Czas spędzony z dzieckiem po jego narodzinach jest magiczny i bardzo wymagający. Kiedy nadejdzie moment powrotu do pracy, rozstanie z maluchem może być trudne. Urlop wychowawczy, poszukiwanie niani lub żłobka – które rozwiązanie będzie najlepsze dla mojego maluszka? Poznaj wady i zalety żłobka i dowiedz się, dlaczego postanowiłam posłać dziecko do żłobka?
- Lepsza niania czy żłobek?
- Czy powinnam posłać dziecko do żłobka? Moje obawy
- Dlaczego zapisałam dziecko do żłobka?
- Opinie znajomych o żłobku
- Żłobek – największe zło dla dziecka?
- Jakie są zalety żłobka?
- Jaki są wady żłobka?
- Posłać dziecko do żłobka czy nie? Moje oczekiwania i podsumowanie
Lepsza niania czy żłobek?
Choć niania byłaby najwygodniejszą opcją, to trudno znaleźć zaufaną nianię, a dodatkowo – ze względów finansowych – nie każdy może sobie na nią pozwolić. Poza tym dziecko odniesie o wiele więcej korzyści z interakcji z większą grupą rówieśników oraz wykwalifikowanym personelem.
Czy powinnam posłać dziecko do żłobka? Moje obawy
Jako mama prowadząca własną firmę mam mnóstwo wątpliwości i obaw związanych z posłaniem synka do żłobka, które dodatkowo rodzina i znajomi jeszcze podsycają i potęgują, zamiast mnie uspokajać. Choć kocham moje dziecko nad życie, to jego wychowanie jest szalenie absorbujące. Prawdę powiedziawszy, wstaję i już jestem zmęczona, a gdzie tu przetrwać cały dzień – bawić się z dzieckiem, zachwycać się otaczającym światem i pracować. Stąd decyzja o żłobku. Jednak w mojej głowie pojawia się mnóstwo pytań:
- Czy mój synek polubi chodzenie do żłobka i będzie się w nim dobrze czuł?
- W jakim wieku najlepiej posłać dziecko do żłobka?
- Czy żłobek zapewni mojemu dziecku dobrą opiekę i zajęcia rozwojowe?
- Czy Panie w żłobku będą się należycie opiekować moim dzieckiem i odpowiednio z zaleceniami karmić mojego synka i zmieniać mu pieluszki?
- Czy mojemu dziecku lepiej byłoby w domu niż w żłobku?
Dlaczego zapisałam dziecko do żłobka?
Zapisałam synka do żłobka i mam mnóstwo wątpliwości czy podjęłam dobrą decyzję. A zdecydowałam się na to, ponieważ jestem zmęczona fizycznie i mam coraz mniej czasu na wykonywanie zawodowych obowiązków. Wiele osób powie, że dziecko powinno być dla mnie najważniejsze. I oczywiście jest bardzo ważne, ukochane i długo wyczekiwane, jednak potrzebuję przestrzeni do rozwoju własnego biznesu i odrobiny czasu dla siebie. Zakładam, że będzie to 2-3 razy w tygodniu około 5-6 godzin. Do tego w styczniu 2022 prywatny żłobek otwiera się niedaleko naszego domu, co uważam, za znak z niebios, bo już od dawna szukam rozwiązania, które będzie dla nas idealne oraz zapewni dzienną opiekę, komfort oraz bezpieczeństwo naszemu dziecku. Zatem Robert będzie miał 15 miesięcy, gdy pójdzie do żłobka.
Opinie znajomych o żłobku
Nie wiem, dlaczego słowo „żłobek” u tak wielu osób przywołuje obraz porzuconego dziecka, zamkniętego w jakimś zakładzie karnym, gdzie jego potrzeby są ignorowane. Nie rozumiem braku wsparcia ze strony znajomych i rodziny, którzy mówią, że „lepiej mama zajmie się dzieckiem w domu niż panie w żłobku”, albo „czy to nie za wcześnie, żeby oddać dziecko do żłobka”, bo przecież „panie w żłobku nie zmienią dziecku pampersa przez cały dzień” i że „zabieram dziecku dzieciństwo”. Szkoda, że zamiast pomocy z ich strony czy wsparcia słyszę krytyczne słowa. Ale to moje życie, moje dziecko i osobista decyzja naszej trójki, naszej rodziny.
