Zapomniane kwiaty z ogrodów moich babć

Ogrody kwiatowe moich babć, które miałam przyjemność podziwiać w dzieciństwie, z pewnością zaszczepiły we mnie miłość do natury i chęć otaczania się wszelkiego rodzaju roślinnością. Jako mała dziewczynka lubiłam zrywać w nich różnorodne i pięknie pachnące kwiatki do wazonu. Dziś zastanawiam się, które zapomniane kwiaty z babcinych ogrodów niebawem ozdobią mój ogród wokół nowego domu.

 

Dawniej kwiaty ogrodowe zdobiły ogrody wokół wiejskich domów. Zachwycała w nich szeroka paleta różnorodnych kolorów, przyjemne brzęczenie pszczół oraz śpiew ptaków. Ogrody moich babć lubiłam odwiedzać, ze względu na różnorodne kwiaty, w każdym sezonie zachwycając swoją urodą i wdziękiem. Piękne ozdobne, obfite i kolorowe kielichy kwiatowe, a do tego przyciągające owady niebywałe zapachy, które również lubiłam podziwiać.

Jak zaprojektować wiejski ogród – część tematyczną ogrodu wokół domu?

Choć wiejskie ogrody były najczęściej otoczone sztachetowym płotem, zza którego wyglądały wysokie kwiaty, to wcale nie oznacza to, że projektując własny przydomowy ogród wokół nowego domu, musi on zachowywać ścisły związek z otaczającym go krajobrazem. Bo nasz nowy dom, choć w mieście, to jednak znajduje się na przedmieściach – w otoczeniu pól i niedalekim sąsiedztwie lasu. Z pewnością będzie w nim sielsko i anielsko. A znajdujące się w nim rośliny sprawią, że wypoczynek w ogrodzie stanie się niezwykłym przeżyciem.

Jakie rośliny najlepiej sprawdzą się w wiejskim babcinym ogrodzie?

Byliny z ogrodu babci

Piwonie to urzekające swoją urodą i pięknym zapachem popularne majowe i czerwcowe kwiaty, które rosną na krzewach. Jestem w nich absolutnie zakochana. Mają duże pojedyncze lub pełne kwiaty i wydzielają intensywny, przyjemny zapach. Najlepiej rosną na słonecznym stanowisku oraz żyznych, przepuszczalnych glebach.

Margaretki o klasycznych kwiatostanach, ozdobionych białymi płatkami z żółtą kulką w środku, dekorują rabaty od czerwca aż do jesieni, a domy przez cały rok. Zalet mają wiele: są uniwersalne, bajkowe i proste w uprawie.

Dalie, piękne rośliny, których nazwa pochodzi od nazwiska szwedzkiego botanika Dahla. Ich ojczyzną jest Meksyk, w którym klimat sprzyja bujnemu wzrostowi i długiemu kwitnieniu. Rośliny osiągają wysokość 150 cm, a średnica kwiatostanów może wynosić 20 cm. Częścią podziemną są karpy złożone z kilku grubych, bulwiastych korzeni.

Bodziszek to charakterystyczna roślina ozdobna o odziomkowych liściach ozdobnych oraz pędach kwiatowych. U wielu gatunków jesienią liście przebarwiają się na czerwono, pomarańczowo lub rdzawo, co stanowi dodatkową dekorację ogrodu.

Chabry są kwiatami kojarzonymi z polską łąką lub łanami złocistych zbóż. Są bardzo cenną, dekoracyjną, łatwą w uprawie i intrygującą rośliną ozdobną.

Dzwonki to rośliny ogrodowe i doniczkowych, które kwitną na przełomie lata. W uprawie znajduje się kilkadziesiąt gatunków, różniących się między sobą pokrojem, wielkością oraz kolorem kwiatów czy w końcu intensywnością i terminem kwitnienia. Duża różnorodność sprawia, że są bardzo uniwersalnymi i dekoracyjnymi roślinami.

Lilie to niewątpliwie rośliny o kwiatach niezwykłej urody oraz o bardzo silnym zapachu. Dostępne w prawie wszystkich możliwych barwach, a ich odmiany trudno zliczyć.

Łubin jest rośliną z rodziny bobowatych, o której istnieniu wiemy już od czasów starożytnych. Wśród szerokiej gamy odmian znajdziemy łubin biały, żółty, niebieski, wąskolistny, trwały, sonset czy ogrodowy.

