Wspominałam już wcześniej, że mam w sobie coś z Zielarki — Szamanki. Po prostu lubię używać roślin i ziół tak jak dawniej nasze babki i prababki. Zamiast iść do apteki po preparaty pielęgnacyjne czy lecznicze na różnorodne dolegliwości, wolę naturalne rozwiązania. Przygotowałam kalendarz zbioru ziół i roślin.
Dlatego też wiele półek w mojej kuchni zajmują słoiki, w których zamknięte są suszone zioła. Można też przygotowywać z tych roślin lecznicze nalewki.
Zioła w kosmetyce
Jest mnóstwo roślin i ziół, które możemy przechowywać w formie suszu i używać w celach kosmetyczno-pielęgnacyjnych. W ten sposób dbały o siebie kobiety w dawnych czasach, kiedy nie było jeszcze tak wielu dostępnych dziś kosmetyków. Nie zapominajmy o znanych od tysięcy lat roślin, które charakteryzują się właściwościami pielęgnacyjnymi. Sama chętnie w celach kosmetycznych używam pokrzywy, skrzypu, kwiatów nagietka, róży bądź rumianku.
Zioła w medycynie naturalnej
Przyznam szczerze, że jest dużo więcej ziół, które można zastosować w medycynie naturalnej by, koić różnorodne dolegliwości niż udało mi się do tej pory samej poznać. Mimo to bardzo chętnie poznaję kolejne rośliny, które można wykorzystać w naturalnej medycynie i uczę się ich właściwości.
Kalendarz zbierania roślin i ziół
Zioła i rośliny, które warto zbierać w maju:
- pokrzywa
- kwiaty czarnego bzu
- mniszek lekarski
- kwiaty kasztanowca
- krwawnik
- babka lancetowata
Zioła i rośliny, które warto zbierać w czerwcu:
- rumianek
- melisa
- płatki róży
- kończyna
- skrzyp polny
- fiołek trójbarwny
- lipa
- mięta
- jaśmin
- rozmaryn
- tymianek
- lubczyk
Zioła i rośliny, które warto zbierać w lipcu i sierpniu to nagietek, rumianek i dziurawiec.
Uwielbiam zbierać i suszyć ziółka. Używam ich w celach pielęgnacyjnych, ale także w celu naturalnego łagodzenia różnorodnych dolegliwości. Jestem sceptycznie nastawiona do specyfików z apteki, szczególnie tych mocno i głośno reklamowanych. Dlatego sama wybieram to, co najlepsze z natury i niczym dawna Zielarka – Szamanka. I jak nasze babki i prababki tworzę z nich ekstrakty do celów pielęgnacji włosów i skóry, przygotowuję napary ziołowe, przyprawiam potrawy oraz zamieniam je w domowe ziołowe nalewki. Uważam, że warto zwracać się do natury i czerpać z niej to, co oferuje nam najlepszego.
A Ty chętnie używasz ziół w kuchni, domowej pielęgnacji czy jako naturalne sposoby łagodzenia dolegliwości?