Żłobek – największe zło dla dziecka?
Żłobek to placówka opiekuńczo-edukacyjna dla dzieci w wieku od 4 miesięcy do 3 lat, która ułatwia życie wielu rodziców. Oferuje maluszkom opiekę dzienną i zróżnicowane aktywności z elementami nauki takie jak śpiew, taniec, gry i zabawy czy sport. Nauka oparta na rozwoju poznawczym, fizycznym i psychospołecznym pozwala dziecku w żłobku poznać sposoby komunikacji werbalnej z innymi ludźmi. Poprzez zabawę dzieci poznają świat i siebie, uczą się dzielić, wyrażać siebie czy komunikować.
Jakie są zalety żłobka?
Wielu rodziców decyduje się na zapisanie maluszka do żłobka, gdyż jest to często jedyne rozwiązanie i pomoc w opiece nad dziećmi w ciągu dnia po powrocie do pracy. Priorytetem dla mnie jest szczęście mojego synka, dlatego mamy nadzieję, że w naszym żłobku personel będzie dbał o rozwój, samopoczucie i potrzeby maluszka. Rodzice, których dzieci uczęszczały do żłobka, zauważają u swoich pociech mnóstwo pozytywnych zmian rozwojowych takich jak:
- większa pewność siebie,
- łatwość w nawiązywaniu kontaktów z dziećmi,
- niezależność,
- szybszy rozwój mowy,
- lepsze rozumienie zasad.
Żłobki oferują niesamowite doświadczenia, które wspierają naukę i rozwój. Poprzez zajęcia rozwijające język i myślenie dzieci ułatwiają im zrozumienie świata. Nabywają również mnóstwo umiejętności praktycznych takich jak:
- mycie rąk,
- zabawy z innymi dziećmi,
- jedzenie posiłków,
- zakładanie butów i kurtek,
- dokonywanie wyborów czym się bawią.
Zajęcia na świeżym powietrzu pozwalają dzieciom doświadczać różnych warunków pogodowych, poznawać przyrodę i otaczający je świat.
Profesor psychologii z Uniwersytetu Oksfordzkiego potwierdza, że dzieci, które zaczynają chodzić do żłobka przed ukończeniem drugiego roku życia, nawiązują lepsze relacje w przedszkolu, szkole podstawowej i życiu.
Nauka codziennej rutyny
Rutyna w życiu małych dzieci to prosty sposób na wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa i komfortu. Harmonogram dnia oznacza, że świadomie oczekuje kolejnych aktywności w określonych porach dnia. Dziecko wie, że przed pójściem do domu musi posprzątać zabawki, a przed obiadem pomóc nakryć do stołu i umyć dłonie.
Zapewnia środowisko do nauki dla dzieci
Doświadczeni i wykształceni nauczyciele zapewniają dziecku opiekę oraz uczą poprzez zabawę, dzięki czemu maluszki ekspresowo przyswajają nową wiedzę.
Daje rodzicom możliwość wytchnienia i rozwijania kariery zawodowej
Wychowywanie dziecka to szalenie wymagające zadanie, szczególnie tak ciekawego świata maluszka, jakim jest mój synek. Kocham go nad życie, jednak praca we własnej firmie, zabawy z maleństwem i obowiązki domowe sprawiają, że padam na twarz. Potrzebuję kilka godzin wolnego, czasu dla siebie oraz takiego, w którym mogę popracować. Żłobek ułatwia życie pracującym rodzicom, dla mnie jest to błogosławieństwo. Jako mama potrzebuję czasu na pracę i odpoczynek, dlatego posłanie synka do żłobka pozwoli mi rozwijać swoją firmę. Złożyliśmy podanie do placówki, która znajduje się nieopodal naszego domu, dzięki czemu zaprowadzanie i odbieranie dziecka ze żłobka nie będzie problemem. A, prawdę mówiąc, potrzebuję około 6 godzin dziennie 2-3 razy w tygodniu, aby na bieżąco wykonywać zlecenia dla klientów mojej firmy. Myślę, że czas po powrocie dziecka ze żłobka będziemy wykorzystywać jeszcze bardziej efektywnie i skupiając się w 100% na sobie.
