Zero waste w domu i w pracy – pomysły, przykłady i rozwiązania

Okazuje się, że zero waste to świetna filozofia życia, która poprzez rozsądne gospodarowanie przedmiotami, które posiadamy i przemyślane oraz świadome zakupy doskonale sprawdza się w każdej dziedzinie życia, a dodatkowo pozwala zaoszczędzić pieniądze. Dlaczego? Bo zasady zero waste możemy z powodzeniem wykorzystywać w domu, w kuchni, łazience, w szafie i modzie, w kosmetykach i środkach do prania i sprzątania, w biurze i firmie oraz w ogrodzie. Poznaj sposoby i przykłady na zero waste w życiu.

Zero waste w kuchni

Rozpoczynając styl życia zero waste prawdopodobnie pierwszym obszarem, na który zwrócimy uwagę, będzie kuchnia. Od plastikowych opakowań, gadżetów i przyborów kuchennych, poprzez jednorazowe ręczniki papierowe czy serwetki lub środki czystości w plastikowych opakowaniach wypełnione składnikami toksycznymi. A warto wprowadzić zasady zero waste w kuchni, by ograniczyć ilość zakupów i generowanych śmieci. Istnieje wiele sposobów na zastosowanie zasad zero waste w kuchni, które wpłyną pozytywnie na środowisko naturalne oraz twój budżet.

Na zakupy wybieram się z własnym wiklinowym koszykiem oraz torbami wielokrotnego użytku wykonanymi z materiału. Istnieje mnóstwo alternatyw, które pomogą wyeliminować plastikowe opakowania z kuchni. Choć uważam, że ograniczenie odpadów kuchennych stanowi wielkie wyzwanie to nie lubię wyrzucać jedzenia. Dlatego suszę chleb, wykorzystuję dania z pozostałości z obiadu i przygotowuje z nich nowe i pyszne posiłki. Mam własny przydomowy ogródek, tworzę domowe przetwory, zbieram i suszę zioła oraz mrożę nadmiar posiłków czy suszę czerstwy chleb, z którego robię bułkę tartą. Ale to nie wszystko, na moim blogu lifestylowym o zero waste dzielę się przepisami zero waste oraz poradami jak ograniczyć marnowanie pieniędzy i nie wyrzucać żywności:

Zero waste w ogrodzie

W jaki sposób zmniejszyć ilość śmieci w ogrodzie i czy to możliwe? Oczywiście! Sama wykorzystuję mnóstwo sprawdzonych sposobów na zero waste w ogrodzie. Poza kompostowaniem i zbieraniem deszczówki staram się używać ponownie plastikowe doniczki na rośliny. Zainwestowałam w dobrej jakości narzędzia i mam nadzieję, że posłużą przez wiele lat. W kilku miejscach w ogrodzie zasadziliśmy łąki kwietne, które koszone są jedynie raz w sezonie. Mam własne drzewka i krzewy owocowe oraz warzywnik a sezonowe warzywa i owoce wykorzystuję w codziennym menu. Stosuję naturalne środki ochrony roślin, a to nie koniec, bo kolejne sprawdzone porady, jak czerpać korzyści z zero waste w ogrodzie, opiszę w artykułach na blogu SposobyNaZycie.pl:

Zero waste w łazience

Również w łazience znajdziemy wiele jednorazowych produktów higienicznych oraz kosmetyki i preparaty w plastikowych opakowaniach, które nie łatwo poddać recyklingowi. Świadomi konsumenci szukają prostych rozwiązań zgodnych z zero waste w łazience, by zamienić szampon znajdujący się w plastikowej butelce na szampon w kostce, albo zamiast jednorazowych płatków kosmetycznych wybierają te wielorazowe. Można też tworzyć własne domowe kosmetyki, naturalne preparaty do prania i sprzątania.

Zero waste w pracy

Prowadzenie własnej firmy generuje mnóstwo odpadów. Najczęściej jest to papier, kartony, folia bąbelkowa i mnóstwo ulotek. Dążenie do zero waste w biurze stało się dla mnie priorytetem, od kiedy pracuję w zaciszu własnego domu. Dobrym pomysłem na zero waste w biurze jest przesyłanie danych online, bez konieczności ich drukowania czy zabieranie własnego drugiego śniadania i kawy. Zamiast kupować wodę w plastikowych butelkach, zabieraj ze sobą do biura miedzianą butelkę do oczyszczania wody kranowej lub przefiltrowana wodę w estetycznej szklanej butelce. Istnieje jeszcze mnóstwo sposobów na to, by wdrożyć zasady zero waste w biurze, a wszystkie opisuję i pokazuję na łamach mojego popularnego kobiecego bloga lifestylowego.

Zero waste i dziecko

Choć mogłoby się wydawać, że nie da się połączyć dziecka i zero waste to na blogu lifestylowym SposobyNaZycie.pl udowadniam, że to nieprawda. Okazuje się, że noworodek wcale nie potrzebuje tak wielu rzeczy, jak próbuje się wmówić przyszłym rodzicom. A ograniczenie produkcji śmieci to kwestia, która staje się szalenie ważna szczególnie w kontekście naszej przyszłości. Choć w przypadku dzieci zero waste może być trudne do wdrożenia i wykonania, to warto podejmować różnorodne kroki. Chodzi o to, by maksymalnie zminimalizować ilość produkowanych odpadów i żyć w sposób minimalistyczny. Istnieje wiele bezsensownych produktów jednorazowego użytku dla dzieci takich jak nawilżane chusteczki, których wcale nie potrzebujesz, mimo iż wszyscy przekonują Cię, że jest Ci to niezbędne. Na blogu SposobyNaZycie.pl pokażę Ci jak zmniejszyć ilość śmieci związanych z jedzeniem, zabawą, higieną i ubrankami dziecięcymi, które pozwoli Ci zyskać spore oszczędności.

