Czy wychowanie dziecka bez generowania mnóstwa dodatkowych śmieci jest możliwe? Filozofia zero waste jest bliska mojemu sercu. Choć do tej pory nie znalazłam sposobu na to, aby przestać je generować, to zdecydowanie staram się kreatywnie podchodzić do życia i szukać proekologicznych rozwiązań. Teraz stoję przed kolejnym wyzwaniem, czyli jak ograniczyć ilość generowanych śmieci po urodzeniu dziecka?
Spis treści
Nowy Członek Rodziny w postaci długo wyczekiwanego potomka przywodzi na myśl mnóstwo prezentów, zabawek, pieluch, mokrych chusteczek i innych niezbędnych gadżetów dla noworodka. Wiąże się z tym generowanie kolejnych kilogramów śmieci. Czy istnieją sposoby, aby ograniczyć ilość odpadów do minimum? Okazuje się, że tak!
Gospodarstwo domowe, które ogranicza produkcję odpadów, tworzy mniej toksyczne środowisko, jest proekologiczne i oszczędza pieniądze poprzez podejmowanie mądrych wyborów każdego dnia.
Pojawienie się noworodka w rodzinie najczęściej oznacza zakup wyprawki, wózka, łóżeczka oraz wielu niezbędnych akcesoriów i gadżetów. Maluszek szybko rośnie, a to wiąże się z kolejnymi zakupami odzieży, zabawek czy niezbędnego sprzętu. Choć przedmioty jednorazowego użytku mogą ułatwiać życie, to są kosztowne i generują dodatkowe śmieci. Wielu producentów poprzez obietnicę wygody zachęca konsumentów do zakupu nie zawsze zdrowych dla dziecka i planety produktów jednorazowych. Z drugiej zaś strony czasami przesadzamy, bo noworodek naprawdę nie potrzebuje nadmiernej ilości tych przedmiotów. Dopiero świadomość pułapek i wyzwań, które pojawiają się w życiu młodych rodziców, pozwala opracować odpowiedni plan działania.
Jeszcze przed ciążą miałam świadomość, że na przykład popularne środki czystości, których używamy do sprzątania czy prania w domu, zawierają składniki toksyczne, a w efekcie niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie i środowisko naturalne.
Małe dzieci często leżą na podłodze, wkładają różne przedmioty do ust i mogą połknąć kurz, który może zawierać zanieczyszczenia, pozostałości środków czystości czy perfumowane spraye. Dlatego jeszcze przed zajściem w ciążę zdecydowałam się sprzątać swój dom domowymi i ekologicznymi środkami czystości zero waste.
Noworodek i zero waste
Jeśli chodzi o nowo narodzone dziecko, to najwięcej śmieci generują pieluchy oraz opakowania po mleku dla noworodka, w przypadku gdy mama nie zdecyduje się na karmienie piersią.
Karmienie noworodka i zero waste
Karmienie piersią to najbardziej ekologiczny, a także najzdrowszy dla dziecka sposób karmienia, który nie powoduje generowania dodatkowych ilości śmieci. Sama zamierzam karmić piersią moje dziecko, dlatego mam nadzieję, że w tej sprawie uda mi się ograniczyć odpady do minimum. Poza tym zamierzam używać szklanych butelek dla noworodka, zamiast tych popularnych – plastikowych. Uważam, że są one ekologiczne i zdrowsze dla maluszka, mimo iż odrobinę cięższe i mogą się potłuc, gdy spadną na podłogę. Dobrym rozwiązaniem zero waste jest również mrożenie nadmiaru mleka z piersi dla noworodka.
Wielorazowe chusteczki zamiast jednorazowych chusteczek nawilżających dla noworodka
Zamierzam również zrezygnować ze stosowania chusteczek nawilżających. Zamiast nich, kupiłam już 50 miękkich pieluszek muślinowych, które posłużą do mycia pupy dziecka. Wystarczy odrobina wody z mydłem i tyle. Po ich użyciu można je wyprać, wyprasować i z powodzeniem używać ponownie. Jednak dobrym rozwiązaniem, szczególnie podczas wyjazdów do rodziny z noworodkiem, będzie używanie biodegradowalnych kompostowalnych chusteczek nawilżających do pielęgnacji skóry dziecka.
Pieluchy dla noworodka a zero waste
Z jednej strony chciałabym żyć jak najbardziej proekologicznie. Dlatego długo zastanawiałam się nad używaniem pieluch tetrowych. Jednak chęć pogodzenia macierzyństwa, z prowadzeniem własnego biznesu oraz dbaniem o maluszka i dom sprawia, że staram się wybierać rozwiązania, które będą mi ułatwiać życie w czasie, gdy będę musiała odnaleźć się w nowej życiowej roli. Domyślam się, że pranie i suszenie pieluszek tetrowych jest czasochłonne. W związku z tym rozważam wybór biodegradowalnych pieluszek jednorazowych, które sprawiają, że skóra dziecka lepiej oddycha i zawierają zdecydowanie mniej substancji chemicznych niż popularne pieluszki jednorazowe.
