Zasady zdrowego stylu życia

Siedzący tryb życia, złe nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej i równowagi pomiędzy pracą i odpoczynkiem to tylko kilka czynników niekorzystnie wpływających na naszą sylwetkę, urodę i zdrowie. Postanowiłam coś zmienić w swoim życiu i zadbać o siebie holistycznie po urodzeniu dwójki dzieci. Poznaj zasady zdrowego stylu życia.

Teraz jest moment, by zadbać o siebie

Od kilkunastu miesięcy pasjonuje mnie życie milionerów i ludzi sukcesu. Chętnie czytam książki na ten temat i poznaję ich nawyki. Absolutnym must-have dla każdego z nich jest dbanie o siebie poprzez dietę czy aktywność fizyczną.

Prowadzę własną firmę, mam pracę, którą uwielbiam. Wspólnie z mężem wybudowaliśmy wymarzony dom. Mamy dwoje małych dzieci. Nadszedł w moim życiu taki moment, by tym razem postawić na siebie. Chcę zrzucić nadprogramowe kilogramy i zmienić swój styl życia na zdrowszy. Jeszcze w kwietniu bieżącego roku poczyniłam pewne kroki, by to zmienić. Po pierwsze samodzielnie (z drobną pomocą męża) przekopałam cały warzywnik. Zamierzam uprawiać w nim własne warzywa, zioła i owoce. Od zawsze chciałam mieć duży ogród z sadem, by móc po całym dniu w pracy spędzonym przed komputerem celebrować czas na świeżym powietrzu. Po drugie w kwietniu spotkałam się z Moniką, która również pomaga mi zadbać o siebie. Ale o tym poinformuję za kilka miesięcy, gdy już rezultaty będą zadowalające. Zatem teraz jest najlepszy moment, by poznać nawyki zdrowego stylu życia.

Zdrowy tryb życia – czyli jaki?

Zdrowy styl życia to popularne dziś hasło. Choć często powtarzane to chyba nie do końca zdajemy sobie sprawę z jego znaczenia. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest to „stan dobrego samopoczucia psychicznego, fizycznego i społecznego, a nie tylko brak choroby.”. Dla każdej osoby zrównoważony styl życia może znaczyć coś innego. A to z tego względu, że każdy z nas dokonuje wyborów w oparciu o kulturowe i osobiste priorytety.

Większość ludzi nie jest świadoma szkodliwych nawyków i decyzji, które wpływają na ich życie. Okazuje się, że to nie tylko dieta i ćwiczenia. Zrównoważony styl życia to całokształt nawyków i codziennych wyborów, które wpływają na nas holistycznie. Dobrze jest go poprzedzić opracowaniem planu.

Zrównoważony styl życia krok po kroku

Opracowałam własną koncepcję zmiany stylu życia na tę jego zdrowszą wersję. Zamierzam wdrażać je powoli, w odpowiednim dla siebie czasie, słuchając swojego ciała i intuicji. Według mnie opiera się ona na 7 filarach.

Aktywność fizyczna

Kilka lat temu pokochałam slow jogging i praktykowałam go z prawdziwą przyjemnością. Przez ostatnie 4 lata ze względu na dwie ciąże musiałam zrezygnować z ćwiczeń. Jako pracująca mama dwójki maleńkich dzieci (Amelka kończy roczek 1 czerwca 2023, a Robercik 3-latka we wrześniu) wieczorami często zwyczajnie jestem zmęczona i padam na twarz. Mój dzień pracy dostosowany jest do potrzeb córeczki (ponieważ synek uczęszcza do żłobka) i nawet mogę wpisać aktywność fizyczną w harmonogram dnia. Rzadko jednak udaje się zrealizować taki plan – czasem zadzwoni telefon i rozmowa potrwa chwilę, innym razem trzeba wykonać projekt, a jeszcze innym wyjaśnić klientowi niezrozumiałą dla niego kwestię.