Sama kupiłam używane ubrania dla noworodka i nadal poszukuję ubrań dla synka w sklepach z odzieżą używaną czy odkupuje od koleżanek. Poza tym stosuję szklane butelki do karmienia dziecka, czy bawełniane ręczniczki zamiast jednorazowych mokrych chusteczek. W jednym z artykułów na moim blogu lifestylowym zdradzam odpowiedź na pytanie: Zero waste i noworodek – czy to możliwe?.

Zero waste moda

Branża modowa uważana jest za jedną z najbardziej zanieczyszczających środowisko. Produkcja odzieży generuje ogromne ilości odpadów, a często odzież jest szkodliwa dla środowiska naturalnego. Czy wiesz, że poliester i inne materiały syntetyczne składają się z drobnych włókien, które przedostają się kanalizacją do cieków wodnych? Tym samym zjadają je zwierzęta. Dlatego uważam, że świetnym rozwiązaniem jest kupowanie ubrań z naturalnych włókien, których wysoka jakość sprawi, że posłużą znacznie dużej. Sama chętnie kupuję odzież w second handach czy wymieniam się ubraniami z koleżankami. A stare bawełniane ubrania wykorzystuję na szmatki do sprzątania. Dlatego zgodnie z filozofią zero waste najlepiej wybierać odzież z naturalnych tkanin, czyli bawełny, lnu i konopi czy jedwabiu. Naturalne włókna ulegają rozkładowi w ciągu kilku miesięcy.

W garderobie warto również zachować umiar, by w twojej szafir znajdowały się torebki, odzież i obuwie, dodatki, które nosisz.

Sama poszukuję naturalnych tkanin, wybieram ekologiczną pościel z wełny alpaki, wełniany szal Merino czy koc z wełny jagnięcej i uważam, że zakupy w sklepie z odzieżą używaną to nie grzech.

Zero waste kosmetyki

Ekologiczne rozwiązania warto wdrożyć również w kosmetyce i rutynie pielęgnacyjnej, co pozwoli ograniczyć ilość generowanych śmieci i plastiku. Zapomnij o jednorazowych środkach higienicznych. Warto wybierać płatki do demakijażu wielokrotnego użytku oraz poszukiwać kosmetyki w szklanych opakowaniach.

Dobrym rozwiązaniem jest używanie kosmetyków z wymiennymi pojemnikami. Do mycia twarzy świetnie sprawdzi się gąbka konjac. Świetnym pomysłem na zero waste w kosmetyce jest tworzenie domowych kosmetyków np. peelingów do ciała. Rodzinne manufaktury kosmetyków naturalnych coraz częściej dają możliwość zwrotu opakowań kosmetyków, które po dezynfekcji używane są ponownie.

Zero waste sprzątanie

Chciałabyś posprzątać swój dom, ale bez negatywnego wpływu na zdrowie i samopoczucie najbliższych i niszczenia planety? Poznaj moje wskazówki dotyczące sprzątania zero waste. Wcale nie potrzebujesz jednorazowych chusteczek dezynfekujących, ręcznika papierowego czy odświeżacza o zapachu gór lub lasu. Wcale nie potrzebujesz mnóstwa plastikowych gadżetów do sprzątania. Wybierz trwały sprzęt, zrób szmatki ze znoszonej odzieży i przygotuj własne środki czystości. Na blogu o zero waste podpowiadam jak zrobić tanie i skuteczne środki czystości DIY. Tworząc naturalne i ekologiczne środki czystości, dbasz o swoje zdrowie i środowisko naturalne oraz oszczędzasz pieniądze. Potrzebujesz jedynie szklanej butelki ze spryskiwaczem, olejków eterycznych, sody oczyszczonej i octu. Sama szukam właściwości czyszczących różnych produktów odpadowych, a na moim blogu lifestylowym o zero waste piszę jak wykorzystać ponownie skórkę od banana czy jak zrobić domowe środki czystości ze skórek cytrusów:

Zero waste pranie i zmywanie

Jeśli chodzi o wprowadzanie zero waste w pralni to na razie mam z tym problem. Moim zdaniem orzechy piorące są trochę przereklamowane i nie działają. Choć staram się prowadzić styl życia less waste, to jeśli chodzi o proszek i płyn do prania – znalazłam idealne, które powodują, że pranie jest czyste i pachnące przez wiele tygodni. Zastanawiam się, czy mogę zrobić coś więcej by być bardziej proekologiczna w dążeniu do ekologicznego prania, by zmniejszyć ślad węglowy oraz ograniczyć ilość zużywanej wody i plastikowych opakowań po preparatach do prania? Pralkę i zmywarkę przed włączeniem maksymalnie zapełniam i wybieram program prania ekologicznego. Najczęściej nastawiam program 40 stopni, który nie tylko pierze w niższej temperaturze, ale również oszczędza wodę. Dodatkowo nie używam suszarki do suszenia prania, a pozwalam mu wyschnąć naturalnie, po rozwieszeniu na linkach lub suszarce do prania. Postaram się poszukać kolejnych sposobów na zmywanie zero waste oraz pranie w stylu zero waste.

Zero waste w domu i w pracy - pomysły, przykłady i rozwiązania

Więcej o filozofii zero waste przeczytasz w artykułach:

Jedna odpowiedź do “Zero waste w domu i w pracy – pomysły, przykłady i rozwiązania”

  1. To ważne, żeby zwracać uwagę na to na czym jemy, czym, czy też w co pakujemy. Ja od lat staram się wybierać naczynia i opakowania wielorazowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.