Na przykład w pieluszkach Baby Beaming dla noworodka chłonna warstwa została wykonana z bawełny i kukurydzy zamiast plastiku. Warstwa absorbująca powstała z miazgi papierowej o konsystencji bawełny. A to oznacza, że pieluszki te są wolne od szkodliwych polikrynalów, perfum, wybielaczy optycznych, GMO, substancji nawilżających, chloru, lateksu, formaldehydu, ftalanów, MBT (monobutiltin), TBT (tributyltin) czy DBT (dibutyltin). Te biodegradowalne pieluszki rozkładają się w 65% po 4 latach. Moją uwagę zwrócił również fakt, że pieluszki te otrzymały certyfikat Vegan Society i polecane są dla dzieci z problemem wrażliwej skóry, egzemą, astmą czy pieluszkowym zapaleniem skóry.
Naturalne kosmetyki do pielęgnacji noworodka zero waste
Istnieje mnóstwo naturalnych produktów do pielęgnacji skóry dla niemowląt jednak większość z nich znajduje się w plastikowych opakowaniach. Dobra wiadomość i porada mojej położnej środowiskowej jest taka, że potrzebujemy naprawdę niewiele kosmetyków dla noworodka. W rzeczywistości używanie jak najmniejszej liczby preparatów będzie zdrowsze dla jego skóry. Łagodne mydło w kostce lub w płynie, rumianek, oliwa z oliwek czy mąka ziemniaczana doskonale się sprawdzą.
Kupuj używane ubrania i wyprawkę dla noworodka
Uważam, że to świetne rozwiązanie zero waste i bardzo korzystne ekonomicznie. Jeśli chodzi o ubrania dla noworodka, kupiłam ładne ciuszki w sklepach z odzieżą używaną. Znalazłam również ogłoszenie w lokalnym serwisie ogłoszeniowym i zakupiłam ubranka w rozmiarach 56-62 od pani z sąsiedztwa, które spokojnie wystarczą na kilka najbliższych miesięcy po urodzeniu maluszka. Gratis dostałam wanienkę do kąpania dla noworodka. Zatem wszystkie ubrania dla noworodka w tym mnóstwo śpiochów, body, pajacyków, kaftaników, koszulek z długim i krótkim rękawem, półśpiochów, rajstop, skarpetek, rękawiczek niedrapków, kombinezonów oraz czapek, 2 pary butów wraz z wanienką do kąpania i przewijakiem kosztowały mnie około 600 zł.
Rozważałam również zakup używanego wózka, jednak ze względów na bezpieczeństwo maluszka zdecydowaliśmy się kupić nowy wózek 3 w jednym dla noworodka. Wypatrzyłam także łóżeczko z pościelą dla noworodka, które po kilku latach można zmienić w tapczanik. Uważam, że to doskonałe rozwiązanie zero waste, które pozwoli nam korzystać z tego mebla przez dłuższy czas. Jako że czeka nas przeprowadzka do nowego domu, to zamierzam również kupić nowe meble do pokoju dla maluszka, które z pewnością posłużą mu przez wiele lat.
Przygotuj własne jedzenie dla niemowląt
Zamiast wydawać pieniądze na zakup słoiczków z jedzeniem dla niemowląt, zamierzam przygotowywać dla niego domowe puree z ekologicznych warzyw i owoców oraz mięsa z indyka. Można przygotować większe partie i je zamrażać.
Starannie wybieraj zabawki
Zastanów się, czy te wszystkie wykonane z plastiku i tworzyw sztucznych zabawki są niezbędne dla szczęścia twojego dziecka. Często po zepsuciu się trafiają do kosza. Niemowlęta i małe dzieci nie potrzebują zbyt wielu zabawek. Podczas ich wyboru priorytetem, zamiast ilości, powinna być ich jakość i bezpieczeństwo użytkowania.
Wiele poradników dotyczących wychowania dzieci i zero waste zachęca świeżo upieczonych rodziców do kupowania ubrań i pieluszek wykonanych z naturalnych i organicznych materiałów posiadających odpowiednie certyfikaty czy nietoksycznych kosmetyków do pielęgnacji skóry. Choć to cenne sugestie to rozwiązania te mogą okazać się zbyt drogie dla wielu rodziców. Czasem warto postawić na zdrowy rozsądek.
Zachęcam również do korzystania z powyższych porad oraz do dzielenia się w komentarzach swoimi sprawdzonymi patentami w temacie dziecko i zero waste. Na blogu o zero waste znajdziesz więcej podpowiedzi.