Zielistka. Kiedy byłam małą dziewczynką stała na parapecie w kuchni w moim rodzinnym domu. Dlatego, kiedy przechodząc pewnym korytarzem, zauważyłam zielistkę na parapecie, nic mnie nie powstrzymało przed urwaniem dwóch odnóżek tego mało wymagającego kwiatka. Znasz zielistkę Sternberga? Poznaj jej właściwości, wpływa na zdrowie oraz dowiedz się jak ją uprawiać.
Zielistka to kwiat doniczkowy, który stał na kuchennym parapecie w moim rodzinnym domu, kiedy miałam kilka lat. Nie wiem, dlaczego, ale roślina ta kojarzy mi się z pradziadkiem. Być może dlatego, że pradziadek Antoni często siadał obok niej – i taki obraz mi już w głowie pozostał. A że nadszedł ten fantastycznym moment, kiedy małymi kroczkami przygotowujemy się do przeprowadzki do nowego domu (nastąpi to za rok) ja już teraz staram się kolekcjonować coraz więcej egzemplarzy roślin doniczkowych i ogrodowych, ponieważ uwielbiam się nimi otaczać. Pamiętam, jak pewnego chłodnego dnia szłam korytarzem jednej z firm kosmetycznych. Zobaczyłam to cudo z pięknymi odnóżkami… Urwałam dwie sztuki. Kilka dni stały w wodzie, ale niezbyt dobrze się czuły, dlatego wsadziłam je bezpośrednio do doniczki z ziemią. Po kilku miesiącach mam już piękny okaz.
Zielistka co to za roślina?
Jej piękne podłużne liście z białą pręgą na środku przyciągają wzrok. Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum), czy zielistka czubiasta, to popularna dawniej, a dziś już troszkę zapomniana roślina doniczkowa. Jest mało wymagająca. Bardzo prosta w uprawie i szybko rosnąca. Zaliczana do grupy roślin trawiastych. Pochodzi z Południowej Afryki, a w Europie pojawiła się w XIX wieku. Ma białe kwiaty. Zielistka jest jedną z najpopularniejszych roślin biurowych i pokojowych na świecie.
Mało wymagająca roślina jest idealna dla nowicjuszy i ludzi zabieganych, bo przetrwa nawet trudne warunki. Oczywiście możesz przygotować jej odpowiednie warunki, by przyspieszyć jej wzrost. Jak to zrobić?
Zielistka Sternberga – stanowisko
Choć pamiętam, że w moim rodzinnym domu doskonale czuła się w silnie nasłonecznionym miejscu to aktualnie w moim mieszkaniu stoi w jasnym stanowisku, gdzie jedynie rano jej liście mają bezpośredni kontakt z promieniami słońca. To właśnie odpowiednia ilość światła wpływa na zabarwienie i intensywny wzrost. Doskonale czuje się także ustawiona w miejscu półcienistym, ale wówczas może wolniej rosnąć. Latem można wystawić ją na dobrze nasłoneczniony balkon, taras czy do ogrodu.
Zielistka Sternberga – sadzenie i przesadzanie
Doskonale rośnie w zwykłej ziemi przeznaczonej do roślin doniczkowych. Sadząc ją, należy pamiętać, aby zachować minimum 2-centymetrowy odstęp korzeni od ścian doniczki. Z powodzeniem można ją przesadzać o każdej porze roku. Warto też pamiętać, by na dno doniczki wsypać warstwę keramzytu, która ma za zadanie ochronę korzeni przed nadmiarem wilgoci.
Zielistka Sternberga – podlewanie
Zielistka lubi regularnie i obfite podlewanie, ale nie toleruje zalewania wodą. Nadmiar wilgoci trzeba usunąć kilka minut po podlaniu. Od wiosny do jesieni ziemia w doniczce zielistki powinna być lekko wilgotna. W swoich grubych korzeniach zielistka przechowuje wodę, dlatego niestraszne jej są krótkie okresy przesuszenia. Nie powinny jednak trwać zbyt długo. Jeśli zielistka ma zbyt mało wody lub zostanie przelana, to końcówki liści stają się suche i brązowe.