Poza tym dla wielu osób, szczególnie tych z otyłością, samo słowo „ćwiczenia” brzmi jak katorga i najwyższa kara. Mówi się, że „ruch to zdrowie”, zatem wcale nie musi to być morderczy trening na siłowni czy fitness, którego nienawidzisz. Może to być prosta aktywność, która sprawia Ci przyjemność. Dla mnie są to spacery po górach, lesie i okolicy, jazda na rowerze czy prace ogrodowe. I właśnie ta ostatnia kwestia daje mi niesamowicie mnóstwo przyjemności.

Dieta

Jest mnóstwo diet, wiele zbyt restrykcyjnych. Poza tym samo słowo „dieta” kojarzy się ze spożywaniem niesmacznego, niedoprawionego jedzenia, często w postaci dań gotowanych na parze czy sałatek. Dieta nie powinna być dla nas karą, a pyszną ucztą, która motywuje do zmiany nawyków żywieniowych na zdrowsze. Dobrym rozwiązaniem jest wypełnienie swojego menu mnóstwem warzyw i owoców o różnorodnych smakach i kolorach, które wpłyną na poprawę samopoczucia i które chce się jeść wzrokiem.

Jeśli chodzi o moje odżywianie, to postanowiłam najpierw wprowadzić niewielkie zmiany. Zrezygnowałam z picia napojów słodzonych i jedzenia i pieczywa oraz ograniczyłam ilość słodyczy, ziemniaków i makaronu. Śniadanie i kolacja to dwa posiłki, które zamieniam na zdrowy koktajl. Poza tym jadam jeszcze drugie śniadanie, obiad i małą przekąskę w postaci owocu lub jogurtu naturalnego. Obiady kupuję w lokalnej restauracji – w tym momencie mojego życia nie ma innej możliwości. Poza tym swoje posiłki wypełniam warzywami, owocami i orzechami.

Równowaga pomiędzy pracą i życiem prywatnym

Robienie w życiu zawodowym tego, co się lubi, sprawia, że chce się pracować więcej. Tak po prostu, dla samego fanu. Dla tej radości i ciepła na sercu, które inspirują do doskonalenia się w zawodzie, który daje satysfakcję i spełnienie. Łącząc obowiązki mamy małych dzieci, nie mogę pracować tak dużo, jak wcześniej. Często wykorzystuje każdy wolny moment, by nadrobić zaległości zawodowe i wykonać drobne prace dla klientów, napisać artykuł na zamówienie lub na jedną z własnych stron. Jako mama i bizneswoman muszę:

  • znać swoje priorytety;
  • umiejętnie zarządzać czasem;
  • stawiać granice i czasem mówić „nie”;
  • w harmonogramie dnia planować czas tylko dla siebie.

Zdarzają się jednak takie momenty, gdy mój harmonogram w pracy pęka w szwach, dni, kiedy telefon nieustannie dzwoni oraz takie, gdy zostaję zasypana mailami. Bywa, że moje biznesowe życie przypomina roller coaster, który ciągle się rozpędza, choć myślałam, że prędkość maksymalną osiągnęłam dawno temu. Doskonale wiem, że to moment, by wprowadzić zdrowe zmiany, aby uniknąć wypalenia zawodowego. Właśnie dlatego staram się, kiedy tylko mogę przebywać w ogrodzie, rozwijać swoje hobby, spacerować i spędzać czas z najbliższymi.

Innym z moich patentów na balans pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym jest fakt, że po 16 i w weekend mam czas dla rodziny. Wówczas nie odbieram telefonów z pracy. Staram się też koncentrować na wykonywaniu jednego zadaniu na raz aż do jego ukończenia. Wielokrotnie w ciągu dnia zamykam pocztę e-mail i wyciszam telefon, aby nic nie rozpraszało mojej uwagi podczas wykonywania pracy zawodowej.