Kontakt z dziećmi
Niewątpliwą zaletą żłobka jest fakt, że dziecko może poznawać inne dzieci i bawić się z nimi.
Możliwość wymiany doświadczeń z innymi rodzicami
Żłobek to również możliwość dzielenia się z innymi rodzicami doświadczeniami związanymi z rodzicielstwem oraz nauki od siebie nawzajem.
Lepsze przygotowanie do przedszkola i szkoły
Dzieci, które chodziły dożłobka, często lepiej radzą sobie z nauką w przedszkolu i szkole.
Rozwija hobby i pozwala odkrywać talenty
Żłobek oferuje dzieciom wiele różnych zajęć, podczas których mogą rozwijać własne pasje. Nawet najlepsi rodzice nie są w stanie zapewnić możliwości wielotorowego rozwoju i szerokiej oferty różnorodnych zajęć i aktywności tak jak doświadczone nauczycielki w żłobku. W ten sposób maluszek może poznać nowe zainteresowania.
Różnorodne badania potwierdzają, że dzieci, które uczą się czegoś od najmłodszych lat, znacznie częściej stają się mistrzami w danej dziedzinie, a wiele talentów można rozpoznać bardzo wcześnie.
Jaki są wady żłobka?
Czesne w żłobku
Jedną z wad, która uniemożliwia wielu rodzicom zapisanie dziecka do prywatnego żłobka, jest cena, która w naszym mieście wynosi 590 zł miesięcznie, a nie każdą rodzinę stać na taki wydatek.
Częste przeziębienia i infekcje
Wielu rodziców boi się posyłać dziecko do żłobka w obawie przed infekcjami, przeziębieniem i znacznie większą podatnością na choroby.
Żłobek a lęk separacyjny
Lęk separacyjny, czyli obawa przed rozłąką z mamą lub rodzicami może objawiać się płaczem i niechęcią do pozostania w żłobku. Pytanie, kto lepiej zniesie rozłąkę w żłobku rodzice czy dziecko? Choć to rozstanie dziecka z rodzicami na czas przebywania w żłobku jest trudne to zapewnienie maluszkowi komfortu możne wszystko znacznie ułatwić.
Posłać dziecko do żłobka czy nie? Moje oczekiwania i podsumowanie
Mózg dziecka najszybciej rozwija się w ciągu pierwszych pięciu lat niż na jakimkolwiek innym etapie jego życia. W tym czasie kształtują się emocje, mowa, smak, dotyk, zachowania i wiele innych ważnych umiejętności, które będą oddziaływać na resztę jego życia. Zatem umożliwienie maluszkowi bogatych doświadczeń pomoże zmaksymalizować jego rozwój i naukę.
Wszystkie zajęcia w żłobku mają zachęcać maluszka do rozwoju umiejętności społecznych, kreatywnych, komunikacyjnych i słuchania, a także jego rozwoju fizycznego. Celem żłobka powinno być stworzenie bezpiecznego miejsca, w którym dziecko może rozwijać się fizycznie, emocjonalnie i poznawczo.
Zdecydowaliśmy się posłać naszego synka do najnowocześniejszego żłobka w mieście, który właśnie się buduje i ma być otwarty w styczniu 2022. Poza wykwalifikowanymi pracownikami kochającymi dzieci i doskonałym położeniem (żłobek znajduje się niedaleko naszego domu) ważne dla nas jest również bezpieczeństwo, które w naszym żłobku mają zapewnić nowoczesne rozwiązania oraz monitoring nadzorujący opiekę nad dziećmi i aplikacja do stałego kontaktu pomiędzy żłobkiem a rodzicami.
Mamy nadzieję, że nasze dziecko poczuje się w tym miejscu doskonale oraz żłobek spełni nasze wysokie oczekiwania i zadba o potrzeby naszego synka.