Zielistka Sternberga – nawożenie
W związku z tym, że zielistka jest rośliną mało wymagającą, doskonale rośnie, nawet gdy jest oszczędnie nawożona. Choć w głównym okresie wzrostu, czyli od marca do września, warto co dwa do czterech tygodni zasilać ją odżywką do roślin doniczkowych.
Zielistka Sternberga – rozmnażanie
Zapewnienie optymalnych warunków i odpowiednia pielęgnacja zielistki sprawia, że roślina rośnie w ekspresowym tempie. A rozmnażanie zielistki może odbywać się na kilka sposobów:
- poprzez wyrastające na długich pędach odnóżki. Wystarczy je urwać i podobnie jak ja zrobiłam to z moimi odnóżkami, wsadzić do doniczki ziemią;
- poprzez podział bryły korzeniowej. Dorodne rośliny delikatnie dzielimy na mniejsze sadzonki.
Zielistka Sternberga – zimowanie
Zielistka to roślina zielona przez cały rok, jednak zimą, w okresie mniej intensywnego wzrostu należy ograniczyć nawożenie i podlewanie.
Zielistka Sternberga – choroby i szkodniki
Zielistka jest jedną z bardziej odpornych i łatwiejszych w utrzymaniu roślin doniczkowych. Rzadko występują u niej choroby. Przesuszone liście zielistki mówią, że została przelana. Zwijające się i szybko brązowiejące lub klejące się liście zielistki z widocznymi na powierzchni pęcherzami mogą wskazywać na to, że zielistkę zaatakowały szkodniki takie jak: mszyce, wciornastki, miseczniki czy tarczniki.
Zielistka Sternberga – właściwości zdrowotne
Zielistka pozytywnie wpływa na nasz organizm. Obniża ciśnienie, odpręża i zmniejsza zmęczenie. Poprawia jakość powietrza w mieszkaniu i ułatwia oddychanie. Warto posiadać, chociażby jedną zielistkę w domu lub pracy, ponieważ w naturalny sposób zwiększa ilość tlenu w pomieszczeniach.
Ponadto udowodniono, że zielistka to jedna z roślin, która oczyszcza powietrze. Usuwa tlenki węgla, formaldehyd, ksylen, PM, dwutlenek azotu, ozon, benzen, toluen, aceton, amoniak i metale ciężkie. Według National Wildlife Federation usuwa aż 95% toksycznych substancji z powietrza. Dodatkowo zmniejsza szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne.
Gdzie ustawić zielistkę? U nas aktualnie stoi w salonie (bo aktualnie tam dobrze się czuje). Warto ustawić zielistkę w pokoju dziecka oraz w domach alergików, ponieważ wytwarza ona fitoncydy – substancje antybakteryjne i grzybobójcze.
Zielistka a koty i psy
Wielu właścicieli psów i kotów przed zakupem tej rośliny zadaje sobie pytanie, czy zielistka jest trująca. Zielistka to roślina, którą ze względu na jej długie liście, szczególnie upodobały sobie koty i psy. Lubią ją gryźć. Jeśli posiadasz zwierzęta domowe ustaw roślinę wysoko w miejscu niedostępnym dla nich albo ją powieś – zielistka ze względu na swój pokrój pięknie prezentuje się w kompozycjach wiszących. Teoretycznie zielistka nie jest groźna dla kotów, jednak może im zaszkodzić, bo gromadzi w sobie zanieczyszczenia z powietrza. Poza tym pogryziona przez koty bądź psy nie wygląda już tak atrakcyjnie.
Część piszecie o możliwości zatrucia kota. Myślałam aby dac ta roślinę do pokoju dzieci. Czy ona jest trująca również dla ludzi?
Julia, wszystko jest opisane w artykule 🙂
W nocy, któryś z kotów obgryzł zielistkę. Nic się nie dzieje, ale przeniosłam w inne miejsce, by stworzenia nie pastwiły się nad roślinką 🙂