Zarządzanie stresem

Stres w znacznym stopniu wpływa na nasze życie. Tylko jak będąc mamą pracującą zawodowo ograniczyć stres? Przecież jest to „mission impossible”. Długotrwały stres i napięcia niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Nie da się go uniknąć, możemy jednak nauczyć się relaksować i uwalniać od stresu. W tym celu sprawdzi się joga, medytacja, afirmacja czy wizualizacje.

Higiena snu

Sen jest niezbędny dla zdrowia. Idealnie byłoby chodzić spać i budzić się zgodnie z naturalnym rytmem. W przypadku rodziców małych dzieci (takich, które jeszcze nie przesypiają całej nocy) jest to niemożliwe, a znam to z doświadczenia. Choć mam najwygodniejszy materac do spania i piżamę. Mam też własną wieczorną rutynę i zero problemów z zasypianiem. Ba! Przykładam głowę do poduszki i od razu padam z nóg i zasypiam. Chciałabym nawet dłużej pospać w weekendy, ale moje dzieci najczęściej mają inne plany.

Nawadnianie organizmu

Woda powinna być naszym podstawowym napojem. I w moim życiu ostatnio rzeczywiście jest. Zrezygnowałam z picia soków i napojów gazowanych. Staram się pić jej około 1,5 litra dziennie. Zawsze mam na biurku, przy którym pracuję, dużą szklankę wody, która przypomina mi o jej spożywaniu niewielkimi łykami. Ostatnio dowiedziałam się, że dobrą praktyką pomagającą nawodnić organizm jest wypijanie małej szklanki wody po przebudzeniu, przed posiłkiem oraz przed snem.

Relacje z innymi

Może to być zadziwiające, że w tematyce zdrowego stylu życia poruszam kwestię relacji z innymi ludźmi. Warto podkreślić, że odgrywają one istotną rolę w naszym życiu, ponieważ drugi człowiek może nas motywować i inspirować do działania. Poza tym ludzie szczęśliwi doświadczają mniej napięć i stresu. Zatem postanawiam kochać, wspierać, uszczęśliwiać i dodawać skrzydeł tym, którzy poprawiają moje samopoczucie (choć moim zdaniem zachowuję się w ten sposób wobec każdego człowieka, którego spotykam na swojej drodze).

Wdrażanie zmian w stylu życia

Nie planuj radykalnych wprowadzania radykalnych zmian. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest metoda małych kroków. Zmiany są niezbędnym elementem życia. Nie da się przed nimi uchronić, mimo iż z każdą nowością wiąże się mnóstwo obaw i trosk. Prowadzenie zdrowego trybu życia nie jest skomplikowane. Choć te znane nam nawyki często bywają szkodliwe, to chyba najbardziej przerażające w zmianie stylu życia na zdrowy jest to, co nowe. Fakt, że będzie to czasochłonne, pracochłonne, że będzie wymagało od nas mnóstwa zaangażowania i wysiłku… Jednak bez wysiłku nic w życiu nie osiągniemy. Trochę obawiam się tego, że wpadnę w wir codzienności – łączenia pracy zawodowej z macierzyństwem i moje postanowienia o zmianie nawyków i stylu życia na bardziej zrównoważone posypie się jak domek z kart. Zdaję sobie sprawę, że to najlepszy czas na zmiany i priorytetem jest dla mnie zdrowie, samopoczucie i szczuplejsza figura.

Zasady zdrowego stylu życia

Zmiana stylu życia na zdrowszy – czy to się uda?

To się już dzieje w moim życiu. Zabierałam się do tego od wielu lat. A teraz – każde kolejne wydarzenie i decyzja, które podejmuję w związku ze zmianą stylu życia na bardziej zrównoważony, jest jakby naturalna, przemyślana i intuicyjna. To jest ten czas. To jest ten moment. To dla mnie chwila, by troskliwie i z miłością zadbać o siebie holistycznie – o ciało i duszę. Nareszcie jestem dla siebie najważniejsza. Autentycznie kocham siebie i krok po kroku wprowadzam kolejne zmiany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.