających pozwala zwiększyć imponująco wielkość plonów, a także wydłużyć sezon wegetacyjny.

Jakie warzywa uprawiać w tunelu foliowym?

Prawdopodobnie każde warzywo można posadzić w tunelu foliowym. Ja zamierzam uprawiać w nim nowalijki – rzodkiewki, różnorodne sałaty, botwinkę czy pomidory, które nie lubią minusowych temperatur i nadmiernych opadów deszczu. Dobrym pomysłem będzie także posadzenie w nich papryki, ogórków, szpinaku, marchwi, brokułów, jarmużu, czosnku, cukinii, bakłażanów, selera, rukoli, arbuza oraz ziół takich jak: tymianek, bazylia, szałwia, majeranek, oregano, cząber, rozmaryn. W tunelu foliowym warto rozważyć także uprawę truskawek czy ozdobnych roślin egzotycznych.

Zalety uprawy roślin w tunelu foliowym — kompendium wiedzy

Tunele foliowe są świetnym rozwiązaniem dla pasjonatów ogrodnictwa. Czasy pandemii sprawiły, że wiele osób pokochało ogrodnictwo i uprawę własnych warzyw oraz owoców – ja uwielbiam ich niezwykły smak, który lubię skrywać w pysznych daniach, deserach i przetworach. A mnóstwo różnorodnych tunelów ogrodowych, które sprawią, że uprawa przydomowego warzywnika stanie się dla Ciebie przyjemnością, znajdziesz w sklepie internetowym ogrodosfera.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.