Kolejnymi kwiatami o pięknej urodzie są maki, które budzą na świecie bardzo różne skojarzenia – od pamięci o ofiarach II Wojny Światowej po niebezpieczny narkotyk – opium. Dla wielu z nas, wraz z chabrami i złocieniami, maki są również esencją letniej łąki i wakacyjnego romantyzmu. Mało kto jednak wie, że kwiaty te mogą być ozdobą przydomowego ogródka, odmieniając się przez dziesiątki odcieni – nie tylko czerwieni!

Nachyłki, to rodzaj roślin jednorocznych lub bylin, należących do rodziny astrowatych (Asteraceae). W okresie od lipca do września wytwarzają pojedyncze lub półpełne kwiatostany na cienkich wzniesionych łodygach.
Wyróżniają je jaskrawożółte, różowe lub czerwone koszyczki kwiatowe. Uprawiane są w ogrodach na rabatach bylinowych lub na kwietnikach oraz w ogrodach skalnych, a wysokie gatunki można stosować w bukietach na kwiat cięty.

Ostróżki to atrakcyjne kwiaty najczęściej spotykane w kolorze białym, fioletowym czy niebieskim. Wśród nich najbardziej okazałymi są wieloletnie ostróżki mieszańcowe czy wielkokwiatowe.

Jesienne astry, nazywane też marcinkami, to chyba najbardziej popularne kwiaty, które mogą zdobić ogrodowe rabaty, balkony i tarasy, w okresie późnej jesieni. O tej porze roku wygląd większości roślin nieubłaganie przypomina nam o tym, że ich czas dobiega już końca. Kwitnące jesienią astry są doskonałym sposobem na ożywienie kwiatowych kompozycji w okresie, gdy barwne lato dawno już za nami.

Rośliny jednoletnie i dwuletnie z ogrodu babci

Bratki, zwane też fiołkami ogrodowymi, zachwycają różnobarwnymi kwiatami. Doskonale sprawdzą się na rabatach oraz jako ozdoba tarasów czy balkonów. To długo kwitnąca roślina o małych wymaganiach, która najlepiej czuje się w słońcu lub półcieniu.

Cynie należą do bajecznie kolorowych kwiatów i najczęściej zdobią wiejskie i naturalistyczne ogrody. Wprawdzie są dość wymagające, ale w odpowiednich warunkach prezentują się naprawdę pięknie. Szczególnie bogatą kolorystyką może pochwalić się cynia wytworna, która posiada mnóstwo atrakcyjnych odmian o kwiatach białych, żółtych, różowych, czerwonych, pomarańczowych, bordowych i fioletowych, a nawet wielobarwnych i pstrych. Ze względu na budowę kwiatu, odmiany dzieli się też m.in. na kaktusowe, chryzantemowe i daliowe.

Groszek pachnący jest pnącą rośliną jednoroczną z rodziny motylkowatych. Jego kwiaty mają budowę typową dla rodziny motylkowatych (górny płatek zwany żagielkiem, 2 boczne – skrzydełka, płatek dolny – tzw. łódeczka).
Są silnie pachnące i osadzone w nielicznych gronach. Barwa kwiatów groszku pachnącego może być różna, w sprzedaży dostępnych jest wiele odmian uprawnych.

Kosmosy (czyli onętki) to kwiaty o miękkich, nitkowatych, zielonych i pierzastych liściach przypominających koper. Mają bardzo małe wymagania, za to kwitną pięknie przez całe lato. Kosmosy kwitną bujnie okazałymi, płasko otwartymi, różnobarwnymi koszyczkami. Zarówno liście, jak i kwiaty są dekoracyjnym uzupełnieniem letnich, wiejskich bukietów.

Lwie paszcze, pomimo groźnej nawy, to niezwykle sympatyczne kwiaty o wielu odmianach i kolorach. Pięknie wyglądają na rabatkach, ale niektóre odmiany można też uprawiać w pojemnikach, na balkonach i tarasach. Ich barwne, dwuwargowe, dość duże kwiaty, zebrane w gęste, szczytowe wiechy znajdują się na sztywnych, wzniesionych pędach. Są nie tylko kolorowe i atrakcyjne, ale też mają ciekawą właściwość. Po delikatnym ściśnięciu ich palcami tuż poniżej górnej części korony, wargowe płatki szeroko się rozchylają, ukazując wnętrze kwiatu i tworząc coś na kształt zwierzęcej paszczy (stąd popularna nazwa gatunku).

Maciejki, zwane też lewkonią długopłatkową, uprawiane są przede wszystkim ze względu na piękny zapach kwiatów, który umila chwile spędzane w ogrodzie.

Malwy to nieodłączny element wiejskich ogrodów kwiatowych i jedne z najpiękniejszych kwiatów ogrodowych. Jest to wysoka roślina wieloletnia z rodziny ślazowatych pochodząca z basenu Morza Śródziemnego. Lubi suche i skaliste stanowisko. Jej długie łodygi pokryte są dużymi i pięknymi kielichowymi kwiatami w kolorze białym, żółtym, czerwonym, różowym czy purpurowym.

Nagietki większość osób kojarzy z maściami na gojące rany i naparami ziołowymi. Ale kwiaty te znajdują mnóstwo zastosowań ze względu na swoje dobroczynne właściwości. Poza tym są łatwą w uprawie ozdobą ogrodu.

Nasturcja jest rośliną jednoroczną z rodziny nasturcjowatych. Ma gładkie, silnie rozgałęzione i ulistnione, mniej lub bardziej płożące się pędy. Tarczowate, gładkie liście osadzone są na długich ogonkach. Nasturcja ogrodowa kwitnie od czerwca do jesieni. Kwiaty nasturcji nadają się jako kwiaty cięte.

Niezapominajki to maleńkie niebieskie kwiatuszki o intensywnym zapachu. Niezapominajki ogrodowe sprawdzą się w ogródkach skalnych, ozdobią brzegi rabatek i urozmaicą trawniki, na których tle prezentują się szczególnie uroczo.

Słoneczniki ogrodowy to kwiat, którego nazwa wbrew pozorom nie nawiązuje wcale do faktu, że kwiat przypomina słońce otoczone promieniami. Chodzi raczej o fenomenalną zdolność śledzenia tarczy słońca poprzez wyginanie grubej łodygi każdego dnia od wschodu do zachodu.

Krzewy ozdobne z ogrodu babci

Forsycja to krzew z rodziny oliwkowatych, który wczesną wiosną zdobią piękne kwiaty w kolorze żółtym. Charakterystyczne dla forsycji jest kwitnienie przed rozwojem liści – od marca jej gałązki obsypują się setkami maleńkich kwiatów.

Jaśmin to krzew lub pnącze z rodziny oliwkowatych o pięknych kwiatach w kolorze białym, różowym lub żółtym. Niektóre odmiany wydzielają słodki i intensywny zapach.

Kalina jest niewielkim drzewem lub krzewem z rodziny piżmaczkowatych, które zachwyca atrakcyjnym pokrojem i bardzo dekoracyjnymi kwiatami oraz owocami. Uwielbiam odmiany, których gałęzie uginają się pod ciężarem ogromnych kulistych kwiatów.

Lilak pospolity, popularnie zwany bzem, to kolejny krzew, który w maju obsypany jest maleńkimi i pięknie pachnącymi kwiatami, zebranymi w wiechy. Obfite kwiatostany w kolorze białym, fioletowym lub bordowym zachwycają urzekającym zapachem.

Róża to roślina krzewiasta, którą zachwycano się już starożytności i do dziś uważana jest za królową kwiatów. Mnogość odmian i gatunków sprawia, że każdy fascynat ogrodnictwa wybierze odpowiednie róże dla siebie, bo dostępne są róże pachnące oraz w wielu kolorach.

Zapomniane kwiaty z ogrodów moich babć

Ogród wiejski to taki, w którym kwiaty sadzone są warstwowo, od najwyższych poprzez średnie, aż po te najniższe. Wszystko po to, aby bujna roślinność stworzyła wielobarwne obrazy. Które z opisanych powyżej kwiatów, bylin i krzewów ozdobnych znanych mi z ogrodów moich babć pojawią się w moim ogrodzie? O tym przekonamy się już niebawem.

5 odpowiedzi do “Zapomniane kwiaty z ogrodów moich babć”

  1. Do listy roślin kwitnących z prababcinych ogródków można dodać penstemony, floksy!, rudbekie……..i wiele innych Pozdrawiam

    1. Ewo, oczywiście, można dodać ich jeszcze mnóstwo 🙂 Dziękuję za Twoje podpowiedzi. Ja opisałam te, które pamiętam z ogrodów moich babć 🙂

  2. Wszystkie kwiaty, które wymieniłaś są cudowne!
    Ogród do wspaniała pasja, a krzewy i kwiaty są przepiękne i bardzo relaksacyjne.
    Pozdrawiam

  3. Ten spis przywołał mi bardzo miłe wspomnienia z lat młodości spędzonych na wsi u dziadków. Jak mogłem zapomnieć o tych wspaniałych roślinach. Trzeba będzie wygospodarować trochę miejsca pod rośliny wymienione we wpisie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.